کد : 305-1328921      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ خرداد      تعداد بازدید : 422

ژاپن مذاکره فروش هواپیما به ایران را متوقف کرد

یک مقام مسئول گفت: ژاپنی ها بدون ذکر هیچ دلیلی به مذاکرات سفارش ساخت و خرید هواپیما میان آسمان و میتسوبیشی پایان دادند.

یک مقام مسئول گفت: ژاپنی ها بدون ذکر هیچ دلیلی به مذاکرات سفارش ساخت و خرید هواپیما میان آسمان و میتسوبیشی پایان دادند.
 
سیدامیررضا مصطفوی، سخنگوی شرکت هواپیمایی آسمان در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره خرید ۶۰ فروند هواپیمای بوئینگ از سوی شرکت هواپیمایی آسمان گفت: در قرارداد روز گذشته خرید ۶۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس از این هواپیماساز آمریکایی، آسمان به صورت دو «تیپ ـ فروند» سفارش ساخت و خرید آنها را به بوئینگ داده است.
 
وی ادامه داد: بوئینگ در سال ۲۰۲۲ نخستین فروند و در سال ۲۰۲۴ سی امین فروند آن را به شرکت آسمان تحویل می دهد. پس از آن نیز می توانیم ۳۰ فروند دوم را سفارش بدهیم که در مجموع خرید مستقیم این ایرلاین از بوئینگ به ۶۰ فروند می رسد.
 
وی افزود: این هواپیما (۷۳۷ مکس) هواپیمای بسیار مجهز و مدرنی است که ۱۶۸ نفر ظرفیت آن و ۶۰۰ کیلومتر نیز برد آن است که برای مسیرهای داخل کشور، و کشورهای منطقه ای استفاده می شود.
 
به گفته مصطفوی، با ورود این هواپیماها، شرکت هواپیمایی آسمان نوسازی می شود؛ ضمن اینکه هزینه خرید این ۶۰ فورند، حدودا ۳ میلیارد دلار می شود که هر فروند به صورت مستقیم و غیر مستقیم مجموعا هزار شغل ایجاد می کند بنابراین با ورود این ۶۰ فروند هواپیمای جدید به کشور، ۶۰ هزار شغل ایجاد می شود.
 
سخنگوی آسمان تصریح کرد: ۹۵ درصد هزینه خرید این هواپیماها را شرکت بوئینگ فاینانس می کند و ۵ درصد آن را نیز شرکت آسمان از محل منابع صندوق بازنشستگی تأمین خواهد کرد.
 
وی با بیان اینکه صندوق بازنشستگی مالک هواپیمایی آسمان است، درباره نحوه تعاملات مالی شرکت هواپیمایی آسمان با این صندوق اظهار کرد: نوع بازگشت سرمایه ای که صندوق بازنشستگی در موضوع خرید هواپیماها سرمایه گذاری کرده به نحوه حساب و کتاب های داخلی این شرکت برمی گردد.
 
مصطفوی در خصوص خرید هواپیما از شرکت ژاپنی میتسوبیشی نیز تصریح کرد: ژاپنی ها خودشان ادامه مذاکرات را متوقف کردند و به تعاملات با آسمان پایان دادند؛ مدیران میتسوبیشی هیچ توضیحی در خصوص این موضوع به ما ندادند و دلایل خود را اعلام نکردند؛ وگرنه ما آماده ادامه مذاکرات خرید هواپیما از میتسوبیشی بودیم.
 
سخنگوی شرکت آسمان با اشاره به انجام مذاکرات مختلف از سوی مدیران آسمان با هواپیماسازان مختلف دنیا گفت: به جز شرکت روسی تولیدکننده جت سوخود ۱۰۰، این ایرلاین با دیگر تولیدکنندگان هواپیما مذاکراتی داشته که تا به حال هیچ کدام به نتیجه نرسیده و به همین دلیل اطلاع رسانی نمی شود. به محض اینکه آسمان بتواند با هر شرکت هواپیماساز به تفاهم برسد که منجر به عقد قرارداد شود، آن را اطلاع رسانی خواهد کرد. کما اینکه مذاکرات ما با بوئینگ به نتیجه رسید و قرارداد آن در یک فضای رسانه ای به امضای دو طرف رسید.
 
گفتنی است روز گذشته شرکت هواپیمایی آسمان قراداد خرید ۶۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس را با این شرکت به امضا رساند. علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس هیئت امنای صندوق بازنشستگی به عنوان مالک هواپیمایی آسمان و جیمز لارسن نماینده فروش بوئینگ در خاورمیانه و روسیه امضاکنندگان این قرارداد بودند. قرار است بوئینگ این ۶۰ فرند را در دو مرحله ۳۰ فروندی به آسمان تحویل دهد.
 
نظر شما :
captcha