یونیوس
یونیه . ژوئن . حزیران . (از 10 خرداد تا 10 تیرماه جلالی ). (یادداشت مولف ). نام ماه ششم از ماههای فرنگی . (ناظم الاطباء). یونیه . (آثارالباقیه ). آذار. (التفهیم ). و رجوع به ژوئن و حزیران شود.
یولاف
(اصطلاح گیاه شناسی ) قسمی از غلات . دوسر. (یادداشت مولف ). گیاهی است از تیره گندمیان که در حدود 80 نوع از آن شناخته شده است و همگی در نقاط سردسیر و مرطوب می رویند. سنبله های این گیاه کم گل است به طوری که هر سنبله بین دو تا چهار گل دارد. دانه این گیاه یکی از غلات بسیار مرغوب جهت تغذیه دامها خصوصاً اسب است . آرد دانه این گیاه به مصرف تغذیه اطفال نیز می رسد. و خصوصاً غذای بسیار خوبی برای مبتلایان به ورم روده است . داوسر. دوسر. شوفان . هرطمان . زمیر. زیوان . اولاف . جو دوسر. خرطال . یوف معمولی .
-یولاف ابیض ; یولاف سفید. یکی از گونه های یولاف که دانه هایش دارای رنگ خاکستری روشن می باشد. یولاف سفید. یولاف چمنی . خرطال ابیض . (فرهنگ فارسی معین ).
-یولاف سفید ; یولاف ابیض . رجوع به ترکیب یولاف ابیض شود.
-یولاف صحرایی ; گیاهی از تیره گندمیان که دارای سنبله کوتاه و تقریباً مخروطی شکل است و بر روی سنبله تارهای طویل و نسبتاً ضخیمی وجود دارد. این گیاه جزء غلات بسیار پست شمرده می شود و تقریباً مصرف علوفه ای هم ندارد. در اکثر مزارع به طور خودرومی روید. سنبل ابلیس . شعیر ابلیس . جوهرز. یولاف بیابانی .
-
 • یکی از اقسام یولاف معمولی .
  -یولاف وحشی ; یکی از اقسام خودروی یولاف که به نام سبوس و سابوس نیز خوانده می شود. داوسر وحشی . (فرهنگ فارسی معین ).
 • یونارتی
  منسوب است به یونارت و آن دیهی است دم دروازه اصفهان . (از انساب سمعانی ).
  یونس امره
  از مردم بولی و از بزرگان عرفا و از اهل اللّه به شمار می رفت . وی زاویه ای داشت و پیوسته در آن به عبادت و ریاضت مشغول بود. به سال 848 ه' .ق. درگذشت . یونس با اینکه بیسواد بود مناجاتهای صوفیانه و الهیات عارفانه دارد. (از قاموس الاعلام ترکی ).
  یونیه
  نام ماه دوم از ماههای مغرب که آغاز آن با آغاز ماههای قبطی برابر است . (از آثارالباقیه ص 50 و 71). یونیو. یونیوس . ژوئن . جون . حزیران . (یادداشت مولف ): فصبحنا تکریت مع الفجر من یوم الجمعة التاسععشر من الشهر و هو اول یوم من یونیه . (رحله ابن جبیر). و یتصل بهذا الجامعالمقیاس الذی یعتبر فیه زیادة النیل عند فیضه کل سنة و استشعار ابتدائه فی شهر یونیه و معظم انتهائه اغسطس . (رحله ابن جبیر). استهل هلال لیلة الجمعة الرابعو العشرین من شهر یونیه . (رحله ابن جبیر). و اول ابتداء زیادته [ زیادة النیل ] فی حزیران و هو یونیه . (ابن بطوطه ). و رجوع به یونیوس و ژوئن و حزیران شود.
  یوغی
  منسوب است به یوغه که نام اجدادی است . (از الانساب سمعانی ).
  یونان
  یونس پیغمبر: ذوالنون ; لقب یونس ای یونان النبی . (از اقرب الموارد).
  یونس پاشا
  یکی از وزیران بزرگ دوره سلطان سلیم است . وی در روزگار بایزیدخان ثانی رئیس ینی چری بود، سپس بیگلربیگی آناطولی شد. در عصر سلطان سلیم خان به رتبه وزارت نایل گشت . و در تاریخ 923 ه' . ق. موقع شهادت سنان پاشا به نخست وزیری رسید و پس از 8 ماه ناگهان درگذشت . یونس پاشا وزیری خردمند و مدبر بود. (از قاموس الاعلام ترکی ).
  یونی ها
  یونانیهای آسیای صغیر. (از ایران باستان ج 2 ص 1605). و رجوع به یونان و یون شود.
  یوغیدن
  یوغ نهادن بر گردن گاو و جفت کردن گاو. (ناظم الاطباء). چوب یوغ بر گردن گاو قلبه نهادن . (آنندراج ). و رجوع به یوغ شود.
  یونان زمین
  زمین یونان . سرزمین یونان . کشور یونان . (از یادداشت مولف ):
  جزیره یکی بُد به یونان زمین
  کروتیس بُد نام شهر گزین .

