کد : 305-1341994      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين      تعداد بازدید : 88

آیا دریاهای ایران، کوسه هم دارد؟! چطور در ایران «غواصی» کنیم؟!/ برای این تفریح دریایی، نیازی نیست شنا بلد باشید

شاید بعضی‌ها گاهی با خود فکر کنند آیا در ایران هم می‌توان به راحتی «غواصی» کرد و از این تفریح هیجان‌انگیز لذت برد؟! پاسخ‌های این سؤال را در این گزارش بخوانید.

مجله فارس‌پلاس: خیلی‌ها هنگامی که تصاویری از غواصی و از اعماق دریاهای جهان را می‌بینند؛ حسرت می‌خورند و تصور می‌کنند مفهومی به نام «خارج» خیلی خوب است چون از این تفریحات در آنجا فراوان است!

اما حقیقت این است که خیلی‌ها در ایران خودمان هم این تفریح جالب و هیجان‌انگیز دریایی را انجام می‌دهند و مهمتر اینکه امکان این تفریح برای تمام مردم ایران هم فراهم است...

 

*چطور در ایران غواصی کنیم؟!/ شنا کردن بدون بلد بودن شنا...

بخش جنوبی کشور ایران که شامل دریاهای عمان و خلیج فارس است؛ از بکرترین نقاط دنیا برای غواصی محسوب می‌شود.

خاصه اینکه هم در سواحل چابهار و هم در سواحل خلیج فارس، مناطق مرجانی فراوانی وجود دارند که بخش اعظم هیجان غواصی و عکاسی از زیر آب به آنها مربوط است.

مرجان‌ها که جانوارانی با ظاهر گیاه و بی‌حرکت هستند؛ پذیرای گونه‌های متعدد حیات زیر آب هستند و غواص‌های حرفه‌ای دنیا و عکاسان زیر آب بیشتر در مناطقی غواصی می‌کنند که مرجان‌ها هم باشند.

البته جالب است بدانید که وسعت کمی از دریاهای جهان زیستگاه مرجان‌های دریایی محسوب می‌شوند و برخی معتقدند که تنها حدود یک درصد از کف دریاهای جهان با مرجان‌های مختلف پوشیده شده است.

و این از شانس غواص‌ها و گردشگران در ایران است که در تمام دریاهای جنوبی ایران امکان حضور در میان مرجان‌ها وجود دارد.

تا اینجای ماجرا معلوم است که برای غواصی و تماشای جهان زیر آب باید زحمت سفر به سواحل دریاهای ایران را به خودتان بدهید.

در عمده پلاژ‌ها و سواحل تفریحی جنوب ایران کلوپ‌ها و مدرسه‌های غواصی متعددی هستند که سرویس‌های ویژه‌ای را به گردشگران و دوستداران غواصی ارائه می‌دهند.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که مایلید غواصی را تجربه می‌کنید، این کلوپ‌ها، تورهای چند ساعته غواصی را برای گردشگران برگزار می‌کنند.

کلوپ‌های مورد اشاره، وسایل مورد نیاز غواصی اعم از وت‌سوت، ماسک غواصی، فین، جلیقه و کپسول اکسیژن را به گردشگران ارائه می‌دهند و همراه با مربی و قایق، برنامه عمق‌روی را اجرا می‌کنند.

نکته جالب آنست که شما برای غواصی نیازی به بلد بودن شنا هم ندارید و با تجهیزاتی که امروز وجود دارد، غواصی برای سالمندان و حتی برای افراد معلول نیز ممکن است.

هزینه غواصی در کلوپ‌های گردشگری غواصی در ایران، حدود 100 تا 150 هزار تومان است و مدتی که غواصی خواهید کرد البته حدود 15 دقیقه تا نیم ساعت خواهد بود. (چون این تایم مخصوص افراد آماتور است.)

 

*برای عکاسی از زیر آب چکار کنیم

یکی از تفریحات جالبی که همراه با غواصی می‌توانید، تجربه کنید، عکاسی از زیر آب است.

