کد : 305-1299084      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۶ بهمن      تعداد بازدید : 114

چشم‌انتظاری اسپانیایی‌ها برای برگزاری انتخابات زودهنگام به منظور خروج از بن‌بست سیاسی

در پی بن‌بست سیاسی حاکم بر اسپانیا به دلیل شکست در تشکیل دولت، مردم اسپانیا هم‌اینک چشم‌انتظار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام برای خروج کشور از این بن‌بست هستند و برگزاری آن را امری اجتناب‌ناپذیر می‌دانند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، طبق نتایج تازه‌ترین نظرسنجی مؤسسه GAD3 برای نشریه ABC، اغلب مردم اسپانیا برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور برای خروج از بن‌بست سیاسی ناشی از انتخابات 20 دسامبر گذشته را اجتناب‌ناپذیر می‌دانند و منتظر برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی هستند.

بنابه گزارش خبرگزاری فرانسه، طبق این تحقیق، 58 درصد از پرسش‌شوندگان معتقدند که احزاب سیاسی اسپانیا موفق به دستیابی به توافق در خصوص تشکیل دولت نخواهند شد و باید انتخابات جدیدی برگزار شود.

کشور اسپانیا در تاریخ 20 دسامبر گذشته با برگزاری انتخاباتی سراسری به نظام دو حزبی در این کشور پایان داد؛ نظامی که بیش از 30 سال قدرت را در اسپانیا اداره می‌کرد.

در این انتخابات، حزب مردم اسپانیا موفق شد با کسب 123 کرسی در مجلس عوام را به خود اختصاص دهد. البته برای اینکه حزبی بتواند اکثریت پارلمان را از آن خود کند با حداقل 176 کرسی را بدست آورد تا بتواند دولت تشکیل دهد اما «ماریانو راخوی» رهبر حزب مردمی اسپانیا که پیروز انتخابات اخیر در این کشور شده بود، اعلام کرد که قصد ندارد بار دیگر در سمت نخست‌وزیر اسپانیا قدرت را در دست بگیرد و حزب او در شرایط تشکیل دادن دولت جدید نیست و پیشنهاد تشکیل دولت جدید را رد کرد.

پادشاه اسپانیا پس از مذاکره با راخوی، رئیس مجلس این کشور را از تصمیم وی مطلع ساخت و اعلام کرد که دور جدیدی از مذاکرات با اعضای احزاب سیاسی در خصوص تشکیل دولت در اسپانیا را آغاز خواهد کرد.

راخوی از سال 2011 میلادی تاکنون، نخست‌وزیر اسپانیا بوده است.

انتهای پیام/

نظر شما :
captcha