• تولیدات پورتال
  • گالری تصاویر
  • ویدئوهای جنجالی
اخبار و تازه ها
مرتب سازی مناظره ها
مهمترین وظیفه رئیس جمهور بعدی را چه میدانید؟
حل مشکلات اقتصادی ومسکن
69%
 
اجرای عدالت ورسیدگی به محرومان
12%
 
ادامه روند مذاکرات ورفع تحریم
6%
 
گسترش آزادی های اجتماعی وتوسعه سیاسی
12%
 
کد : MD-288      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۲ شنبه ۲ آذر      تعداد بازدید : 718

آیت الله مرتضی مقتدایی

آیت الله مرتضی مقتدایی

 
 
آیت الله مرتضی مقتدایی مدیر شورای عالی حوزه علمیه قم، استاد درس خارج در این حوزه و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است. و سابقا دادستان کل کشور بود.
مقتدایی، متولد سال ۱۳۱۴ خ. در محله مسجد حکیم اصفهان، می‌باشد. پدرش میرزا محمود مقتدایی از روحانیون اصفهان بود که مدت کوتاهی شاگرد عبدالکریم حائری بود.
 
در کودکی وی، همزمان با کشف حجاب، پدرش با خانواده خود به روستای «خوراسگان» رفت تا ضمن آزادی بیشتر، امورات شرعی مردم را نیز سامان دهد. وی پس از به پایان رساندن دوره ابتدایی، در آن روستا علوم اولیه حوزوی را نزد پدر، فرا گرفت.
 
در سال ۱۳۳۱ برای ادامه تحصیل وارد حوزه علمیه اصفهان شد و دو سال هم در درس خارج شرکت کرد و در سال ۱۳۳۸ به حوزه علمیه قم عزیمت کرد. در قم نیز در درس خارج امام خمینی و برخی دیگر شرکت نمود و در این میان، به تحصیل علوم عقلی و شرکت در کلاسهای اخلاقی نیز کوشش داشت. در سال ۱۳۴۰ نیز به کلاس‌هایی که سید محمد بهشتی برای آشنایی فضلای قم با علوم جدید راه اندازی کرده بود، راه یافت.
 
آیت الله مقتدایی در سال‌های تحصیل خود در اصفهان با حسن امامی، شیخ صفرعلی شریعت فلاورجانی، کمال فقیه ایمانی و در قم با فاضل هرندی، مؤمن، طاهری خرم‌آبادی هم‌مباحثه بود.
 
وی همچنین در فعالیت‌های سیاسی سال‌های قبل و بعد از انقلاب ۱۳۵۷ شرکت داشته و به نشر اعلامیه‌ها و رسالهٔ عملیه امام خمینی، تجلیل از او در سخنرانی‌ها و رساندن پیام او به علمای اصفهان می‌پرداخته‌است. پیش از انقلاب، وی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود و در جلسات آن شرکت می‌کرد. پس از انقلاب مقتدایی در قوه قضائیه به فعالیت پرداخت. در اسفند ۱۳۵۷ برای قضاوت در دادگاه‌های انقلاب منصوب شد. در فروردین ۱۳۵۸ امام خمینی او را برای امر قضا به خرمشهر، آبادان و نیز ملایر و زنجان اعزام کرد. او همچنین در دادگاه‌های تهران و قم، به طور موقت، مشغول به کار شد.
 
 

 

نظر شما :
captcha