امروز، انواع دوربین‌های ضد آب و دوربین‌های کامپکت کوچکی وجود دارد که افراد در صورت علاقه، می‌توانند با هزینه کرد 600 هزار تا یک و نیم میلیون تومان، یکی از آنها را به راحتی از بازارهای دوربین در ایران خریداری کنند و هنگام غواصی، عکس‌های باکیفیتی تهیه کنند.

البته برخی کلوپ‌های غواصی، خود این سرویس را به گردشگران و علاقه‌مندان به غواصی ارائه می‌کنند و در صورت خواست گردشگر، از او در زیر آب عکاسی می‌کنند.

 

*تفریح پر هیجانی که باید برای آن احتیاط کرد/ آیا دریاهای ایران، کوسه هم دارد؟!

اگرچه ورزش و تفریح غواصی بسیار هیجان‌انگیز و مفرّح است و تجربه آن به یاد ماندنی خواهد بود اما برای انجام حتی یک بار آن نکات ایمنی مهمی وجود دارد که باید دقیقا آنها را رعایت کرد:

 

اول: برای غواصی باید دقیقا به حرف‌های مربیان و لیدر تیم غواصی عمل کنید و حتی فکر یک شیطنت کوچک هم به ذهنتان خطور نکند. یک شیطنت یا حتی یک اشتباه کوچک در غواصی باعث اشتباهات جبران‌ناپذیری خواهد شد.

 

دوم: هنگام ورود به قایق تیم غواصی و هنگامی که غوص را آغاز می‌کنید، دقیقا در مسیری که مربی اشاره می‌کند، باید حرکت کنید.

ضمن اینکه در زیر آب به هیچ چیزی دست نزنید (مگر در جایی که مربی برای ثابت ماندن غواصان آماتور اجازه بدهد که از مرجان‌ها بعنوان دستگیره استفاده کنید و آنها را بگیرید)

اگرچه خوشبختانه سایت‌های غواصی گردشگری در ایران، عموماً حاوی موجودات خطرناکی مثل کوسه‌های بزرگ نیستند اما در عین حال باید بدانید که موجوداتی مثل توتیا، سفره‌ماهی‌ها و گونه‌هایی وجود دارند که اگرچه نوعاً مرگبار نیستند اما می‌توانند در صورت بی‌احتیاطی، باعث جراحت شوند.

 

و سوم: بدانیم که غواصی صرفا بعنوان یک تفریح جذاب است و بعنوان یک کار همیشگی یا شغل، خطراتی دارد و اخذ تخصص‌ها و گواهینامه‌های مختلفی را طلب می‌کند.

 

انتهای پیام/

ظریف: ما قاطعانه با سلاح های هسته‌ای مخالف هستیم
۱۳۹۸/۷/۲۰
ظریف: ما قاطعانه با سلاح های هسته‌ای مخالف هستیم
بازدید : ٢٨
ردپای نانوی ایرانی در روزمره مردم/ ریزدانه ناشناس سال‌های نه چندان دور ایران حالا صادر می‌شود
۱۳۹۸/۷/۲۰
ردپای نانوی ایرانی در روزمره مردم/ ریزدانه ناشناس سال‌های نه چندان دور ایران حالا صادر می‌شود
بازدید : ٢٢
اقتصاد ایران سال ‌آینده از رکود خارج می شود/ کاهش تورم
۱۳۹۸/۷/۲۰
اقتصاد ایران سال ‌آینده از رکود خارج می شود/ کاهش تورم
بازدید : ١٨
زنگ خطر برای فوتبال ایران/ تیم ویلموتس در جام جهانی ۲۰۲۲ چند ساله می‌شود؟
۱۳۹۸/۷/۲۰
زنگ خطر برای فوتبال ایران/ تیم ویلموتس در جام جهانی ۲۰۲۲ چند ساله می‌شود؟
بازدید : ١٣
نظر شما :
captcha