• تولیدات پورتال
  • گالری تصاویر
  • ویدئوهای جنجالی
اخبار و تازه ها
مرتب سازی مناظره ها
مهمترین وظیفه رئیس جمهور بعدی را چه میدانید؟
حل مشکلات اقتصادی ومسکن
66%
 
اجرای عدالت ورسیدگی به محرومان
13%
 
ادامه روند مذاکرات ورفع تحریم
6%
 
گسترش آزادی های اجتماعی وتوسعه سیاسی
13%
 
کد : MD-215      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۲ شنبه ۲ آذر      تعداد بازدید : 418

آیت الله رضا استادی

آیت الله رضا استادی

 
آیت‌الله رضا استادی مقدم تهرانی (زادهٔ ۱۳۱۶ در تهران)، محقق، مدرس، مؤلف، امام جمعهٔ قم، نماینده دوره‌های سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبری، عضو شورای عالی مدیریت حوزه‌ٔ علمیهٔ قم و عضو برجستهٔ جامعهٔ مدرسین حوزهٔ علمیهٔ قم است.
 
او در سال ۱۳۱۶ در خانواده‌ای مذهبی در تهران زاده شد. پدرش حاج خداداد، که مردی متدین بود، در سال ۱۳۷۲ در گذشت.
 
در سن ۷ سالگی به دبستان رفت و در ۱۲ سالگی تحصیلات دورهٔ ابتدایی را به پایان رساند. پس از آن تا سن ۱۶ سالگی به کار کردن پرداخت. در ۱۶ سالگی به مسجد امین الدوله بازار تهران و مدرسهٔ علمیهٔ مروی رفت و تحصیل علوم دینی را شروع کرد. نزدیک به ۴ سال از دوران طلبگی را در تهران گذراند.
 
سپس به حوزهٔ علمیهٔ قم رفت و در دروس دورهٔ سطح شرکت کرد. با گذشت نزدیک به ۱۰ سال در دروس خارج فقه و اصول شرکت کرد و از استادان برجستهٔ آن روزگار بهره برد. همچنین او در سفر به عتبات عالیات برای چند ماه از درس خارج برخی از استادان آنجا هم بهره برد.
 
او در این سال‌ها به گردآوری و مطالعهٔ کتاب‌ها علاقه داشت، که این موضوع بعدها زمینهٔ روحیهٔ پژوهش‌گری در او شد. همچنین در این سال‌ها او در دروس اخلاق اساتید حوزهٔ علمیهٔ تهران و قم حاضر می‌شد.
 
از اساتید او در قم می‌توان به آیت‌الله ستوده، میرزا حسین نوری، ابوالقاسم خزعلی، محمد شاه‌آبادی، جعفر سبحانی، حسین‌علی منتظری، مکارم شیرازی، سلطانی بروجردی، آذری قمی اشاره کرد. درس اخلاق و توسل را نزد آیت‌الله شیخ عباس طهرانی و حسین فاطمی فرا گرفت.
 
با پایان دورهٔ سطح در دروس آیات عظام سید حسن فرید اراکی، سید محمد محقق داماد یزدی، سید محمدرضا گلپایگانی، سید کاظم شریعتمداری، محمدعلی اراکی، و سید موسی شبیری زنجانی شرکت کرد، و در طول دوران حضور در نجف در درس خارج سید روح الله خمینی، سید ابوالقاسم خویی و سید محمد باقر صدر شرکت کرد. او همزمان با دوران تحصیلش که حدودا ۲۰ سال بود، به تدریس نیز پرداخت.

 

 

نظر شما :
captcha