کد : 305-1341185      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۶ شنبه ۱۲ اسفند      تعداد بازدید : 64

«خاصّه‌خوانی فارس» از رسانه‌های روز کشور دلسوزی عباس عبدی برای وزارت اطلاعات/ بحران‌نمایی برای ایجاد اعتراض ظالمانه

عینک سیاه‌نمایی را چه کسی روی چشم جامعه گذاشت؟! و انتقاد از ممنوعیت شرعی و قانونی ورود بانوان به ورزشگاه‌ها از جمله مطالبی هستند که روزنامه‌های کشور در سرمقاله‌های امروز خود به آن توجه نشان دادند.

مجله فارس‌پلاس: رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه فارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها و نقل آنها برای شماست:

 

***

 

(رسانه‌های اصلاح‌طلب)

 

بحران‌نمایی برای ایجاد «اعتراض ظالمانه»

شرق: این روزنامه در سرمقاله خود که توسط احمد غلامی نوشته شده، آورده است:‌ آنچه امروزه بیش از هر چیز از تحلیل‌ها برمی‌آید این است که دولت روحانی، اصولگرایان و اصلاح‌طلبان به بن‌بست رسیده‌اند و دیگر قادر نیستند مفهومِ سیاسی تازه‌ای خلق کنند.

نویسنده این سرمقاله همچنین با تأکید بر چیزی به نام «بحرانی بودن وضعیت بیکاری» تصریح می‌کند:‌ شاید اعتراضات دی‌ماه ٩٦ اوج بداقبالیِ دولت روحانی باشد که همه مشکلات به‌جا‌مانده از دولت‌های قبل و آرزوها و آمال مردمِ سرخورده دهان باز کرد تا دولت روحانی را در خود فرو ببلعد که البته این‌گونه هم نشد.

غلامی می‌نویسد: دولت روحانی و اصلاح‌طلبان در تکاپو هستند تا وقایع دی‌ماه را تحلیل کنند و برای مواجهه منطقی با آن در آینده راهکارهای اساسی بیابند. اگرچه این تحلیل‌ها با نگاهی خوش‌بینانه صورت می‌گیرد، در پس پشت همه آنها نگرانی عمیقی نیز وجود دارد.

در بخش پایانی سرمقاله شرق آمده است: سال‌های باقی‌مانده برای دولت روحانی و اصلاح‌طلبان شبیه اتوبانی است که حرکت با سرعت پایین، سیاستی غیر مجاز است.[1]

محتوای ابراز شده در سرمقاله شرق، بخشی از پروژه «بحران‌نمایی» ارزیابی می‌شود که برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند برای ایجاد «اعتراض ظالمانه» طراحی شده است.

مثلا اظهاراتی مثل بحرانی بودن وضعیت بیکاری در حالی است که ایران اسلامی طی 7 سال گذشته موفق به کاهش نرخ بیکاری خود شده و نیز به گواه 100 هزار شغل بلامتقاضی در وزارت کار (به گواه وزیر کار)! وضعیت عمده بیکاران در ایران در حالت بحرانی قرار ندارد.

 

انتقاد از ممنوعیت شرعی و قانونی ورود بانوان به ورزشگاه‌ها

آرمان امروز: این روزنامه در سرمقاله خود از ممنوعیت شرعی و قانونی ورود بانوان به ورزشگاه‌ها انتقاد کرده است.[2]

 

دلسوزی عباس عبدی برای وزارت اطلاعات

اعتماد: عباس عبدی در یادداشتی در صفحه نخست این روزنامه به صحبت‌های دادستان کل کشور پیرامون تعیین تکلیف پرونده‌های جاسوسی پرداخته و از صحبت‌های حجت‌الاسلام منتظری مبنی بر اینکه مرجع تشخیص جاسوسی و صدور حکم برای آن، وزارت اطلاعات نیست؛ انتقاد کرده است.

او در ادامه انتقادات خود همچنین می‌نویسد:

«بهترین دلیلی که برای نادرستی این رفتار می توان ارایه کرد، تجربه گذشته است. دستگاه قضایی می تواند پرونده های گذشته را برشمارد و توضیح دهد. آیا تاکنون موردی بوده که اتهام به صورت جدی به متهم وارد باشد ولی وزارت اطلاعات از پذیرش و تایید آن اتهام به لحاظ کارشناسی استنکاف کرده باشد؟ اگر واقعا چنین است، باید آن وزارتخانه را اصلاح کرد، نه آنکه آن را دور زد. آنچه در عمل دیده شده این است که در موارد مشابهی که وزارت اطلاعات از جریان پرونده بیرون باشد، هیچگاه منجر به نتیجه واقعی نشده است. بنابراین دستگاه قضایی بهتر است که خود را از ماجرای این پرونده ها کنار بکشد و فقط مسوولیت صدور حکم را بپذیرد. وظیفه اصلی دادگاه ها صدور احکام متقن است و رسیدگی های مقدماتی عمدتا به عهده ضابطان و کارشناسان است. به یاد بیاورید زمانی را که قاضی دادگاه های مشابه در حد نازل تر از بازجو در پرونده ها دخالت و رفتار می کرد. هزینه های آن دادگاه ها هنوز هم گریبان جامعه را گرفته و همچنان ول نمی کند. بنابر این انجام چنین کارهایی برای یک بار هم زیاد است چه رسد که بخواهد بارها تکرار شود. چنین مباد.»[3]

گفتنیست، عباس عبدی، خود پیش از این سابقه دستگیری توسط وزارت اطلاعات را نیز در پرونده خود دارد!

