کد : 305-1343533      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۷ جمعه ۲۴ فروردين      تعداد بازدید : 150

شیخ نعیم قاسم: درگیری مستقیم آمریکا و روسیه و یا جنگ گسترده در سوریه بعید است

معاون دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان با اشاره به اینکه شیوه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و مواضع او بیشتر جنبه نمایشی و ایجاد سر و صداست، تأکید کرد که رویارویی بین روسیه و آمریکا و یا جنگ فراگیر در سوریه بعید است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان جنجال اخیری که ترامپ درباره اوضاع سوریه به پا کرده است را به تشدید بحران با کره شمالی تشبیه کرد و گفت که جنجال در این قضیه به حدی بود که تمام جهانیان گمان کردند جنگ جهانی گسترده در راه است اما بعد از مدتی مشخص شد که دیدارهای احتمالی قرار است بین دو طرف برای حل و فصل مشکلات برگزار شود.

 

نعیم قاسم افزود که در قضیه سوریه نیز محافل آمریکایی از تشدید مواضع ترامپ در قبال سوریه حیرت‌زده شدند و مشخص شد که حمله طرح‌ریزی نشده بلکه یک حمله احتمالی در حال بررسی است و بنابر این در این فضای مبهم و در هر صورت، درگیری مستقیم آمریکا و روسیه و یا وقوع جنگ گسترده بعید است اما در نهایت هیچ کس جز خدا نمی‌داند که در سر ترامپ چه می‌گذرد.

 

شیخ قاسم در گفت‌وگو با روزنامه «الجمهوریة» لبنان به برخی سوالات درباره سوریه پاسخ داده که متن آن در زیر آمده است:

 

-در صورت حمله آمریکا واکنش حزب‌الله چه خواهد بود و گزینه‌های آن چیست؟

 

حزب‌الله تمایلی به ورود به بحث علنی درباره واکنش‌های احتمالی در برابر هر گونه تجاوز آمریکا یا اسرائیل به سوریه، ندارد زیرا از یک سو بایستی ما همه گزینه‌ها را برای خودمان روی میز داشته باشیم که این امر باعث نگرانی دشمن خواهد شد و از سوی دیگر پرداختن به موارد احتمالی در رسانه‌ها درست نیست اما یک مسئله قطعی وجود دارد و آن اینکه اسرائیل کاملا می‌داند که در صورت تجاوز حزب‌الله چه واکنشی نشان خواهد داد.

 

آیا ممکن است تجاوز آمریکا به سوریه به یک جنگ فراگیر تبدیل شده و پیآمدهایی برای لبنان داشته باشد؟

 

اگر تجاوز به سوریه در یک چارچوب واقعا محدود باشد در آن صورت پیش‌بینی می‌شود که واکنش‌های طرف‌های مربوطه در سوریه نیز محدود به صحنه سوریه باشد و هر گونه سخن درباره توسعه بحران نیز به این معناست که منطقه با تجاوزی شبیه به جنگ مواجه خواهد شد و غالبا دشوار است که قواعد و ضوابطی برای جنگ وضع کرد و یک کشور را از آن دور کرد. من بار دیگر تأکید می‌کنم که شرایط به گونه‌ای نیست که جنگ فراگیر و یا رویارویی گسترده رخ دهد مگر اینکه واقعا ترامپ و نتانیاهو عقلشان را از دست داده باشند.

 

اگر از حریم هوایی لبنان برای بمباران سوریه استفاده شود شما چه واکنشی خواهید داشت؟

 

بمباران سوریه از سمت لبنان به واسطه جنگنده‌های اسرائیلی در واقع تجاوز به لبنان است که بایستی محکوم شود و علیه آن اقدامات جدی صورت گیرد به خصوص در سطح دولت و ارکان آن باید برای جلب بیشترین حمایت ممکن از لبنان در مخالفت با نقض حاکمیت این کشور و درخواست ممانعت از تجاوزات اسرائیل تلاش شود.

 

نظر شما درباره حمله اخیر اسرائیل به فرودگاه تی ۴ چیست و تا چه حدی در تشدید درگیری‌ اسرائیل و ایران در سوریه سهیم خواهد بود؟

 

حضور ایران در سوریه با هماهنگی دولت سوریه است و این امر در سطح بین‌المللی امری مشروع و شناخته شده است و حملات اسرائیل به فرودگاه تی ۴ تجاوزی علیه سوریه و ایران است و این مسئله نیز تبعاتی دارد که من در حال حاضر از حد و مرز آن اطلاعی ندارم.

 

دشمنان شما می‌گویند که حزب‌الله می‌خواهد لبنان را وارد رویارویی بزرگ در سطح منطقه و جنگ با اسرائیل کند آیا ممکن است حزب‌الله وارد چنین ماجراجویی شود؟

 

حزب‌الله از این شرم ندارد که به طور علنی بگوید هیچ زمانی طرف آغازکننده جنگ علیه اسرائیل نبوده است و هر گونه عملکرد این جنبش در واقع عملکرد مقاومتی و دفاعی بوده است، کسانیکه از سال ۲۰۰۶ ناظر بر تحولات هستند می‌دانند که حزب‌الله دائما تمایل به تقویت موضع دفاعی خود داشته است و آغازگر اقدام هجومی و حمله نبوده است، بنابراین در هر صورت اسرائیل مسئول هرگونه حادثه‌ای است و البته ارزیابی ما از وضعیت کنونی این است که جنگ علیه لبنان بعید است اما با این حال مقاومت برای هر گونه حادثه غافلگیرکننده آماده است.

 

حمله احتمالی آمریکا به سوریه تا چه حد در تغییر موازنه قدرت تأثیر خواهد داشت؟

 

هر گونه تجاوز آمریکا به سوریه هرگز تأثیری در تغییر موازنه قدرت که اکنون به نفع نظام سوریه و متحدان آن است، نخواهد داشت.

 

آیا اوضاع سوریه باعث تأخیر در برگزاری انتخابات لبنان خواهد داشت؟

 

همه شواهد و قرائن نشان می‌دهد که انتخابات پارلمانی لبنان در موعد مقرر خود برگزار خواهد شد و من هم هیچ نظری درباره اتفاقی که ممکن است به تعطیلی این انتخابات منجر شود، ندارم.

 

انتهای پیام

 

آمریکا 14 شخص و 17 نهاد را در ارتباط با ایران تحریم کرد
۱۳۹۸/۱/۳
آمریکا 14 شخص و 17 نهاد را در ارتباط با ایران تحریم کرد
بازدید : ٩
رهبر انقلاب: همه امکانات را بسیج کنیم سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا رقم می‌خورد
۱۳۹۷/۱۲/۲۳
رهبر انقلاب: همه امکانات را بسیج کنیم سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا رقم می‌خورد
بازدید : ٧٩
۱۲ شباهت جالب توجه ترامپ به نیکسون؛ تاریخ تکرار می‌شود؟
۱۳۹۷/۱۲/۲۳
۱۲ شباهت جالب توجه ترامپ به نیکسون؛ تاریخ تکرار می‌شود؟
بازدید : ٨٨
پامپئو هم نتوانست خشم خود را از رابطه خوب ایران و عراق پنهان کند
۱۳۹۷/۱۲/۲۲
پامپئو هم نتوانست خشم خود را از رابطه خوب ایران و عراق پنهان کند
بازدید : ٤٩
نظر شما :
captcha