کد : 305-1335252      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ آبان      تعداد بازدید : 10790

نماینده پارلمان لبنان: تشکیل دولت فراحزبی بهترین گزینه کنونی لبنان است

«پطرس حرب» تاکید کرد که طبق قانون اساسی لبنان، رئیس جمهور باید با نمایندگان درباره تشکیل دولت جدید مشورت کند اما معلوم نیست این موضوع تا چه زمانی به طول انجامد و کیفیت این دولت چگونه باشد.

«پطرس حرب» تاکید کرد که طبق قانون اساسی لبنان، رئیس جمهور باید با نمایندگان درباره تشکیل دولت جدید مشورت کند اما معلوم نیست این موضوع تا چه زمانی به طول انجامد و کیفیت این دولت چگونه باشد.
 
مهر، جنگ با داعش و تحولات سوریه و لبنان مدت‌ها بود که لبنان را از کانون توجهات در خاورمیانه دور کرده بود، اما انتشار خبر استعفای غیرمنتظره نخست وزیر لبنان بار دیگر دوربین رسانه‌ها و نگاه کارشناسان را متوجه لبنان کرده است.
 
کمتر از دو روز پس از آن که سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان در پارلمان این کشور حضور یافت، در جریان سفر به عربستان و دیدار با مقامات این کشور در ریاض استعفای خود را به صورت غیرمعمول اعلام کرد.
 
استعفای نخست وزیر لبنان نه در بیروت، پایتخت این کشور و یا در مقر رسمی کاخ نخست وزیری صورت گرفت، بلکه سعد حریری استعفای خود را از مقام نخست وزیری لبنان در ریاض پایتخت عربستان سعودی اعلام کرده است.
 
«پطرس حرب» نماینده پارلمان لبنان و وزیر ارتباطات در دولت سابق این کشور درباره پیام استعفای سعد الحریری و احتمال آغاز مرحله ای جدید برای لبنان و منطقه به خبرنگار مهر گفت: بلاشک این استعفا برای تمامی لبنانی ها ناگهانی بود و تاثیراتی بر روی مسئولان اجرایی کشور داشت.
 
وی افزود: اقدامات ریاست جمهوری در این شرایط مشاوره با گروه های سیاسی لبنان و انتظار و همچنین تلاش برای ارتباط با نخست وزیر مستعفی کشور نیز بیانگر وضعیت و روند سیاسی است.
 
وی در ادامه در خصوص عوامل این استعفا و احتمال وجود اختلافات داخلی در لبنان نیز بیان داشت: ساختار دولت کنونی بر اساس معامله است و به نظر می رسد برخی برخوردها میان دو طرف وجود داشته است اما طی یک سال اخیر پس از تشکیل دولت، امور کشور به صورت آرام پیش می رفت و توجه همگان بر حفظ ثبات سیاسی و عدم امنیتی شدن اوضاع بود.
 
حرب در ادامه یادآور شد: عوامل حقیقی این استعفا را حتی جریان وابسته به سعد الحریری نیز نمی داند. بنابراین به وقت نیاز است تا علت های اصلی مشخص شود.
 
عضو پارلمان لبنان در پاسخ به این سوال که امکان بروز جنگ داخلی پس از استعفای سعد الحریری وجود دارد، گفت: انتظار ندارم که جنون کسی موجب شود که لبنان به سمت مقابله یا جنگ داخلی میان گروه های سیاسی سوق یابد. طبیعتا مرحله کنونی خطرناک است و ما بر هوشیاری تمام گروه ها برای عدم وقوع جنگ اتکا می کنیم. زیرا این احتمالات لبنان را تهدید می کند و تمام لبنانی ها نیز بر خطر بروز این حوادث متفق القول هستند.
 
وی در رابطه با احتمال بازداشت نخست وزیر لبنان در عربستان نیز اظهار داشت: اطلاعاتی در این زمینه ندارم.
 
پطرس حرب درباره آینده لبنان پس از استعفای سعد الحریری نیز تاکید کرد: لبنان در حال حاضر در زمینه سیاسی دچار دستپاچگی بزرگی است و هیچ کس انتظار این استعفا را نداشت. طبق قانون اساسی رئیس جمهور باید با نمایندگان درباره تشکیل دولت جدید مشورت کند اما معلوم نیست این موضوع تا چه زمانی به طول انجامد و کیفیت این دولت چگونه باشد.
 
وی تأکید کرد: هیچ کس قادر به پیش بینی این موضوعات نیست. امروز لبنان با پیچیدگی های سیاسی مواجه است و امیدوارم که از آن عبور کند. به نظرم بهترین راه حل احتمالا این باشد که رئیس جمهور دولتی را بدون افراد سیاسی و خارج از نامزدهای انتخابات پارلمانی تشکیل دهد.
 
وی در پایان درباره امکان نخست وزیر شدن فرد دوتابعیتی نیز تصریح کرد: طبق قانون لبنان منعی برای این موضوع نیست. زیرا تعداد زیادی از نمایندگان بیش از یک تابعیت دارند.
 
نظر شما :
captcha