• تولیدات پورتال
  • گالری تصاویر
  • ویدئوهای جنجالی
اخبار و تازه ها
مرتب سازی مناظره ها
مهمترین وظیفه رئیس جمهور بعدی را چه میدانید؟
حل مشکلات اقتصادی ومسکن
70%
 
اجرای عدالت ورسیدگی به محرومان
10%
 
ادامه روند مذاکرات ورفع تحریم
8%
 
گسترش آزادی های اجتماعی وتوسعه سیاسی
10%
 
کد : MD-193      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۲ شنبه ۲ آذر      تعداد بازدید : 462

اوسین بولت

اوسین بولت

 

 

اوسِین بولت (به انگلیسی: Usain Bolt)‏ (زادهٔ ۲۱ اوت ۱۹۸۶) دوندهٔ جامائیکایی دو سرعت و سریعترین انسان جهان است. او رکورددار کنونی و قهرمان المپیک دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر دنیا است و به همراه هم‌تیمی‌های جامائیکاییش رکورد دو ۴ در ۱۰۰ متر امدادی دنیا را در نیز اختیار دارد.
 
بولت نخستین دونده سرعتی است که شش مدال طلای المپیک را کسب کرده و از سال ۱۹۷۷ که ثبت اتوماتیک زمان دو اجباری شد تاکنون نخستین شخصی است که به طور همزمان رکورد دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر را در اختیار دارد.
 
بولت نخستین بار رکورد دو ۱۰۰ متر را در ۳۱ مه ۲۰۰۸ در مسابقات جایزه بزرگ ریباک در نیویورک به ۹ ثانیه و ۷۲ صدم ثانیه کاهش دهد که دو صدم ثانیه بهتر از رکورد هموطنش آسافا پاول بود.
 
وی در المپیک پکن ضمن شکستن رکورد دنیا و المپیک در سه مادهٔ دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر و ۴ در ۱۰۰ متر امدادی توانست سه مدال طلا کسب کرده و سه رکورد جهانی ثبت کند. بولت در المپیک پکن توانست رکورد دنیا را دوباره بشکند و ۱۰۰ متر را در ۹:۶۹ ثانیه بدود.
 
همچنین موفق شد که ضمن کسب مدال طلا در ماده ۲۰۰ متر رکورد ۱۲ ساله مایکل جانسون به میزان ۱۹،۳۲ را شکسته و ۲۰۰ متر را در ۱۹:۳۰ ثانیه بدود.
 
او در رقابت چهار در صد متر المپیک ۲۰۰۸ هم به عنوان سومین دونده تیم ملی جامائیکا دوید و با رساندن خود چوب به آسافا پاول به همراه سه هموطن خود رکورد خارق‌العاده ۳۷٫۴۰ تیم ملی آمریکا را به میزان ۳۰ صدم ثانیه بهبود بخشیده و به ۳۷٫۱۰ رساند و به این ترتیب با سه مدال طلا، سه رکورد المپیک و سه رکورد جهان از چین به جامائیکا بازگشت.
 
او در قهرمانی جهانی برلین ۲۰۰۹ مجدداً رکورد دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ جهان را به‌ترتیب به ۹٫۵۸ ثانیه و ۱۹٫۱۹ ثانیه کاهش داد.
 
او المپیک لندن ۲۰۱۲ هم سه مدال طلای خود را در این سه ماده تکرار کرد و ۱۰۰ متر را ظرف ۹ ثانیه و ۶۳ صدم ثانیه طی کرده و رکورد المپیک را شش صدم ثانیه بهبود بخشید.
 
یوسین بولت نخستین دوندهٔ جوان (۱۸ تا ۱۹ سال) بود که توانست ۲۰۰ متر را زیر ۲۰ ثانیه بدود. این ثبت رکورد در مسابقات قهرمانی جوانان جهان ۲۰۰۴ انجام شد که در آن بولت با زمان ۱۹٫۹۳ ثانیه، با شکستن رکورد جوانان جهان که در اختیار روی مارتین قرار داشت، توانست رکورد این ورزشکار آمریکایی را بهبود بخشد.
 
رکورد شخصی او در ۴۰۰ متر نیز ۴۵٫۲۸ ثانیه است.

 

 

هر تقاضای برای امضاء یا عکس را می پذیرم | گفتگو با اوسین بولت قهرمان معروف المپیک‌ها
۱۳۹۱/۱۰/۶
هر تقاضای برای امضاء یا عکس را می پذیرم | گفتگو با اوسین بولت قهرمان معروف المپیک‌ها
بازدید : ٥١٣١
نظر شما :
captcha