  عنصری .

  یونس شیبانی
  رجوع به یونس بن یوسف ... شود.
  یووالار
  دهی است از دهستان برگشلوی بخش حومه شهرستان ارومیه ، واقع در 16هزارگزی خاور ارومیه ، با 190 تن سکنه . آب آن از شهرچای و راه آن ارابه رو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).
  یولقارسلان
  ابن ملک ارسلان طغرلشاه . رجوع به حسام الدین (یولقارسلان ...) و تاریخ افضل ص 76 و 78 شود.
  یونانستان
  سرزمین یونان . کشور یونان . رجوع به قاموس الاعلام ترکی و ایران باستان ص 690 و 714 و یونان شود.
  یونسکو
  نامی متشکل از حروف اول کلمات انگلیسی noitasinagrO larutluC dna cifitneicS ,lanoitacudE snoitaNdetinU (که به علامت اختصاری .O.C.S.E.N.U نمایانده میشود). سازمان تربیتی ، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان ملل متحد که در 1945 م . با همکاری 43 کشور به منظور حمایت از آزادی بشری و توسعه فرهنگ و بسط و تعمیم آن در دنیا تشکیل شد. اولین کنفرانس عمومی یونسکو روز سه شنبه نوزدهم نوامبر 1946 م . در آمفی تآتر بزرگ دانشگاه سوربن (پاریس ) با حضور نمایندگان 43 کشور تشکیل گردید. یونسکو علاوه بر توجه به توسعه امور علمی ، تربیتی و فرهنگی کشورهای عضو به دو مسئله دیگر هم بسیار توجه دارد: 1- مرمت خسارات ناشیه از جنگ به امور فرهنگی و سازمان های وابسته آن . 2- با تشخیص اینکه عدم تفاهم بین ملتها یکی از علل اساسی اختلاف جنگ و ستیزها است برای رفع آن به طرق ذیل کوشیده است : ایجاد مراکز تعلیماتی بین المللی و تبادل محصل میان کشورها، تاسیس و تکمیل باشگاهها، تربیت معلمان و اصلاح کتب درسی ، بالا بردن سطح معلومات جوانان و غیره . دولت ایران در30 اردیبهشت ماه 1325 ه' . ش . قبول اساسنامه یونسکو را در هیات وزیران تصویب کرد و در 15 تیرماه 1327 از تصویب مجلس شورای ملی گذرانید و کمیسیون یونسکو فعالیت رسمی خود را شروع کرد. شمه ای از فعالیتهای کمیسیون یونسکو در ایران این است : 1- تالیف و طبع «کتاب ایران » به زبان انگلیسی . 2- تهیه مجموعه نفیسی از مینیاتورهای اصیل ایرانی . 3- تحقیقات علمی درباره اراضی خشک . 4- شناسایی متقابل ارزشهای فرهنگی شرق و غرب . و نیز بسیاری فعالیت های فرهنگی دیگر.
  یوفی
  بیهوده گو. (غیاث ) (آنندراج ):
  یک فقیه و یک شریف و صوفیی
  هریکی شوخی ، فضولی ، یوفیی .

  مولوی .

  یولقونلو
  دهی است از دهستان مرحمت آباد بخش میاندوآب شهرستان مراغه ، واقع در 6هزارگزی باختر راه ارابه رو میاندوآب به بناب ، با 585 تن سکنه . آب آن از زرینه رود وراه آن مالرو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).
  یونسلی
  دهی است از دهستان حومه بخش سلدوز شهرستان ارومیه ، واقع در 18هزارگزی شمال باختری نقده ، با 109 تن سکنه . آب آن از چشمه وراه آن مالرو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).
  یول گای
  از طوایف ترکمن ساکن ایران و مرکب از 500 خانوار است که در شرفان کلا سکونت دارند. (از یادداشت مولف ) (از جغرافیای سیاسی کیهان ص 102).