کد : 305-1339858      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۸ بهمن      تعداد بازدید : 7843

پورابراهیمی درباره «بازار ارز»: طرح نمایندگان برای الزام بانک مرکزی به ضمانت سپرده‌های ارزی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به دنبال طرحی هستیم که موضوع آن الزام بانک مرکزی به ضمانت سپرده‌های ارزی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به دنبال طرحی هستیم که موضوع آن الزام بانک مرکزی به ضمانت سپرده‌های ارزی است.
 
محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی مشروح با فارس، با اشاره به افزایش نرخ ارز طی روزهای اخیر گفت: در حوزه مربوط به نرخ ارز باید یکسری اقدامات اساسی صورت پذیرد و بانک مرکزی با فعالیت‌های جاری و رصد روزانه خود در بازار ارز بعضی اقدامات پایه‌ای را انجام دهد که بتواند مدیریت بازار ارز را به خوبی انجام دهد.
 
وی افزود: متاسفانه بانک مرکزی در مباحث پایه‌ای و اساسی خود دچار روزمرگی شده و لازم است تا نگاه متفاوتی را نسبت به بازار ارز داشته باشد.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در جلسه‌ای که ما حدود 10 روز قبل با رئیس‌کل بانک مرکزی و وزیر  اقتصاد در کمیسیون اقتصادی داشتیم بنا بر این شد تا بانک مرکزی و وزارت اقتصاد اقداماتی را در بحث بازار ارز انجام و گزارش آن را به کمیسیون ارائه کنند.
 
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: اعتقاد ما بر این است که نرخ ارزی که امروز در بازار آزاد در حال افزایش است بخشی از آن به خاطر تقاضای سفته‌بازی و  ایجاد التهاب در فضای جامعه است تا با ایجاد یک فضای روانی و مردم برای خرید ارز مراجعه کنند و یک تقاضای کاذب در کشور شکل بگیرد.
 
وی افزود: همه علامت‌ها در حوزه اقتصادی بیانگر این است که وضعیت ما در سال آینده در حوزه ارز بهتر از امسال خواهد بود و دلیل آن هم این است که قیمت‌های جهانی افزایش پیدا کرده و وضعیت درآمدهای ارزی ما و افزایش قیمت محصولات صادراتی ما همچون سنگ آهن، مس و ... نشان‌دهنده این است که اتفاقی برای حوزه ورود منابع ارزی ما به کشور نیفتاده است.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بحث‌ تحریم‌ها و تاثیر آن بر بازار ارز در کشور اظهار داشت: تحریم‌ها بحث جدیدی نیست که بگوییم بعضی‌ها نگران اقدامات آمریکایی‌ها هستند، من فکر می‌ کنم آمریکایی‌ها هرچه درخصوص تحریم‌ها خواسته‌‌اند به اقتصاد ایران صدمه بزنند زده‌اند و اقتصاد ایران از این پس کمترین تاثیر را از تحریم خواهد پذیرفت که نمونه آن را می‌توان در شاخص بورس مشاهده کرد که علی‌رغم وجود فضای تحریمی شاخص بورس رو به افزایش است و برای اولین‌بار می‌خواهد به بالای 100 هزار واحد برسد که این امر بی‌سابقه‌ای در اقتصاد ایران است.
 
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: طبق گزارشی که در حوزه اقتصاد جهانی داده شده رتبه ما به عنوان هجدهمین اقتصاد دنیا مطرح می‌شود و بسیاری از شاخص‌های ما در حوزه اقتصادی رو به بهبودی است و این نشانگر این است که ما از نظر شاخص‌های پایه‌ای در حوزه اقتصاد نگرانی چندانی نداریم، اما عدم ورود جدی بانک مرکزی به حوزه بازار ارز در رویکردهای کوتاه مدت و روزانه و هفتگی و از طرفی عدم یکسری اقدامات پایه‌ای در اقتصاد باعث ایجاد التهاب در بازار ارز شده که متاسفانه این روند به گونه‌ای است که ادامه پیدا می‌کند با وجود اینکه بنا بود بانک مرکزی برنامه جامعی را اعلام کند و کار را مدیریت کند.
 
