کد : 305-1296820      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۱ بهمن      تعداد بازدید : 90

کریستین ساینس مانیتور: عربستان با احساس حقارت مقابل ایران در واشنگتن علیه تهران لابی می‌کند

روزنامه آمریکایی گزارش کرد، عربستان سعودی بعد از تلاش‌های نافرجام برای متوقف کردن برجام اکنون هزینه بسیاری صرف لابی کردن در کنگره علیه ایران می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «کریستین‌ساینس‌مانیتور» در گزارشی به تلاش‌های سعودی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و نوشت که مقامات سعودی که از توافق هسته‌ای آمریکا با ایران احساس حقارت می‌کنند، هم‌اکنون در حال لابی‌گری در کنگره و سازمانهای خبری آمریکا علیه ایران هستند.

طبق این گزارش، در راستای همین تلاش‌ها، یک نوار ویدئویی طراحی شده است که در واقع تبلیغات جنگی کلاسیک است و در آن نمایش داده شده است که موشک‌ها، خانه‌ها را تخریب می‌کنند، اجساد در گودال‌های بمباران شده به چشم‌ می‌خورند، کودکان زخمی بر روی زمین بیمارستانها دراز کشیده‌اند.

شرکت‌های روابط عمومی که عربستان سعودی بودجه آنها را تأمین می‌کند، این نوار ویدئویی را توزیع کرده‌اند و برای کارکنان کنگره به نمایش درآورده‌اند و سپس ایران را بعنوان عامل و مقصر تمامی این کشتار و تلفات معرفی کرده‌اند.

کریستین‌ساینس مانیتور سپس ادامه داد، اینگونه اقدامات در واقع به عنوان بخشی از گسترش روابط عمومی و کمپین لابی‌گری عربستان سعودی برای اعمال نفوذ در نمایندگان کنگره و رسانه‌های آمریکا است و در واقع بیانگر ناامیدی حاکمان سعودی از دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در خصوص موضوع توافق هسته‌ای ایران و سیاست وی در قبال سوریه می‌باشد.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد که شبهاتی وجود دارد مبنی بر اینکه مجموعه‌ای از لابی‌‌‌‌گری‌های عربستان، روابط دوجانبه‌ نزدیک واشنگتن-ریاض را که حاکمان سعودی مشتاق آن هستند را احیا کند.

طبق این گزارش، در یک قرن گذشته، پادشاهان سعودی روابط نزدیک و مستقیمی با رؤسای جمهور آمریکا داشتند و همین امر یک پیوند مصلحتی بین فروش تسلیحات آمریکا و ثروت نفتی عربستان به وجود آورده بود. به همین منظور سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه بسیار در راستای منافع عربستان سعودی بود به طوریکه شاهزاده «بندر بن سلطان» سفیر عربستان در آمریکا در بین سالهای 1983 تا 2005، به واسطه روابط شخصی که با «جرج بوش» رئیس‌جمهور آمریکا داشت، به «بندر بوش» معروف شده بود.

این روزنامه افزود، عربستان سعودی به منظور آرام کردن روابط با دولت اوباما مصمم است تا از طریق روابط عمومی و لابی‌گری نه تنها کاخ سفید بلکه کنگره و مردم آمریکا را تحت کنترل درآورد.

در 16 ماه گذشته، عربستان سعودی با چندین شرکت مهم روابط عمومی و لابی‌‌هایی از هر دو کشور قرارداد بسته است. بسیاری از این شرکت‌ها و لابی‌ها، روابط محکمی با قانونگذاران کنونی و نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا دارند.

طبق این گزارش، این شرکت‌ها و لابی‌ها به عربستان سعودی وعده داده‌‌اند که حمایت نمایندگان مجلس نمایندگان و سنا آمریکا را در دستورکارهای ضدایرانی جلب کنند. یک اولویت دیگر این گروهها، حفظ جریان سلاح‌های آمریکا است که برای نیروهای سعودی که در یمن جنگ می‌کنند، ارسال می‌شود.

طبق قانون ثبت نمایندگی‌های خارجی (FARA)، عربستان سعودی در سال 2015، متعهد به پرداخت 11 میلیون دلار برای لابی‌ مستقیم شده است. بیشتر این بودجه مربوط به ایران و تلاش برای جلوگیری از آشتی و بهبود روابط واشنگتن و تهران است.

کریستین‌ ساینس مانیتور گزارش کرد، بعنوان مثال، «نورم کولمن» سناتور سابق کنگره در سال 2014 مبالغی را دریافت کرد تا «نمایندگی تحولات سیاسی و قانونی مربوط به ایران و محدود کردن توانمندی هسته‌ای ایران را برعهده بگیرد».

در ماه مارس 2015، سفارت عربستان در واشنگتن قراردادی را برای پرداخت ماهیانه 50 هزار دلار به شرکت حقوقی «دی ال ای پایپر» با هدف تعامل با اعضای کنگره و کارکنان کنگره برای «تقویت منافع دوجانبه امنیت ملی» به امضا درآورد.

