کد : 305-1299459      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۷ بهمن      تعداد بازدید : 220

سینمای مصر «مولانا» علیه اخوان المسلمین/علمای ضداخوان و روشنفکران مصری به جان هم افتادند

فیلم «مولانا» که بر اساس رمانی از یک چهره روشنفکر مصری علیه اخوان المسلمین ساخته شده است موجب درگیری لفظی علمای ضداخوان الازهر و روشنفکران مصری در رسانه‌های این کشور شده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، این روزها فیلمی سینمایی در مصر در حال تولید است که موجبات ناراحتی برخی از علمای دینی این کشور را فراهم آورده است.

این فیلم که «مولانا» نام دارد اقتباسی از رمان «مولانا السید» نوشته یک چهره روشنفکر مصری به نام «ابراهیم عیسی» است که علیرغم مخالفت با عربستان در جنگ یمن با اسلامگرایان میانه خوبی ندارد.

اما علمای دینی همراه با الازهر که بعضا با اسلامگرایان نیز میانه خوبی ندارد انتقاد اصلی را از ساخت این فیلم داشته‌اند و از الازهر و وزارت اوقاف مصر خواسته‌اند که جلوی پخش آن را بگیرند چراکه «فیلم دارای صحنه‌هایی است که لباس شیوخ الازهر و علمای آن را به سخره گرفته و آنها را تجار دین و کسانی نشان داده که بر اساس هوای نفس فتوا صادر می‌کنند».

«جنبش ائمه مساجد مصر علیه تروریسم» در بیانیه خود مدعی شده که این فیلم «نه یک اثر هنری بلکه توطئه‌ای ماسونی و لائیک است و به دنبال تفرقه در مصر است و به نوعی سم در عسل است».

آنها با بیان اینکه این همان روش «ابراهیم عیسی» در برنامه های تلویزیونی‌اش است، خواستار زندانی شدن و یا پرداخت غرامت توسط سازندگان فیلم شدند.

در این بین اما مجدی احمدعلی کارگردان این فیلم با رد این سخنان گفته است: این فیلم مجوز خود را از دستگاه‌های نظارتی بر تولیدات هنری گرفته است که از جمله آنها الازهر بوده است به‌ویژه که فیلم در کمک به الازهر ساخته شده است.

وی با انتقاد از کسانی که ندیده فیلم را نقد کرده‌اند، افزود: نمی‌دانم چگونه فهمیده‌اند فیلم به الازهر توهین کرده و به نظرم حتی رمان ابراهیم عیسی را کامل نخوانده‌اند.

بنابر این گزارش، فیلم سینمایی «مولانا» درباره شخصیتی فرضی به نام «شیخ حاتم الشناوی» از حامیان جماعت اخوان المسلمین است که اقدام به تفسیر آیات و صدور فتوا بر اساس هوا و هوس می‌کند و به انتقاد شدید سیاسی علیه این جماعت و اعمال آن در مصر از ابتدا می‌پردازد.

در داستان منتشر شده یک خطی از این فیلم نیز این چنین آمده است که «داستان این سریال مربوط به یک روحانی شهیر است که فرزند رئیس جمهور او را برای یک ماموریت مهم فرامی‌خواند و در این بین، رابطه دین و قدرت به تصویر کشیده می‌شود.»

فیلمنامه این فیلم را اما «مجدی احمد علی» نوشته و آن را کارگردانی کرده است و بازیگران مطرح فیلم «مولانا»، دره، عمرو سعد، لطفی لبیب و ... هستند.

به گزارش فارس رمان «مولانا السید» نوشته ابراهیم عیسی که محل اقتباس این فیلم سینمایی بوده است، در سال 2012 منتشر شده و یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های مصری بوده است.

در این رمان مسائل مختلفی علیه اسلام مطرح شده که مسائل مربوط به معتزله، تشیع، اهل ذمه، تروریسم، علمای شبکه‌های ماهواره‌ای و ... را زیر سوال برده است.

برپایه این گزارش، فیلم «مولانا» که در سال 2013 قرار بود سریال آن ساخته شود اما به سرانجام نرسید، همچنان در مرحله تدوین قرار دارد و هنوز موعد مشخصی برای اکران آن در سینماهای مصر تعیین نشده است.

انتهای پیام/س

نظر شما :
captcha