کد : MD-472      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۲ شنبه ۲ آذر   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۴ تير    تعداد بازدید : 485

محمد شریعت مداری

محمد شریعت مداری

 
محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی در دولت اول و دوم محمد خاتمی بوده‌است. وی عضو جمعیت دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی و از حامیان محمدی ری شهری در انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ بود. او در حال حاضر مشاور امام خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.
 
محمد شریعتمداری، وزیر بازرگانی در دولت سید محمد خاتمی بود که پنجاه و دوسال پیش در تهران به دنیا آمد.
 
- از سال ۱۳۸۵ تا کنون به حکم رهبر ایران در سمت عضو شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس کمیسیون اقتصادی شورا
 
- وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۶ بمدت هشت سال در طول هر دو دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی اعتماد جناح‌های مختلف سیاسی کشور به محمد شریعتمداری موجب شد که وی در دو نوبت مراجعه دولت به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رأی اعتماد، با بالاترین آراء (دوره نخست با ۱۹۹ رأی و دوره دوم با ۲۱۵ رأی) موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی شود.
 
به مدت ۸ سال مسئولیت کمیسیون مشترک روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهایی نظیر عربستان سعودی،عراق، عمان، قطر، کویت، پرتقال، اسپانیا، زیمباوه، اوگاندا،کنیا، فیلیپین،تایلند و... علاوه بر مسئولیت وزارت بازرگانی ابران، به عنوان نماینده تام الاختیار دولت در الحاق به سازمان جهانی تجارت منصوب و در طی همین دوره، جمهوری اسلامی ایران را پس از سال‌ها بعنوان عضو ناظر به سازمان جهانی تجارت وارد کرد.
 
وی ۱۲ سال در سمت ریاست کمیسیون و نیز ریاست هیات عالی نظارت بر سازمانهای صنفی کشور، با این شبکه عظیم ارتباط گسترده و ثمر بخشی داشته و هم در دوره وزارت بازرگانی وی قانون جدید نظام صنفی از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشت و شورای عالی اصناف از منتخبان شبکه‌های صنفی کشور پا به عرصه وجود نهاد. در طی دوره وزارت ۸ ساله اش، ریاست شورای عالی نظارت بر اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران نیز بر عهده داشت که از این دوره به عنوان بهترین دوره همکاری دولت و بخش خصوصی نام برده می‌شود. در طی این دوران، قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران با ۵ سال کار کارشناسی در قالب کمیته‌های گوناگون تخصصی با همکاری همه بخش‌های ذیربط و بخش خصوصی در هزار ماده پس از ۸۰ سال مورد بازنگری و نگارش مجدد قرار گرفت و تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
 
در طی سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ عضویت هیأت امناء دانشگاه مازندران و دانشگاه علامه طباطبایی را بحکم رئیس جمهور و نیز عضویت هیأت امناء بنیاد شهید و امور ایثارگران را به نمایندگی از خانواده‌های معظم شهدا و حکم ریاست جمهوری بر عهده داشته است. وی با توجه به مقبولیتی که نزد طرفین دعاوی سیاسی وقت در کشور داشته است، در جریان انتخابات مجلس هفتم، وقوع تحصّن در مجلس ششم و نیز با تشکیل شورای سران سه قوه در برخورد با مفاسد اقتصادی و همچنین در جریان دستگیری برخی عناصر سیاسی و اقتصادی در آن دوران، به عنوان نماینده ویژه دولت و رئیس جمهور در حل و عقد مسائل موجود بین دولت، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و قوه قضائیه ایفای نقش کرده است.
 
- از سال ۱۳۷۳ پس از ۳ سال عضویت در هیأت امناء ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با نظر رهبری در سمت ریاست ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز مشغول به خدمت بود.
 
- ازسال ۱۳۷۰ تاکنون عضویت در هیأت امناء آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) و عضویت و دبیری هیأت امناء مؤسسه علمی- فرهنگی دارالحدیث در قم را نیز تحت اشراف محمدی ری شهری بر عهده دارد.
 
- از سال ۱۳۶۸ در دولت اول اکبر هاشمی رفسنجانی، همزمان با خدمت در سمت معاون نظارت و حسابرسی دفتر، بعنوان قائم مقام وزیر بازرگانی انجام وظیفه کرد.
 
- مأمور تأسیس معاونت نظارت و حسابرسی دفتر رهبری
 
- همکاری در تهیه قانون تأسیس اطلاعات کشور
 
- معاون و جانشین معاونت امور انقلاب نخست وزیری در زمان نخست وزیری شهید رجایی
 
- عضویت در کمیته مرکزی انقلاب اسلامی در زمان مهدوی کنی و باقری کنی
 
- ستاد استقبال از حضرت امام خمینی (ره)
 
 
 
 

 

بسته حمایت از تولید هفته آینده تقدیم دولت می‌شود/یک میلیون شغل در صنایع کوچک و متوسط ایجاد شد
۱۳۹۷/۵/۲۱
بسته حمایت از تولید هفته آینده تقدیم دولت می‌شود/یک میلیون شغل در صنایع کوچک و متوسط ایجاد شد
بازدید : ٣٥
تلاش دولت برای ارائه سیاست‌های تشویقی در سرمایه‌گذاری‌ها | شریعتمداری در گفتگوی ویژه خبری
٤٠:٥٤
۱۳۹۳/۳/۳۱
تلاش دولت برای ارائه سیاست‌های تشویقی در سرمایه‌گذاری‌ها | شریعتمداری در گفتگوی ویژه خبری
بازدید : ٣٣٠٨
نظر شما :
captcha