هارونیدن
فروماندن و حیران شدن باشد، چه هارون به معنی فروماندگی و حیرت هم آمده است . (برهان ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء).
هازبانیة
="line-height: 25px;"> متاسفانه نتیجه ای برای جستجوی هازبانیة در لغتنامه دهخدا یافته نشد.

برای جستجوی بهتر:
- در نوشتن املای کلمه خود بیشتر دقت کنید.
- در نوار جستجو بجای حروفی که نمیدانید از خط فاصله (-) استفاده کنید. مانند:( س-ر، یا سر-س-ان)
- در نوار جستجو می توانید ستاره (*) را برای تعداد نا معلومی از حروف بکار برید مانند: نمایشگ*، یا *وستان.
هاس
یوهان آدولف . آهنگساز آلمانی ، در برگدورف نزدیک هامبورگ به سال 1699 م . متولد شد. وی ابتدا خواننده یک اپرای سیار بود، بعداً به خوانندگی در تاتر پرداخت و سپس برای تکمیل تحصیلات خود در رشته موسیقی به ایتالیا رفت . در ونیز چندین اپرا ساخت که بوسیله خواننده های مشهور ایتالیا فارینلی و سینیورا تزی اجرا شد و بتدریج شهرت وی بالا گرفت . هاس مسافرتهائی به بعضی از کشورهای اروپائی کرد و آهنگهای خود را به گوش دوستداران خود رسانید. سرانجام در دسامبر 1783 م . در ونیز وفات یافت . وی در طول زندگی هنری خود در حدود 120 اپرا و بسیاری آهنگهای دیگر خلق کرده است . (از دایرةالمعارف بریتانیکا).
هاشم اوقص
از نساک و زهاد عرب . وی محدث بود. النجاری و الجوزجانی ، او را غیرثقه ذکر کرده اند. هاشم سخنوری ماهرو شیوا بود. روایت شده است که وی هنگام نماز کفش به پا میکرد و با پای برهنه نماز نمی گزارد. (البیان و التبیین ج 1 ص 283 و ج 3 ص 75 و لسان المیزان ج 6 ص 184).
هارونیه
نام سوری است که بر گرد شهر مرعش بنا شده بود. (از معجم البلدان ).
هازبی
نوعی از ماهی . (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). رجوع به هازبا شود.
هاسانیدن
بیم دادن . هراسانیدن . ترسانیدن . بیم کردن . (یادداشت به خط مولف ).
هاشم بحرانی
ابن سلیمان بن اسماعیل الحسینی البحرانی الکَتْکانی التوبلی (منسوب به «توبلی » و «کتکان » از قراء بحرین )، مشهور به «البحرانی ». از مفسرین امامی و علمای ادب و رجال حدیث بوده و از جمله آثار اوست : «ایضاح المسترشدین » در شرح احوال خوارج ، و «البرهان فی تفسیرالقرآن » در دو مجلد و «الدر النضید فی فضایل الحسین الشهید» و «سلاسل الحدید» که منتخبی است ازشرح نهج البلاغه ابن الحدید و «الانصاف فی النص علی الائمة الاشراف من آل عبدمناف » و «تنبیه الاریب » در شرح رجال تهذیب ، و «تبصرةالولی فی من رای القائم المهدی » و«غایةالمرام و حجةالخصام » و غیره . صاحب روضات الجنات درباره وی گفته است که وی در تالیفاتش فقط به جمع و تالیف پرداخته و از خود چیزی درباره مسائل و ترجیح اقوال یا بحث در آنها و اختیار مذهبی بر مذهب دیگر نیاورده است . هاشم در سال 1107 ه' . ق. در بحرین وفات یافت و در توبلی به خاک سپرده شد. (از اعلام زرکلی چ 2 ج 9) رجوع به فهرست کتابخانه مدرسه سپهسالار ج 1 ص 89، 221، 286، 303 و 310 و ج 2 ص 44 و 286 شود.
هاروکور
ادموند. رمان نویس ، شاعر و مخترع دراماتیک فرانسوی که در سال 1856 م . در بورمون متولد شد. نخستین اثر وی افسانه جنس ها اشعار هیستریک که از سال 1883م . با نام مستعار «سیر دو شامبلی » انتشار یافت و از نیروی تصور گستاخانه ای حکایت می کند. در آثار بعدی خویش ، مانند: روح برهنه (1885)، تنها (1891) و سالخوردگیها (1891). مانند نویسنده استادی سبک مخصوص خود را ظاهر میسازد و در آثار وی ماخولیای غرورآمیزی نمودار است .
