کد : 305-1329331      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد      تعداد بازدید : 36

جعفری در گفت‌وگوی مشروح با فارس: دولت در مذاکرات ذره‌ای دلواپس بود «مادر تحریم‌ها» تصویب نمی‌شد/ لزوم واکنش قاطع هیات نظارت بر حسن اجرای برجام به تحریم‌های جدید

عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان گفت: اگر در مذاکرات دوستان مذاکره‌کننده و دولت مانند منتقدان ذره‌ای دلواپس بودند می‌توانست امروز این اتفاق رخ ندهد و طرحی به نام مادر تحریم‌ها تصویب نشود.

قاسم جعفری، عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در گفت‌‌وگویی مشروح با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با اشاره به تصویب طرح تحریم‌های جدید علیه ایران توسط آمریکا، گفت:‌ هر وقت اقدام‌های اینگونه خرد و کلان از مقابل در بحث برجام مخصوصا طرف آمریکایی پیش می‌آید غصه اصلی بحث فرآیند تصویب برجام خود به خود تکرار می‌شود. من فکر می‌کنم دوستان ما در حین مذاکره به مسائلی که باید توجه می‌کردند توجه نکردند و باعث شد چنین مشکلاتی را شاهد باشیم.

جعفری ادامه داد: همه  بر این باور و اعتقاد بودیم که اصل مذاکره خوب است، منطق نظام اسلامی منطق گفت‌وگو و مذاکره است و مهمترین دستاور انقلاب اسلامی هم منطق است ولیکن مذاکرات هسته‌ای خیلی جاها در چارچوب عزت و مصلحت پیش نرفت و این باعث شد در طرف مقابل طمع ایجاد شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: روحیه دوستان مذاکره‌کننده طرف مقابل ما را بر این باور رساند که ممکن است ایران حرف‌هایی بزند ولی در عمل اتفاقی رخ نخواهد داد، بعضاً هم تست کردند و دیدند درست حس کرده‌اند. البته دیدند نیروهایی در داخل کشور سر و صدا می‌کنند ولی چون در موقعیت تصمیم‌گیری نیستند، می‌توانند مسیر خود را طی کنند.

* اگر مذاکره‌کنندگان و دولت ذره‌ای دلواپس بودند امروز مادر تحریم‌ها تصویب نمی‌شد

نماینده سابق مجلس تصریح کرد: اگر در مذاکرات دوستان مذاکره‌کننده و دولت ذره‌ای مانند منتقدان دلواپس بودند می‌توانست امروز این اتفاق رخ ندهد و طرحی به نام مادر تحریم‌ها که در 7 الی 8 فصل تصویب شده، تصویب نشود. 

جعفری در ادامه با اشاره به متن طرح تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اظهارداشت: در این تحریم‌ها در رابطه با بحث دفاعی، بحث حقوق بشری و بحث سیستم موشکی مطالبی طرح شده است. مثلا در بحث حقوق‌ بشری گفته شده اگر کسانی که تابعیت آمریکایی دارند در ایران زندانی هستند همه کسانی را که در زندانی کردن وی دخیل بوده‌اند را می‌توانند تحریم کنند.

وی یادآور شد: در این تحریم‌ها به بحث کمک کردن به گروه‌های مقاومت مانند حزب‌الله در لبنان و گروه‌هایی که در یمن، فلسطین و عراق هستند اگر کمک کنیم، دچار این تحریم‌ها خواهیم شد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: جالب اینجاست که این بار آمریکایی‌ها به خودشان هم اکتفا نکردند و گفته‌اند 180 روز بعد از اینکه این طرح تصویب شود، برخی نهادهای دولتی‌شان باید بنشینند و برنامه جامعی را داشته باشند، گزارش بدهند و هر دو سال یکبار هم به طور هوشمند طرح جدید بدهند که چه چیزهایی باید بیشتر شود.

جعفری گفت: به نظر می‌رسد آمریکا این تصمیم را گرفته که هزینه‌های سیاسی‌اش را پایین بیاورد یعنی گفتند طرحی باشد که مدام این تحریم‌ها تکرار و شدیدتر شود و خیلی هزینه سیاسی هم در عرصه بین‌الملل نداشته باشد.

* تحریم‌ها از قبل برجام بیشتر شده است

این عضو هیات علمی دانشگاه تصریح کرد: به اعتقاد ما اگر شرایط قبل از برجام را نگاه کنیم تحریم‌ها خیلی کمتر از این بود، قبلا اگر سپاه قدس را تحریم می‌کردند الان گفته‌اند باید کل سپاه را تحریم کنیم. به اعتقاد بنده برجام مانند یک دام زنده‌ای شده که یکسری گرگ زنده زنده از بدن آن می‌کنند و دیگر چیزی از آن باقی نمانده است.

* آمریکا چه کاری دیگری باید انجام دهد که باور کنیم برجام نقض شده است؟

وی با بیان اینکه آمریکا دیگر چه کاری باید انجام دهد که باور کنیم برجام نقض شده است؟، گفت: متأسفانه بعضی از این آقایان هنوز می‌گویند باید منتظر شویم و هنوز معلوم نیست این‌ها این تحریم‌ها را تصویب کنند. آدم یاد روزهای اول جنگ می‌افتد که می‌گفتند ما زمین می‌دهیم تا زمان بگیریم. اینجا هم همین اتفاق در حال رخ دادن است.

