• تولیدات پورتال
  • گالری تصاویر
  • ویدئوهای جنجالی
اخبار و تازه ها
مرتب سازی مناظره ها
مهمترین وظیفه رئیس جمهور بعدی را چه میدانید؟
حل مشکلات اقتصادی ومسکن
69%
 
اجرای عدالت ورسیدگی به محرومان
12%
 
ادامه روند مذاکرات ورفع تحریم
6%
 
گسترش آزادی های اجتماعی وتوسعه سیاسی
12%
 
کد : MD-449      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۲ شنبه ۲ آذر      تعداد بازدید : 1331

شعر کودک و نوجوان

شعر کودک و نوجوان

 

 

 
شعر کودک و نوجوان در ایران که در آغاز دهه شصت از رشد نسبتا خوبی برخوردار بود، در سال های اخیر به ورطه تکرار افتاده است و از شاعران نامدار این شعر دیگر است . این گونه شعری چنان در حیطه‌های زبانی، تخیل و موسیقی منحصر به فرد شده است که به جرات می توان آن را موج پنجم شعر ایران نامید. موج اول تا چهارم عبارتند از: سبک خراسانی، سبک عراقی، سبک هندی و شعر نیمایی . زیرا شعر کودک و نوجوان تمام ویژگی‌های یک سبک مجزا را داراست .
 
تعریف شعر کودک و نوجوان
 
تعریف اول : شعری است که با زبان و تخیل و درک و هیجان کودکان و نوجوانان تناسب داشته باشد. در یک جمله این که قابل فهم برای این گروه‌های سنی باشد.با این تعریف حیطه شعر کودک نسبت به شعر بزرگسال محدودتر می شود.
 
تعریف دوم : اما عده ای معتقدند که شعر کودک شعری است که کودکان آن را می فهمند و بزرگسالان نیز از آن لذت می برند . با این تعریف گستره شعر کودک از شعر بزرگسال بیشتر خواهد بود.
 
گروه‌های سنی
 
الف - خردسال - پیش دبستانی
ب - کودک - سال اول و دوم دبستان
ج - کودک - سوم و چهارم و پنجم دبستان
د - نوجوان - راهنمایی
ه - جوان - دانشگاه به بالا
 
قالب‌های رایج
 
چهارپاره
نیمایی
مثنوی
غزل
رباعی
 
دوره‌های سه گانه شعر کودک در ایران
 
اولین‌ها (از دهه سی): پیش از انقلاب بذر شعر کودک و نوجوان ایران را کسانی مثل عباس یمینی شریف، جبار باغچه بان و محمود کیانوش پاشیدند . اما تا سال‌ها این حوزه مسکوت ماند. شاید بتوان محمود کیانوش را پدر شعر کودک و نوجوان ایران دانست.
 
پیروان (از دهه شصت): بعد از انقلاب ایران کسانی مثل رحماندوست و جعفر ابراهیمی و ... دوباره شعر کودک و نوجوان ایران را زنده کردند.
 
کوشندگان (از دهه هفتاد): بعد از این گروه جوانانی پای در عرصه شعر کودک و نوجوان گذاشتند که باعث رشد و شکوفایی این نهال شدند.
 
امروزه شاعران خوب و خوش ذوقی در وادی شعر کودک و نوجوان پرسه می زنند که پیشرفت خود را مدیون تلاش شاعران پیش از خود هستند.
 

 

نظر شما :
captcha