هار و هور
در تداول عامه ، سخت گرسنه . در غایت گرسنگی . مشتاق طعام .
هاستر
از دیه های روستاق کوزدر واقع در قم بوده است . نام آن در تاریخ قم مولف به سال 378 ه' . ق. آمده . (تاریخ قم ص 141).
هاشم بیگ
فزونی استرآبادی . مولف کتاب بحیره و شاعر معروف ایرانی ، متوطن در هند در قرن یازدهم هجری که ساقی نامه ای به نام شاه عباس صفوی و در مدح وی سروده است . در شعر فزونی تخلص میکرد. (تذکره میخانه چ گلچین معانی ص 674). رجوع به فزونی استرآبادی شود.
ها زدن
پیاپی و بسیار زدن . مکرر زدن . (یادداشت مولف ): مردم دست به پشت او ها میزدند و او را می انداختند و او واپس می نگرید تا مگر رسول علیه السلام رحمت کناد. (تفسیر ابوالفتوح رازی ).
هاستینگز
شهری است در 64 میلی جنوب شرقی لندن ، واقع در ایالت سوسکس انگلستان که مطابق آمار سال 1951 م . 65522 تن جمعیت دارد. در این شهر کارخانه های بزرگ کشتی سازی احداث شده و صید ماهی رواج فراوان دارد. در سال 1066 م . در این ناحیه بین هارلد پادشاه انگلستان و ویلیام پادشاه نرماندی جنگی درگرفت که به اسم «جنگ هاستینگز» مشهور است و «ستنتون » استاد دانشگاه اکسفورد در کتاب انگلستان انگلوساکسون از آن بحث کرده است .
هاشم بیگی
دهی است از دهستان کوهدشت بخش طرهان شهرستان خرم آباد، واقع در 21 هزارگزی جنوب باختری کوهدشت و 21 هزارگزی جنوب باختری راه اتومبیل رو خرم آباد به کوهدشت . در دامنه قرار گرفته ، هوایش معتدل و مالاریایی است . 240 تن سکنه لکی وفارسی زبان در آنجا زندگی میکنند. ساکنین از طایفه گراوند بوده قسمتی چادرنشین هستند. آب آن از چشمه ومحصولات آن غلات ، لبنیات و پشم است و اهالی به شغل زراعت و گله داری گذران میکنند. راه آن مالرو و در تابستان اتومبیل رو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).
هارولان
دهی است از دهستان مرگور بخش سلوانای شهرستان ارومیه که در 17 هزارگزی شمال باختری سلوانا و 4 هزارگزی راه ارابه رو نبی به ارومیه واقع است . محلی کوهستانی و هوای آن سرد و سالم است . آب آن از چشمه تامین میشود و محصولات آن غلات و توتون است . 90 تن سکنه دارد که به زراعت و گله داری و از صنایع دستی به جاجیم بافی میپردازند.راه آن مالرو است . (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 4).
هاره
دهی است از دهستان امیری بخش لاریجان شهرستان آمل ، واقع در 18 هزارگزی شمال خاوری رینه . ناحیه ای است کوهستانی و سردسیر. دارای 150 تن سکنه میباشد که مازندرانی و فارسی زبانند. از چشمه مشروب میشود. محصولش غلات ، لبنیات و گردو است . اهالی به کشاورزی و گله داری مشغولند. راه آن مالرو است . معدن زغال سنگ نیز دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).
هازل
هزل گو، مقابل جدگو. (قطر المحیط) (از اقرب الموارد):
هر جدی هزل است پیش هازلان
هزلها جد است پیش عاقلان .

مولوی .

هاسر
مقدار یک فرسنگ. در کتاب پهلوی بندهشن ، فصل 26 فقره 1، درباره اندازه هاسر آمده است : «یک هاسر، یک فرسنگ و یک فرسنگ هزار گام و هر گام دو پاست ». و دو هاسر به اندازه یک اسپراس است . (فرهنگ ایران باستان پورداود ص 225).
هاشم چکله
مکنی به ابوالعزیز. از شعرای اصفهان است . در کتاب ترجمه محاسن اصفهان نام وی در ردیف شعرای پارسی اصفهان آورده شده است . (ترجمه محاسن اصفهان ص 125).