کد : 305-1319107      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۵ چهارشنبه ۸ دي      تعداد بازدید : 71

متقی در همایش «فتنه ۸۸، ایران و آمریکا، تسلیم یا مقاومت»: سیاست خارجه آمریکا در مواجهه با ایران «سیاست مقابله» است

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، سیاست آمریکا در مواجهه با ایران را سیاست مقابله دانست و گفت: ایران اگر قدرت اقتصادی‌اش افزایش پیدا کند، آن‌وقت زمینه برای تبدیل شدن به قدرت موثر منطقه‌ای ایجاد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، ابراهیم متقی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در همایش «فتنه 88، ایران و آمریکا،‌ تسلیم یا مقاومت» که امروز به همت سازمان بسیج اساتید برگزار شد، بیان داشت: موضوع ایران و آمریکا مسئله‌ای نیست که برایش بخواهیم دوران‌های تفکیک‌شده در رابطه با سیاست‌ خارجه ایران بنا کنیم.

وی دراین باره ادامه داد: یک فرآیند نسبتاً هم‌شکل اما با الگوهای رفتاری متفاوت در دوران‌های مختلف وجود داشته است.

این استاد دانشگاه، سیاست خارجه آمریکا در مواجهه با ایران  را سیاست مقابله دانست و گفت: در هر دورانی نشانه‌هایی از محدودیت، مهار و تحریم اقتصادی را می‌بینیم.

متقی اظهار داشت: آمریکایی‌ها در دوران سازندگی با پدیده گریز از مرکزی به نام صدام حسین روبرو شدند که پس از جنگ با ایران در سال 1989 به کویت حمله کرد و معادله‌ منطقه‌ای را تغییر داد.

وی خاطرنشان کرد: سیاست کلان آمریکا در حوزه منطقه‌ای این است که بازیگر منطقه‌ای قدرت هژمونیک نشود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: ایران اگر قدرت اقتصادی‌اش افزایش پیدا کند،‌ آن وقت زمینه برای تبدیل شدن به قدرت مؤثر منطقه‌ای را خواهد داشت. آنچه که موقعیت کشورها را در سیاست بین‌الملل شکل می‌دهد معادله قدرت است.

انتهای پیام/

نظر شما :
captcha