هارله
شارل دو. خاورشناس بلژیکی که در سال 1832 م . در لیژ متولد شد و به سال 1899 در لوون درگذشت . استاد زبانهای شرقی در دانشگاه لوون و کشیش صاحب رتبه رومی بود و به عضویت فرهنگستان سلطنتی بلژیک نیز نائل گشت . از آثار اوست : ترجمه کتاب اوستا (1875-1878)، صرف و نحو عملی زبان سانسکریت (1878)، ریشه هایی از مذهب زرتشتی (1879)، رساله پهلوی (1880)، آیین بودائی ، برهمایی و ترسایی (1881)، رساله در زبان منچوری (1884)، تاریخ امپراتوری کین (1887)، آیین ملی تاتارهای مشرق، منچوری ها و مغول ها با مقایسه مذهب چینیهای قدیم (1888).
هاروت
نام یکی از آن دو فرشته است که در چاه بابل سرازیر آویخته به عذاب الهی گرفتارند. اگر کسی بر سر آن چاه به طلب جادوی رود او را تعلیم دهند. گویند این لغت اگرچه عجمی است ، لیکن فارسی نیست . (برهان ) (آنندراج ) (غیاث اللغات ). نام فرشته ای است که نگونسار در چاه بابل آویخته است . (دهار) (ترجمان القرآن ترتیب عادل ص 105). هاروت و ماروت دو فرشته اند به بابل . (السامی فی الاسامی ):
همچو هاروتم در چاه بلا مانده نگون
در غم آن بت خورشیدرخ زهره ذقن .
رودکی (احوال و اشعار تالیف سعید نفیسی ج 2 ص 700).
زهره به دو رخساره تو داده همی نور
هاروت به دو چشم تو داده همه دستان .

رودکی (احوال واشعار تالیف سعید نفیسی ج 2 ص 715).

هادی گوابر
دهی است از دهستان رحیم آباد بخش رودسر شهرستان لاهیجان که در 16 هزارگزی جنوب رودسر و 4 هزارگزی جنوب باختری رحیم آباد واقع شده است . محلی است کوهستانی که هوای آن معتدل ، مرطوب و مالاریایی است . 78 تن سکنه دارد که به فارسی و گیلکی سخن میگویند. از چشمه آبیاری میشود و محصولش لبنیات و شغل اهالی گله داری است . تابستان به ییلاق اِشکوَر میروند. راهش مالرو میباشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).
هاربه
نام یکی از خدایان کاسیت که جزء ترکیبی نام پادشاهان کاسیت بابل شده است ، مانند: کاداشمن هاربه .
هارتسوکر
نیکلا. فیزیکدان هلندی که به سال 1656م . در گودا متولد شد و در سال 1725 در اوترشت درگذشت . وی ابزارهای گوناگون چشم خصوصاً ریزبین را کامل کرد و بوسیله آن اسپرماتوزوئیدها رادر مایع تخمی کشف کرد. پس از یک توقف دوازده ساله درپاریس به رتردام بازگشت و در سال 1699م . در آمستردام برای درس گفتن به پطر کبیر تزار روسیه نامزد شد. ولی از ادامه آن در روسیه امتناع ورزید، سپس برای استادی کرسی ریاضی و فلسفه در دانشکده دوسلدرف پذیرفته شد. در سال 1716 به اوترشت بازگشت ، آثار زیر از وی بجا مانده است : آزمایش اثر محیط در نوری که از آن میگذرد (1694)، فرضهای فیزیک (1706) و منتخبی از بخشهای مختلف فیزیک (1722)، که خرده گیری نادرستی از نظریات نیوتون میباشد.
هارله دوشامپ والون
آرشاوک پاریس که به سال 1625 م . در پاریس متولد شد و به سال 1695 م . در کنفلان درگذشت . از 1650 کشیش ژومیژ بود، و در سال 1651 آرشاوک روئن شد. در سال 1666 در تشییع جنازه آن اتریش خطبه ایراد کرد. و در سال 1671 به مقام آرشاوکی پاریس منصوب شد. لوئی چهاردهم در تمام امور وابسته به کشیشان وی را مامور کرد و با لطف و عنایتش دوشه پری سنت -کلود را به قلمرو آرشاوک پاریس متحد کرد.
هاروت بابلی
رجوع به هاروت شود.
هادی مهدی غلام
اشاره به سرور کائنات محمد مصطفی صلوات اللّه علیه و آله است . (برهان ) (آنندراج ). محمد معین در حواشی برهان مینویسد این اشاره ماخوذ از شعر خاقانی است:
گرچه همه دلکشند، از همه گل نغزتر
کو عرق مصطفاست ، وآن دگران خاک و آب
هادی مهدی غلام ، امی صادقکلام
خسرو هشتم بهشت ، شحنه چارم کتاب .