از زمان توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان)، عربستان سعودی، تلاش‌های خود را از جلوگیری از برجام به محدود کردن تأثیرات این توافق در خصوص کاهش تحریم‌ها و امتیازات دیگر متمرکز کرده است.

«گرگوری گاوس» کارشناس عربستان سعودی و استاد امور بین‌الملل در دانشگاه تگزاس در اینباره می‌گوید: «توافق هسته‌ای ایران یک حقیقت است و نمی‌توان آن را متوقف کرد و عربستان سعودی به این مسئله پی برده است اما احتمالاً تلاش‌هایی از سوی عربستان برای اعمال فشار به ایران صورت می‌گیرد».

اقدامات لابی‌گری عربستان علیه ایران به رسانه‌های آمریکا نیز گسترش یافته است. سعودی‌ها با تخصیص زمان برای رسانه‌های آمریکایی و مصاحبه تحلیلگران طرفداران عربستان با این رسانه‌ها و همچنین برعهده گرفتن میزبانی مشاوران کنگره در ضیافت‌های مجلل شام از جمله میهمانی سپتامبر گذشته با حضور شخص ملک سلمان در واقع پیام ضدایرانی را تقویت و بزرگنمایی می‌کنند.

لابی‌های عربستان، نمایندگان کنگره را ترغیب به وضع تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران می‌کنند و از دولت اوباما می‌خواهند که تحریم‌های بیشتر علیه ایران را لغو نکند.

این گزارش ادامه داد، در ماههای اخیر، بحرین و کانادا، مناظرات عمومی و جلسات پارلمانی درباره اصول اخلاقی تسلیح نیروهای سعودی در یمن برگزار شده است اما چنین جلساتی به هیچ عنوان در واشنگتن برگزار نشده است و این در حالی است که گروههای حقوق بشری به تلفات بیش از دو هزار و 500 غیرنظامی یمنی و بحران انسانی در این کشور اشاره کرده اند.

«سایمون هندرسون» کارشناس عربستان سعودی و مدیر برنامه انرژی و سیاست خلیج‌فارس در موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن می‌گوید: «یمن، مشکل عربستان است که تابحال رسانه‌های غربی از آن گریخته‌اند».

در مارس 2015، درست چندماه قبل از آغاز حملات هوایی عربستان در یمن، عربستان و شرکت لابی‌گری «قورویس» قراردادی را با شرکت « Targeted Victory» یک شرکت راهبردی دیجیتال که توسط «مایکل بیچ» یکی از مسئولان کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه برای «ارتقاء عربستان سعودی» به امضا درآوردند. این گروه، رسانه‌ها،کنگره و تحلیلگران را هدف قرار دادند و یک وبگاهی را به نام «Arabia Now» به وجود آوردند تا یک رویکرد مثبتی را در خصوص جنگ عربستان در یمن راه‌اندازی کند.

عربستان سعودی در حال حاضر در حال لابی‌گری است تا خرید 1.29 میلیارد دلاری بمب‌های هوشمند که وزارت خارجه آمریکا در نوامبر گذشته تأیید کرد را تسریع بخشد. برخی معتقدند که این قرارداد با هدف پر کردن زرادخانه‌های عربستان سعودی است که در جنگ 10 ماهه این کشور در یمن خالی شده است.

این روزنامه آمریکایی همچنین ادامه داد، در ماه گذشته میلادی نیز شرکت‌های روابط عمومی وابسته به عربستان سعودی تمامی تلاش خود را به کار گرفتند تا در جدال تهران و ریاض در خصوص اعدام روحانی برجسته شیعه در عربستان، ایران را «دشمن» معرفی کنند.

این لابی‌ها، رسانه‌های آمریکا را پر از مصاحبه‌هایی در محکوم کردن حمله به سفارت عربستان در ایران کردند و بسیاری از ناظران گفتند که ریاض موفق شد که تمرکز را از اعدام شیخ نمر به سوی انتقام از ایران تغییر جهت دهد.

با اینحال، در بین مردم آمریکا و کنگره، ظن و گمان‌هایی درباره افراط‌گری آمریکا و ارتباط این کشور با تروریسم و مشارکت اتباع سعودی در حملات 11 سپتامبر 2001 وجود دارد.

طبق این گزارش، عربستان سعودی همچنین پیشینه نه چندان خوبی در حقوق بشر دارد. مثال‌های اخیر از این موارد شامل زندانی کردن «رائف بدوی» یک وبلاگ‌نویس سعودی، سربریدن در ملاء عام و ممانعت از رانندگی زنان می‌شود.

تحلیگران می‌گویند که کمپین یک میلیون دلاری عربستان برای لابی‌ کردن  در رسانه‌های غرب هم نمی‌تواند این اقدامات سرکوبگرانه عربستان سعودی را پاک کند.

انتهای پیام/م

نظر شما :
captcha