کد : 305-1342347      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۰ فروردين      تعداد بازدید : 7045

واریز ۸۳۵ میلیون تومان از بودجه قرآنی استان‌ها در سال ۹۶/ عدم اهتمام ۴ استان به جذب اعتبارات

رئیس دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به دلایل عدم تخصیص کامل بودجه قرآنی استان‌ها از واریز ۸۳۵ میلیون تومان از این اعتبارات خبر داد و گفت: چهار استان جلسه‌ای برای جذب اعتبارات مصوب برگزار نکردند.

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، سال گذشته 960 میلیون تومان اعتبار با عنوان بودجه قرآنی استان‌ها به معاونت قرآن و عترت ارشاد تخصیص یافت تا این اعتبار با توجه به سهمیه هر استان و گزارشات ارسالی تحقق یابد اما تا پاییز سال 1396 تمامی استان‌ها موفق به جذب این اعتبارات نشدند.

 

بر همین اساس در نودویکمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی به تخلفات معاونت قرآن و عترت ارشاد در زمینه عدم تخصیص بودجه‌های قرآنی استان‌ها اشاره و اعضا خواستار تحقق این بودجه به استان‌ها شدند که با پیگیری‌های صورت گرفته مسؤولان معاونت قرآن و عترت ارشاد از تخصیص بودجه قرآنی 20 استان تا نیمه اسفندماه خبر دادند و قرار شد بودجه سایر استان‌ها نیز در صورت گزارش‌دهی هر استان تا پایان سال تخصیص پیدا کند که این امر محقق نشد.

 

محمدمهدی عزیززاده رئیس دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه فرهنگ قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس با اشاره به بودجه قرآنی استان‌ها اظهار داشت: سال گذشته برای نخستین‌بار بودجه قرآنی استان‌ها برای نظام‌مند شدن به معاونت قرآن و عترت ارشاد داده شد تا بر اساس معیارهای مختلف تخصیص پیدا کند.

 

وی با بیان اینکه بودجه هر استان بر اساس گزارش برگزاری جلسات سه کمیسیون تبلیغ و ترویج قرآن، آموزش عمومی قرآن و پژوهش‌های قرآنی تحقق می‌یابد، افزود: هر استان پس از برگزاری جلسات کمیسیون‌ها باید گزارش‌ و دستاوردهای جلسات را ارسال کنند تا پس از تأیید، مؤسسه معین را نیز انتخاب کرده و برای ارتباط بیشتر به مرکز معرفی کنند که البته در برخی از استان‌ها فعالیت‌های مصوب مغایر دستورالعمل بود که پس از اصلاحات و تأیید نهایی، سهمیه آن‌ها نیز واریز شد.

 

عزیززاده با اشاره به اینکه تاکنون جلسات کمیسیون‌ها در 4 استان همچون تهران، سمنان و آذربایجان غربی برگزار نشده است، گفت: بودجه بیش از 20 استان واریز شده است اما چهار استان هنوز تشکیل جلسه نداده‌اند و تفاهم‌نامه‌های دو استان دیگر نیز هنوز قطعی نشده است.

 

رئیس دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه از 960 میلیون تومان اختصاص یافته تاکنون 835 میلیون تومان برای استان‌ها واریز شده است، خاطر نشان کرد: در استان تهران علی‌رغم تقاضای اداره ارشاد استان، جلسات کمیسیون‌ها برای اعتبارات به ریاست حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری امام جمعه تهران برگزار نشد، در برخی از استان‌ها نیز اعتبارات آنقدر محدود بود که مسؤولان استانی ترجیح دادند زمانی را برای برپایی جلسات صرف نکنند.

 

وی اصلاحات برای تخصیص مناسب بودجه را یکی از مهم‌ترین دلایل تأخیر در واریز اعتبارات قرآنی استان‌ها در سال گذشته عنوان کرد و افزود: بودجه‌ها به صورت مستقیم به حساب استان‌ها واریز نشده است، بلکه ما در معاونت قرآن و عترت ارشاد به جای اینکه مثل هر سال بودجه را به حساب استان واریز کنیم از هر استان‌ گزارش و دستورالعمل اجرایی برنامه‌ها را خواستیم و پس از تعیین مؤسسات معین، اعتبارات را به حساب مؤسسه معین واریز کردیم تا از این طریق امکان نظارت بیشتر را نیز داشته باشیم.

 

به گزارش فارس، بر اساس سهمیه اعلام شده برای بودجه قرآنی هر استان، استان تهران با وجود داشتن تعداد بسیاری مؤسسه و اقدامات قرآنی و همچنین سهمیه 79 میلیون تومانی، اهتمامی به برگزاری جلسات و جذب این اعتبارات نداشته که این امر قابل تأمل است.

 

انتهای پیام/

 

جای واژه‌های قرآنی را در فرهنگ عمومی باز کنیم/حفظ، مقدمه تدبر است | دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی
۱۳۹۴/۲/۱۷
جای واژه‌های قرآنی را در فرهنگ عمومی باز کنیم/حفظ، مقدمه تدبر است | دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی
بازدید : ١٢٧٠
تحول فعالیت قرآنی با بودجه نیم‎درصدی/ موسسات قرآنی ۱۷ برابر شدند | گفتگو با دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی
۱۳۹۳/۹/۱۹
تحول فعالیت قرآنی با بودجه نیم‎درصدی/ موسسات قرآنی ۱۷ برابر شدند | گفتگو با دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی
بازدید : ٢٧٩٣
نظر شما :
captcha