کد : 305-1334802      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۰ آبان      تعداد بازدید : 11398

صلاح فحص: ائتلاف جنبش امل و حزب الله بسیار قوی است

قائم‌ مقام دفتر جنبش «أمل» لبنان در ایران ضمن بیان اینکه ائتلاف جنبش امل و حزب الله لبنان بسیار قوی است به تشریح اهداف آمریکا از تحریم مقاومت لبنان پرداخت.

قائم‌ مقام دفتر جنبش «أمل» لبنان در ایران ضمن بیان اینکه ائتلاف جنبش امل و حزب الله لبنان بسیار قوی است به تشریح اهداف آمریکا از تحریم مقاومت لبنان پرداخت.
 
مهر، صلاح فحص قائم مقام جنبش امل لبنان در ایران درباره تحریم حزب الله از سوی مجلس نمایندگان آمریکا و اهداف آن اظهار داشت: شما می دانید که آمریکا از ابتدای تاسیس رژیم غاصب صهیونیستی تاکنون حامی اسرائیل بوده و همواره سعی کرده است این رژیم جای خود را در منطقه باز کند و روز به روز تقویت شود. البته در این میان برخی کشورهای عربی منطقه و غربی نیز از این موضوع حمایت کرده اند. اصل مقاومت تهاجم نبوده است بلکه دفاع در برابر تجاوزات بوده است. از زمان امام موسی صدر تاکنون نیز همین منوال بوده است و همیشه تحریم هایی در این خصوص برای تضعیف مقاومت بوده است. ربودن امام موسی صدر با این هدف صورت گرفت اما جنبش امل و حزب الله راه ایشان را ادامه دادند. قدرت حزب الله در حال حاضر به حدی است که اسرائیل هیچ غلطی نمی تواند بکند. اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه به دنبال نابودی مقاومت بود اما نه تنها به این هدف دست نیافت بلکه مقاومت در حال حاضر چند برابر قوی تر شد. ایران از زمان انقلاب اسلامی تاکنون موضوع حمایت از مقاومت و قضیه فلسطین را در دستور کار خود قرار داده است و این امر دشمنان ایران و مقاومت را بر آن داشته است که تضعیف این دو مهم را مد نظر داشته باشند.
 
بن جاسم نخست وزیر سابق قطر اخیرا اذعان کرد که ۸۳ کشور دنیا توطئه کردند که سوریه را تخریب کنند. هدف از نابودی سوریه، از بین بردن نفوذ ایران در منطقه و از بین بردن پشتیبانی ایران از مقاومت در منطقه بوده است. اما این اتفاق رخ نداد و مقاومت قوی تر شد. قدرت مقاومت نه تنها ده برابر بلکه صد برابر شد. ایران با ۵+۱ به توافق رسید. لذا در چنین شرایطی اسرائیل به دنبال نابودی این دستاوردها و پیروزی ها در منطقه است و هم اکنون دست به دامن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شده است. اسرائیلی ها از به هم خوردن توافق هسته ای ایران و ۵+۱ ناامید شدند پس دست بر روی مقاومت گذاشتند. فکر می کنند با تحریم مقاومت، مقاومت تضعیف می شود سوال من این است مگر مقاومت به لحاظ اقتصادی با آمریکا در ارتباط است که با تحریم دچار خسارت شود. اصل هدف آمریکا از طرح این تحریم ها فقط حمایت از اسرائیل، این شر مطلق در منطقه است. اسرائیل سعی دارد منطقه را تجزیه کند تا سلطه خود را بر منطقه تحمیل کند چرا که تجزیه منطقه به کشورهای کوچک می تواند به پیشبرد خواسته های تل آویو منجر شود.
 
وی در خصوص اینکه چه گروه هایی در لبنان با تحریم حزب الله و خلع سلاح آن همسو هستند گفت: به نظر من هیچ گروهی در لبنان بحث تحریم های حزب الله از سوی آمریکا را تایید نمی کند. اگر گروهی هم وجود داشته باشد از نظر من آنها لبنانی محسوب نمی شوند.
 
صلاح فحص در پاسخ به این پرسش که حزب الله لبنان اخیرا هم در لبنان و هم در سوریه موفقیت هایی به دست آورد، این پیروزی ها چه آثاری بر مناسبات داخلی لبنان و جریان رقیب حزب الله دارد گفت: مقاومت از خود لبنان دفاع می کند، برخی این موضوع را نمی پذیرند پس باید آن را تحمل کنند زیرا مخالفت آنها تاثیری بر این امر ندارد. وحدتی که هم اکنون میان شیعیان لبنان و جنبش امل و حزب الله وجود دارد بسیار قوی است و الگویی برای دیگران است. ما به لحاظ موضوع انتخابات هیچ مشکلی نداریم و هر قانون انتخاباتی را می پذیریم و انتخابات در ماه می به هر صورتی که ممکن است باید انجام شود.
 
چشم انداز روابط ایران و لبنان را چگونه ارزیابی می کنید؟ روابط میان دولتهای ایران و لبنان که وجود دارد و هر دو کشور دارای سفیر هستند تنها برخی انشعابات در جریان ۱۴ مارس با برقراری روابط با ایران مخالف هستند اما این تاثیری در روابط دو کشور ندارد چرا که ایران یک قدرت منطقه ای است که نمی توان آن را نادیده گرفت.
 
نظر شما :
captcha