 

نکاتی پیرامون وضعیت اقتصادی بانک‌ها

ایران: سیدحسین سلیمی، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در سرمقاله روزنامه دولتی ایران، بحثی پیرامون ورشکستگی در بانک‌ها را مطرح و تصریح کرده است که بانک‌های ایران ورشکسته نیستند اما در بحث اقتصادی با چالش‌هایی مواجه‌اند.

او تأکید می‌کند: «در مجموع بعید می‌دانم اوضاع بانک‌ها در حدی که الان لغت ورشکستگی را اطلاق می‌کنند، باشد.»[4]

 

***

 

(روزنامه‌های اصولگرا)

 

«شفافیت»؛ پیشنهاد کیهان به طراحان قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان

کیهان: این روزنامه در سرمقاله خود پیرامون جمع‌آوری امضا برای طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان»، ضمن اشاره به ماجرای «رشت الکتریک» و ارائه رانت اقتصادی به زنان برخی چهره‌های اصلاح‌طلب نوشته است:‌

«تاریخ عجیب تکرار می‌شود. در صدر اسلام اموال بی‌حساب را کابین زنان و خرج کنیزکان می‌کردند و در روزگار ما، برای همسران خود کارخانه می‌خرند و کارخانه و کارگرانش را با خاک یکسان می‌کنند و سپس هوس معاوضه خاکستر برجای مانده از این آتش با آپارتمان‌های لوکس شمال پایتخت به سرشان می‌زند!»
محمد صرفی که این یادداشت را نوشته در ادامه تصریح می‌کند: تلاش و حرکت نمایندگان مجلس را برای گام برداشتن در مسیر تحقق عدالت و مبارزه با فساد باید قدر دانست و مورد حمایت قرار داد اما باید دانست که از طرح و تصویب احتمالی این پیشنهاد تا عمل به آن و منتفع شدن جامعه از نور عدالت در این زمینه، مسیری پرپیچ و خم و طولانی در پیش است؛ «که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها»! بفرموده حضرت علی علیه‌السلام: «العدل اوسع الأشیاء فی التواصف و أضیقها فی التناصف»؛ عدالت در عرصه حرف وسیع‏ترین ‌اشیاء و در مرحله انصاف و عمل در تنگنا‏ترین چیزهاست! (ابتدای خطبه 216 در معرکه صفین)

این سرمقاله در ادامه با برشمردن چالش‌های پیش روی طرح نمایندگان مجلس تأکید می‌کند:

«درباره عدالت و مبارزه با فساد، کم سخنرانی و همایش برگزار نشده و کم هم قانون به تصویب نرسیده است. باید دید و سنجید که علل عمل نشدن به این قوانین چیست و چاره‌ای برای آن اندیشید و الا افزودن قانونی بر قبلی‌ها، دردی را دوا نمی‌کند. اولین و اساسی‌ترین گام در این زمینه شفافیت است. چرا مردم نباید بدانند چه کسانی و چقدر و چگونه وام‌های کلان می‌گیرند؟ چرا مردم پیش از انتخاب نماینده خود در هر جایگاهی، نباید بدانند آن که خود را در معرض انتخاب قرار داده و به دنبال خدمت است، چه میزان دارایی دارد؟ اژدهای هفت‌سر فساد سریع و چابک است و می‌تواند خود را به انواع و اقسام ‌اشکال دربیاورد و در هزار و یک سوراخ پنهان شود.»[5]

 

از حجم عظیم نیرو و نشاط دهه شصتی‌ها استفاده کنید

صبح نو: این روزنامه سرمقاله خود را به «دهه شصتی‌ها» اختصاص داده است.

در سرمقاله این روزنامه پیرامون این مسئله می‌خوانیم:

«اظهارات اسحاق جهانگیری در مورد موج جمعیتی متولدین دهه شصت نشان‌دهنده نوع نگاه و بی‌توجهی به این حجم از نیروی انسانی در طول دهه‌های گذشته است. حجمی از نیروی انسانی جوان و با نشاطی که حالا در این سال‌ها به سن ثمردهی برای کشور و جامعه رسیده است، اما به دلیل مدیریت ناصحیح نیروی انسانی در تمام سال‌های گذشته همچنان با گذشت زمان به جای آنکه در خدمت بهره‌دهی به جامعه قرار گیرند، همواره تبدیل به یکی از مشکلات و گره‌های کوری شده‌اند که انگار فقط باید برای کشور هزینه‌ساز باشند. هرچند در این میان همه قصور فقط متوجه نوع نگاه مدیران نیست و نباید از حجم مشکلات دهه‌های گذشته هم غافل شد اما از این مساله هم نباید غفلت کرد و نباید آن را از یاد برد که این موج نیروی انسانی حالا به زمان طلایی عمر مفید خود رسیده است.»