وی افزود: ما شاهدی هستیم که بازار ارز رها است و عددی که در بحث رشد قیمت ارز شاهد هستیم عدد منطقی نیست و نرخ ارز به مراتب کمتر از این مقدار است و لازم است با دستور آقای رئیس‌جمهور بانک مرکزی با جدیت بیشتری در این حوزه ورود پیدا کند.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در همه دنیا وقتی التهابی در بازار ایجاد می‌شود با مداخله عوامل موثر که در کشور ما بانک مرکزی است و باید به عنوان اصلی‌ترین بازیگر در بازار ارز مداخله کند کار قابل مدیریت است.
 
پورابراهیمی اضافه کرد: البته مکانیز‌های ما مکانیزم عرضه و تقاضا است و ما نمی‌توانیم نرخ ارز خارجی را پایین بیاوریم.
 
وی افزود: در سال‌های گذشته بود و مردم رفتند تا تسویه ارزی خود را انجام دهند تسویه ارزی آنها با میزان ارز مبادله‌ای انجام شد و این یک خطای فاحش در اقتصاد ایران بود و تبعات منفی در پی داشت و این وضعیت می‌تواند تغییر پیدا کند.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: ما به دنبال طرحی هستیم که بعد از بررسی بودجه در صحن علنی مجلس نیز مطرح خواهد شد که موضوع آن الزام بانک مرکزی به ضمانت سپرده‌های ارزی است که از طریق بانک‌های عامل این ضمانت تعریف شود و هر کس که هر مقدار ارز دارد بتواند در آنجا بگذارد و براساس یک رویکرد سپرده ارزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت سود هم به آن تعلق بگیرد و این می‌تواند به راحتی مانور بانک مرکزی را در مدیریت بازار ارز افزایش دهد.
 
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: برآورد ما این است که در حال حاضر بیش از 20 میلیارد دلار ارز خارج از شبکه بانکی نگهداری می‌شود که این مساله به اقتصاد ایران ضربه می‌زند و عددهای بالاتر از این به واسطه نگرانی از تغییرات کاهش ارزش پول ملی در اقتصاد ایران به خارج از کشور رفته و این نشان‌دهنده این است که بانک مرکزی نمی‌تواند این ارزها را جذب کند.
 
وی افزود: کافی است همین منابع ارزی که خارج از شبکه بانکی کشور است در حساب‌های ارزی نگهداری شود و اینکه بتوانیم منابعی را که به خارج از کشور رفته را نیز برگردانیم به اندازه یک سال میزان منابع ارزی واردات ما در تراز بازرگانی‌مان منابع جدید ایجاد کنیم که به راحتی امکان مانور بانک مرکزی را برای مدیریت بازار فیزیکی ارز را انجام دهیم و این امر به راحتی در جامعه امکان‌پذیر است.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: من تعجب می‌کنم که بانک مرکزی رفتارهای غیرقابل قبولی را در بحث ارز انجام می‌دهد و به نظر می‌رسد این رویکرد از جانب مجلس نیز قابل قبول نیست.
 
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که بانک مرکزی باید انجام دهد سامانه اطلاعات از صرافی‌ها را برای کشف قیمت ارز در اقتصاد باید راه‌اندازی کند و این به این مساله کمک می‌کند هر که در بازار ارز تقاضا دارد به صورت شفاف مشخص شود.
 
وی افزود: بحث ارز دیجیتال نیز یکی از موضوعاتی است که در بین کشورها صورت می‌گیرد و یکی از مسائل اساسی ما است، در طول یکسال گذشته ارز دیجیتال به شدت افزایش پیدا کرده و ما از بانک مرکزی خواسته‌ایم که گزارشی را که جایگاه ارز دیجیتال را مشخص کند.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: یکی از راه‌هایی که ما نمی‌توانیم سیطره دلار را از اقتصاد ایران خارج کنیم بحث ارز دیجیتال است و بحث پیمان پولی چند جانبه‌ای که بنا بود بانک مرکزی آن را پیگیری کند محقق شود که تاکنون در حد یک دلار هم این امر تحقق پیدا نکرده است.
 
