کد : 305-1298459      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۵ بهمن      تعداد بازدید : 81

وزیر دادگستری: ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی مردم در فضای مجازی/ رعایت قانون عامل تقویت حقوق شهروندی است

وزیر دادگستری گفت: مردم در موضوع دولت الکترونیک از ما جلوترند، چرا که در سال گذشته 1200 هزار میلیارد تومان گردش مالی مردم در فضای مجازی و الکترونیکی بوده است.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در اولین نشست مشترک مدیران کل عملکرد و پاسخگویی به شکایات دستگاه‌ها گفت: هر چه به حقوق شهروندی توجه بیشتری مبذول شود، فساد نیز کاهش بیشتری خواهد یافت.

وی افزود: زمانی که با فساد مبارزه می‌کنیم، حقوق شهروندی را رعایت می‌کنیم، چرا که حق را به صاحب حق می‌رسانیم.

وزیر دادگستری افزود: اگر تضییع حق صورت گیرد، فساد ایجاد شده است، بنابراین در این دولت بنا داریم مبارزه با فساد و پیگیری حقوق شهروندی را در پیش گیریم.

وی اساسی‌ترین پایه حقوق شهروندی را رعایت قانون دانست و گفت: این دولت بر اجرای قانون مصرّ و پیگیر است، چرا که قانون را پایه حقوق شهروندی می‌داند.

پورمحمدی تأکید کرد: اکنون در دولت مصوبه‌ای وجود ندارد که معاونت حقوقی با آن مشکلی داشته باشد و آن را اعلام کند، اما این مصوبه در هیأت دولت کنار گذاشته نشود.

وی خاطرنشان کرد: ثمره این قانونمداری دولت آن است که در دو سال گذشته میزان موارد عدول از قانون که توسط هیأت تطبیق مصوبات مجلس ارائه می‌شود، در دو سال گذشته از 33 درصد در سال 91 اکنون به کمتر از یک درصد رسیده است.

رئیس دادگستری گفت: ما با هیچ مصلحتی نباید از قانون بگذریم، حتی اگر قانون از دید ما بد باشد و از نظر ما به افراد آسیب بزند، چرا که شاید دو نفر از این قانون آسیب ببینند، ولی سایر افراد سود می‌بینند، ضمن اینکه در ادامه می‌توان قانون را اصلاح کرد.

پورمحمدی بی‌نظمی و بی‌قانونی را منشأ فساد دانست و گفت: قانون بد بهتر از بی‌قانونی است.

وزیر دادگستری، ناآشنایی کارگزاران با قانون را علت سهم بالایی از بی‌قانونی در کشور دانست و گفت: بسیاری از تخلفات به سبب ناآشنایی صورت می‌گیرد.

پورمحمدی ادامه داد: مردم در دولت الکترونیک از ما جلوترند، چرا که در سال گذشته 1200 هزار میلیارد تومان گردش مالی مردم در فضای مجازی و الکترونیکی بوده است، اما هنوز در سیستم اداری که خود صاحب تکنولوژی است، وجوه از طریق چک و حواله منتقل می‌شود.

وزیر دادگستری تأکید کرد: اگر سلامت اداری می‌خواهیم باید پرونده‌سازی‌ها متوقف شود، هر چند همواره تعدادی قانون‌شکن وجود داردکه باید در مقابل آنها ایستادگی شود، اما در کل، باید با پرونده‌های خرد، سیستمی برخورد شود.

پورمحمدی ادامه داد: اکنون دوره‌گردان و دستفروشان مدیریت کار خود را با تلفن همراه انجام می‌دهند، ولی ما هنوز به دولت الکترونیک دست نیافته‌ایم.

انتهای پیام/

نظر شما :
captcha