صبح نو می‌افزاید: دهه‌ای که در صورت بهره‎مندی از اشتغال و استفاده از نشاط و نیروی جوانی، این موج می‌تواند یک نقطه عطف در تاریخ رو به جلوی کشور و ملت ایران قرار گیرد. کما اینکه اعتماد به نیرو و نشاط جوانی بود که کشور را با موفقیت از گردنه جنگ تحمیلی عبور داد. حال دوباره جمعیت کشور به همان نقطه نشاط و جوانی رسیده است. نیروی متراکمی که در صورت مدیریت بهینه و صحیح می‌تواند در حکم یک منبع عظیم قدرت و توانایی قرار گیرد که تا سال‌ها و دهه‌ها، عزت و قدرت ملت ایران را سبب شود. با کار و کار و کار می‌توان این حجم عظیم نیرو و نشاط را در مسیر رشد و بالندگی کشور قرار داد.[6]

 

عینک سیاه‌نمایی را چه کسی روی چشم جامعه گذاشت؟!

وطن امروز: این نشریه در سرمقاله امروز خود با عنوان «حق انحصاری سیاه‌نمایی» که توسط امیر استکی نوشته شده، به سیاه‌نمایی‌های اصلاح‌طلبان از اوضاع کشور و تأکید آنها بر ناامید بودن مردم ایران تأکید کرده و با اشاره به اینکه فضای فعلی ثمره سیاه‌نمایی‌های مختلف اصلاح‌طلبان به دلیل مخالفت‌های سیاسی آنهاست، می‌نویسد:

«آیا جامعه‌ای که به دست خود عینک سیاه‌بینی بر چشمانش نهاده‌‌اند می‌تواند به یکباره گشایش‌‌های کوچک در وضع خود را متوجه شود و نسبت به آن واکنش مثبت نشان دهد؟
آری! حضرات به‌اصطلاح اصلاح‌جو و روشنفکران قلابی می‌خواهند حق انحصاری سیاه‌نمایی و کنترل کامل ترساندن مردم را داشته باشند.»[7]

 

یک حقیقت بزرگ درباره نظام جمهوری اسلامی ایران

سیاست روز: سرمقاله این نشریه را حسن اختری نوشته است.

او در اشاره به بایسته‌های رفتاری مسئولان در نظام اسلامی می‌نویسد:  به مثابه شعر تمثیل‌گونه عوام که می‌گوید، اسلام به ذات خود ندارد عیبی – هر عیب که هست از مسلمانی ماست، حال حکایت جمهوری اسلامی است که از نظر ساختار قانون اساسی جزو بهترین نظام‌های سیاسی دنیا محسوب می‌شود. امّا از نظر رفتار کارگزاران بی‌شباهت به مسلمانی در این تمثیل نیست.
اختری تأکید می‌کند: مسئولان از هر گروه و جناح و جریانی که باشند. باید نیک بدانند که با پیشرفت تکنولوژی و در عصر ارتباطات خواسته و یا ناخواسته در اتاق شیشه‌ای قرار گرفته‌اند که تمام رفتارهای آنان چه خوب و چه بد در معرض رصد، دید و قضاوت عموم مردم قرار دارند و چیزی برای پنهان کردن و یا توجیهی برای عملکرد ضعیف و ناصواب آنان باقی نمانده است. افکارعمومی هم به بصیرتی رسیده است که سره از ناسره را بخوبی تشخیص می‌دهند.[8]

 

***

 

1_ http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=163394

2_ http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=163394

3_ http://magiran.com/npview.asp?ID=3714392

4_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/459969

5_ http://kayhan.ir/fa/issue/1233/2

6_ http://sobhe-no.ir/newspaper/430/1/17035

7_ http://www.vatanemrooz.ir/newspaper/page/2391/1/189544/0

8_ http://www.siasatrooz.ir/vdceox8z7jh87ei.b9bj.html

 

انتهای پیام/

تغییر الگوریتم فیس بوک: سرکوب روزنامه نگاری و مداخله در دمکراسی
۱۳۹۸/۷/۱۷
تغییر الگوریتم فیس بوک: سرکوب روزنامه نگاری و مداخله در دمکراسی
بازدید : ٣٢
در گفت‌وگو با پی بی اس|برای اولین بار؛ بن سلمان، مسئولیت قتل خاشقچی را پذیرفت
۱۳۹۸/۷/۴
در گفت‌وگو با پی بی اس|برای اولین بار؛ بن سلمان، مسئولیت قتل خاشقچی را پذیرفت
بازدید : ٢٠
متن کامل سومین مناظره زاکانی و تاج‌زاده
۱۳۹۸/۳/۲۹
متن کامل سومین مناظره زاکانی و تاج‌زاده
بازدید : ١٠٦
تحلیلگر سابق سیا: آمریکا علیه روزنامه‌نگاری اعلان جنگ داده است
۱۳۹۸/۳/۴
تحلیلگر سابق سیا: آمریکا علیه روزنامه‌نگاری اعلان جنگ داده است
بازدید : ٥٧
نظر شما :
captcha