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: این مسائل نشان می‌دهد که در بازار ارزی ما نقص‌هایی وجود دارد و بانک مرکزی باید در این باره پاسخگو باشد.
 
وی افزود: اعقتاد ما بر این است که در پیمان‌های پولی چند جانبه یا دوجانبه که کشورهایی مثل هند و چین و روسیه که ما بیشترین حجم معاملات را با آنها داریم پلت‌فرم دیجیتال را عملیاتی کنیم و یکی از راه‌های برون رفت از سیطره ارزی مثل دلار همین راه است.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: بانک مرکزی باید فعال عمل کند اما به نظر می‌رسد که به جای اینکه فعال باشد منفعل است. 
 
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: نرخی که در بازار ارز ایجاد شده یک نرخ حبابی و مبتنی بر سفته‌بازی و بورس‌بازی است و ایجاد التهاب و تقاضای کاذب در بازار است و موجب ایجاد التهاب و تقاضای کاذب در بازار است و متناسب با واقعیت‌های اقتصادی ایران نیست.
 
وی با بیان اینکه من اعتقاد ندارم دولت از طریق افزایش نرخ ارز به دنبال افزایش درآمد است، گفت: افزایش نرخ ارز اثر تورمی بر اقتصاد کشور و افزایش قیمت کالاها دارد من شنیده‌ام که از ریاست جمهوری بخشنامه صادر شده که قیمت‌ها افزایش پیدا نکند، مگر می‌شود در زمانی که نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند قیمت کالاها افزایش پیدا نکند یا مگر با جلوگیری از افزایش قیمت با بخشنامه امکان‌پذیر است.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: وقتی که افزایش نرخ ارز به کاهش ارزش پول ملی ما منجر شود تورم در اقتصاد اتفاق می‌افتد و این یک امر محرز است، بنابراین به نظر می‌رسد دولت یکی از دستاوردهای مهم خودش را که تک رقمی شدن تورم در اقتصاد می‌داند اگر نظاره‌گر افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی باشد مهمترین دستاورد خود دولت توسط دولت از بین می‌رود و لذا منطقی نیست که دولت دستاورد خود را از بین ببرد.
 
پورابراهیمی دولت خود بزرگترین مصرف کننده ارز است و افزایش قیمت ارز موجب افزایش هزینه‌های دولت خواهد شد و قطعا دولت تمایل ندارد تا با افزایش هزینه خود امکان دسترسی به اهدافش را دچار چالش کند.
 
وی در پایان افزود: آنچه که امروز از نظر ما مشهود است عدم ورود و بازیگری فعال توسط بانک مرکزی در بازار ارز است.
 
طراحی بسته مقابله با تحریم در مجلس/ اگر دولت پای کار بیاید می‌توانیم تحریم را کم اثر کنیم
۱۳۹۷/۴/۶
طراحی بسته مقابله با تحریم در مجلس/ اگر دولت پای کار بیاید می‌توانیم تحریم را کم اثر کنیم
بازدید : ١٣٢
جنس انقلاب و نظام اسلامی با FATF متفاوت است/ برجام برای ما تجربه بسیار خوبی بود
۱۳۹۷/۳/۲۷
جنس انقلاب و نظام اسلامی با FATF متفاوت است/ برجام برای ما تجربه بسیار خوبی بود
بازدید : ١٦٩
طرح استقلال بانک مرکزی از قوه مجریه در دستور کار مجلس/ نگرفتن مجوز FATF تخلف بزرگ دولت بود
۱۳۹۷/۳/۱۹
طرح استقلال بانک مرکزی از قوه مجریه در دستور کار مجلس/ نگرفتن مجوز FATF تخلف بزرگ دولت بود
بازدید : ١٥٠
پورابراهیمی: با خروج از سیطره دلار، تحریم‌ها علیه نظام بانکی بی‌اثر می‌شود
۱۳۹۶/۹/۴
پورابراهیمی: با خروج از سیطره دلار، تحریم‌ها علیه نظام بانکی بی‌اثر می‌شود
بازدید : ٣٢١
نظر شما :
captcha