خاقانی (دیوان ص 44).

هاربیة
="line-height: 25px;"> متاسفانه نتیجه ای برای جستجوی هاربیة در لغتنامه دهخدا یافته نشد.

برای جستجوی بهتر:
- در نوشتن املای کلمه خود بیشتر دقت کنید.
- در نوار جستجو بجای حروفی که نمیدانید از خط فاصله (-) استفاده کنید. مانند:( س-ر، یا سر-س-ان)
- در نوار جستجو می توانید ستاره (*) را برای تعداد نا معلومی از حروف بکار برید مانند: نمایشگ*، یا *وستان.
هارتل
گیوم شوالیه دو. زبانشناس اتریشی که در سال 1839 م . در هوف (مراوی ) متولد شد و در سال 1907 م . در وین درگذشت . در وین استاد زبانشناسی بود. آثار زیر از اوست : مطالعات همری (1871 - 1874)، مطالعاتی درباره دموستن (1877 - 1878) و مطالعاتی درباره حقوق مدنی آتنی و منابع آن (1878).
هارلینگن
نام بندری است در ایالت فریسلند ، واقع در هلند مرکز راه آهن لیوواردن . بنابه آمارگیری سال 1957 م . یازده هزار و پانصد و هفتاد و هشت تن جمعیت دارد. قسمت های قابل ملاحظه آن عبارت از سالن شهرداری و کلیسای غرب است که قسمتی از قلعه معروف هارلینگن را تشکیل می دهد. محصولات عمده آن : کره ، پنیر، گوشت ، ماهی و سیب زمینی .
هاروت سوز
سوزنده هاروت:
بابل من گنجه هاروت سوز
زهره من خاطر انجم فروز.

نظامی (مخزن الاسرار).

هاروت فن
کنایه از ساحر و سحرکننده است . (برهان ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء):
یارب این کوس چه هاروت فن و زهره نواست
که ز یک پرده صدالحانش بعمدا شنوند.

خاقانی .

هارونیان
آنانکه منسوب به هارون ، برادر موسی اند. لاویانی اند که از سلسله هارون میباشند. (قاموس کتاب مقدس ).
هازبا
ابومعاذ گوید: هازبا نوعی است از ماهی و هیات او بس خرد بود. و ابوالخیر گوید: در نسخه سریانی سمک هازبا را ذکر کرده اند و او را به ماهی که او را پاها بسیار بود تفسیر کرده اند و گویند این نوع ماهی در دجله بغداد بود و طول او به مقدار فتر بود و فتر میان سبابه و ابهام را گویند و گویند بر پشت این ماهی دو خار بود. (ترجمه صیدنه ابوریحان بیرونی ).گوشت ماهی که به تازی الهاریا و به پارسی مارماهی گویند. (ذخیره خوارزمشاهی ). این کلمه به صورتهای «هازباء» و «هازبی » و «هازبیة» نیز آمده . رجوع به هازباء و هازبی و هازبیة شود.
هاشم آباد
از قراء جنوبی حومه تهران . (جغرافیای سیاسی کیهان ص 350). دهی است جزء دهستان بهنام عرب بخش ورامین شهرستان تهران ، واقع در 7000 گزی جنوب خاور ورامین ، کنار راه آهن و ایستگاه پیشوا. ناحیه ای است جلگه ای و معتدل . دارای 361 تن سکنه فارسی زبان است . آب آن از قنات و محصول آن غلات ، صیفی و چغندر قند و راه آن از طریق امامزاده جعفر اتومبیل رو است . اهالی به زراعت گذران میکنند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).
هاروتی
سِحْر. جادو. افسون . (ازناظم الاطباء). ساحری . (آنندراج ) (غیاث ):
به هاروتی از زهره دل برده بود
چو هاروت صد پیش او مرده بود.

نظامی .

هارون یتیم
یکی از رواة است . محمدبن عبدوس جهشیاری از قول وی داستانی درباره مامون و هرثمه بن اعین نقل کرده است . (الوزراء و الکتاب ص 259).
هاشم آباد ارباب کیخسرو
دهی است ازدهستان غار بخش ری شهرستان تهران ، واقع در 15 هزارگزی شمال باختری شهرری و 2 هزارگزی شمال راه رباطکریم . ناحیه ای است جلگه ای ، معتدل و دارای 163 تن سکنه فارسی است . آب آن از قنات و در بهار از سیلاب رودکن مشروب میشود. محصول آن غلات ، چغندر قند و صیفی و شغل مردمش زراعت است . راه آن مالرو و از ایستگاه تپه سفید اتومبیل میتوان برد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).
هاروسندان
ابن شیرزادبن افریدون . از حکام آل پادوسبان (405 ه' . ق./1005 م .) بود که 12 سال حکمرانی کرد. (سفرنامه مازندران و استرآباد رابینو ص 192).