* لزوم واکنش قاطع هیات نظارت بر حسن اجرای برجام به تحریم‌های جدید

نماینده سابق مجلس گفت: تعجب ما از هیأتی است که برای نظارت بر حسن اجرای برجام تعیین شده، با توجه به اینکه مدام ما را تحریم می‌کنند، هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد و فقط تهدید می‌کنند و می‌گویند ما جواب خواهیم داد ولی بعد از مدتی از یادشان می‌رود.

وی افزود: ما فکر می‌کنیم در اینجا باید به سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری توجه شود که فرمودند که هیأت نظارت برجام باید جدی بگیرد به اعتقاد ما باید یک بار جدی با این مسئله برخورد قاطع شود.

این استاد دانشگاه گفت: اگر به این اتفاق بخواهیم زیربنایی نگاه کنیم آمریکایی‌ها با مهندسی انتخابات خودشان، تیمی را متفاوت از تیم دولت قبلی‌شان سرکار آورده‌اند که با کرکری‌خواندن‌ها و عوض کردن روش امتیاز بیشتری بگیرند اما در این سو تیمی که در برجام دخیل بوده، همچنان هست.

وی افزود: آمریکائی‌ها دست دولت ما را خوانده‌ است و می‌دانند که این‌ها شخصیتی دارند که حتی اگر تهدید هم کنند هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد بنده بارها به خود شما گفته‌ام با توجه به شخصیت تسلیم‌پذیری که آقای روحانی و دولت از خودش نشان داده، حتی اگر امروز هم تهدید کند آنها باور نخواهند کرد و می‌گویند اصلاً به قیافه شما چنین کاری نمی‌خورد. 

* هزینه سازش به مراتب بیشتر از مقاومت است

سخنگوی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی تاکید کرد: دولت اگر می‌خواهد این مسئله جبران شود و دشمن بیش از این جری نشود احساس می‌کنم جمله‌‌ای که رهبر معظم انقلاب فرمودند یک جمله بسیار طلایی است، مرگ یکبار و شیون هم یکبار. اگر ما فکر می‌کنیم مقاومت و سازش هزینه دارد هزینه سازش به مراتب بیشتر است.

وی گفت: این اتفاقاتی که رخ می‌دهد تنها یک محاصره اقتصادی و فشار و تحریم نیست بلکه به لحاظ روانی هم مردم هر چند وقت یکبار به هم می‌ریزند. مردم که دارند هزینه را پرداخت می‌کنند پس چرا به تدریج دچار چالش روانی شوند بهتر است از همان اول بدانند که دشمن، دشمن است و هرگز را ما کنار نخواهد آمد و تنها راهی که دشمن سرش می‌شود مقاومت در مقابل آنها است.

جعفری ادامه داد: بخش‌های مختلفی که مادر تحریم‌ها بیان شده بسیار مهم است و به مراتب سنگین‌تر از گذشته است. یادم می‌آید که در کربلای 5 که جمهوری اسلامی عملیات داشت طرف عراقی نام عملیات کربلای 5 ما را گذاشته بود مادر جنگ‌ها. به نظرم می‌رسد این مواجهه و مقابله با آمریکا همانگونه که کربلای 5 بسیار تعیین‌کننده بود به یک نقطه بسیار تعیین‌کننده رسیده و تنها راه همان کاری است که در آن موقع کردیم یعنی با اراده جدی در مقابل آنها ایستادیم.

وی ادامه داد: برخی از دولتمردان هنوز هم می‌گویند باید صبر کنیم و منتظر بمانیم هنوز هم در دولت کسانی هستند که به اصطلاح خودشان همه را به صبر، حوصله دعوت می‌کنند و می‌گویند هنوز زود است که جواب بدهیم، می‌گویند ما برجام را با جامعه بین‌الملل بستیم و آمریکا تنها ما را تحریم می‌کند اگر ما موضع‌گیری کنیم در مقابل دنیا قرار می‌گیریم!

جعفری تصریح کرد: این‌ها یادشان رفته که در گذشته می‌گفتند اگر ما با آمریکا کنار بیاییم همه مشکلات حل خواهد شد و همه دنیا با ما کنار خواهند آمد، می‌گفتند اگر به ما رأی بدهید تحریم‌ها برداشته می‌شود و صلح اتفاق می‌افتد و جنگ و آرامی خواهد بود ولی دیدیم برعکس شد.

* نقش اروپا در تحریم‌های جدید علیه ایران

این استاد دانشگاه تاکید کرد: الان هم اروپایی‌ها در این ماجرا جز یک تماشاگر که به نوعی تأیید حرکت آمریکا را دارند کار دیگری انجام نداده‌اند. در همین مادر تحریم‌ها یک بخش وجود دارد که می‌گوید سایر نهادهای آمریکایی همراهی دولت‌ها در تحریم‌ها را با خودشان داشته باشند. 

وی گفت: رئیس‌جمهور باید توضیح دهد که چرا نتوانسته اروپایی ها را همراه کند،اینگونه نیست که اروپایی‌ها در این ماجرا بی‌هدف باشند این‌ها که گفته می‌شود اروپایی‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند از همین مسائلی است که ما را سرگرم کنند ما مطمئن هستیم که آمریکایی‌ها قطعاً قبلاً نظر اروپایی‌ها را پرسیده‌اند اما مرحله به مرحله وارد می‌شوند و بعد به بهانه‌های مختلف اروپایی‌ها را وارد خواهند کرد.

جعفری در خاتمه افزود: ما راهی جز اتکای به ملت خودمان و ایمان و اراده به خدا و حرکت در مسیر ملی خودمان نداریم. 

انتهای پیام/

نظر شما :
captcha