کد : 305-1343652      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۷ فروردين      تعداد بازدید : 98

«خاصّه‌خوانی فارس» از رسانه‌های روز کشور اصلاح‌طلبان از بلاتکلیفی شهرداری تهران در دوران نجفی می‌گویند/ اگر به «برجام موشکی» تن داده بودیم...

مسئله حمله نمایشی آمریکا به سوریه و پیام‌ها و نتایج آن همچنان در کانون توجه روزنامه‌نگاران اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور قرار دارد.

مجله فارس‌پلاس: رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه فارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها در روز دوشنبه (۹۷/۱/۲۷) و نقل آنها برای شماست:

 

***

 

(روزنامه‌های اصلاح‌طلب)

 

در سوریه چه گذشت؟!

شرق:‌ جاوید قربان‌اوغلی در سرمقاله شرق به ماجرای حمله موشکی آمریکا به سوریه اشاره کرده و روایتی جالب از پشت پرده‌های این حمله را مطرح می‌سازد.

او می‌نویسد:

«آمریکا به‌ویژه پس از بیانیه‌های ترامپ که با زبان جدی و شوخی و گاهی مطایبه و بیشتر از طریق توییتر بیان می‌شد، نمی‌توانست در قبال حمله شیمیایی دست‌بسته مانده و مورد مضحکه قرار گیرد. از سوی دیگر، اشتباه محاسبه‌ای و تکرار تهاجم موشکی به پایگاه نظامی شعیرات نیز می‌توانست مدیریت بحران سوریه از سوی دو قدرت جهانی را به‌شدت در معرض مخاطره قرار دهد. اتاق فکر دونالد ترامپ حل این مشکل را با وجود اکراه رئیس‌جمهور و توییت بمب‌های هوشمند که سامانه دفاع موشکی روسیه قادر به انهدام آن نیست، رایزنی با دیگر بازیگر اصلی و تأثیرگذار بحران سوریه دانسته و در نهایت دو طرف با بمباران نمادین، مشروط به آنکه پایگاه‌ها و سربازان روسیه و همچنین مراکز اصلی قدرت در سوریه و به‌خصوص شخص بشار اسد در این تهاجم مورد هدف قرار نگیرند، به توافق می‌رسند. مراحل بعدی این سناریو مضحک‌تر از اصل آن است. روسیه برخلاف تهدیدهای قبلی، به صدور بیانیه‌ای از سوی سفیرش در آمریکا بسنده می‌کند. قطع‌نامه پیشنهادی روسیه در شورای امنیت تنها از سوی چین و بولیوی حمایت می‌شود تا نیازی به استفاده آمریکا از اعمال حق وتو نباشد و به‌این‌ترتیب پرونده حمله شیمیایی به دوما و تهدیدهای ترامپ نیز بسته می‌شود.»

قربان‌اوغلی در خاتمه نیز تصریح می‌کند: هدف غایی روسیه در ورود به بحران سوریه، احیای قدرت و جای پای شوروی سابق در این منطقه حیاتی از سوی فدراسیون روسیه و استفاده از آن برای بالابردن قدرت چانه‌زنی خود در حوزه‌های استراتژیک این کشور در مواجهه با غرب و به‌خصوص اوکراین و اشغال کریمه است.[1]

 

 

اصلاح‌طلبان از بلاتکلیفی شهرداری تهران در دوران نجفی می‌گویند

آرمان امروز: حسین عبداللهی، مدیر مسئول آرمان امروز در سرمقاله این نشریه با اشاره به دردسرهای انتخاب شهردار جدید تهران برای اصلاح‌طلبان نوشته است: شهردار (جدید) تهران باید بتواند روابط خودش با تمام ارکان قدرت از جمله نیروهای مسلح، مجلس، دولت، نهادهای مدنی، قوه قضائیه و سایر دستگاه‌ها را به گو‌نه‌ای تنش‌زدایی کند که بتواند به اصلی‌ترین وظیفه‌اش یعنی ایجاد منابعی برای درآمد پایدار که ناشی از فروش تراکم هم نباشد، دست پیدا کند و مسائل شهر تهران را به عنوان مرکز ایران اسلامی با کمترین تنش حل کند. درحالی که در این مدت آقای نجفی با وجودی که زحمت زیادی کشید ولی شهر در بلاتکلیفی قرار داشت و هنوز هم آن بلاتکلیفی ادامه دارد.

او می‌افزاید:‌ بنابراین کاری که باید کرد این است که بتوانیم در روابط مختلف تنش‌زدایی کنیم تا بتوانیم به منابعی از جمله منابع خارجی و بین‌المللی برای اداره شهر تهران دست پیدا کنیم. واقعیت قضیه این است که شورای شهر فعلی و شهردار آینده تهران ماموریت ناممکن و بسیار دشواری را برعهده دارند که مستلزم همکاری و همراهی تمام ارکان قدرت است.[2]

گفتنیست، برخی محافل تحلیلی پیش از این تأکید کرده بودند که اداره تهران در پساقالیباف یک کار تقریبا غیر ممکن برای اصلاح‌طلبان است و آنها در این زمینه با چالش‌های بزرگی مواجه خواهند بود...

 

 

هدف سوریه نبود،‌ «آستانه» بود

ایران: قاسم محب‌علی، مدیر کل پیشین غرب آسیای وزارت امور خارجه در سرمقاله روزنامه دولتی ایران که با عنوان «پیام‌های سیاسی حمله موشکی به سوریه» نوشته شده است، می‌گوید: هدف از عملیات اخیر امریکا و متحدان اروپایی‌اش علیه سوریه نه ضربه زدن به مراکز نظامی این کشور، نه سقوط دولت بشار اسد و نه مقدمه یک اقدام نظامی مستقل علیه متحدان سوریه؛ بلکه انتقال یک پیام سیاسی و در واقع واکنشی شدید به آن روندی است که از سوی ایران، روسیه و ترکیه در قالب روند آستانه پیش می‌رود و به نظرمی رسید تا بخش مهمی از راه را تا رسیدن به سرانجام و ایجاد صلح در سوریه طی کرده است.

او در عین حال تصریح می‌کند: ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای علی رغم نفوذ و تأثیرگذاری‌اش در سوریه با محدودیت ارتباط با دیگر بازیگران مسأله سوریه مواجه است؛ محدودیتی که ضروری است دیپلماسی منطقه‌ای ایران از آن عبور کند و بر امکان تأثیرگذاری خود در حل بحران سوریه و روند پیش روی آینده آن بیفزاید.[3]

 

 

انتقاد از عدم برخورد با مرتضوی

اعتماد: غلامرضا ظریفیان در سرمقاله اعتماد از این گفته است که روند برخورد با اعمال غیر قانونی جریانات مختلف در کشور یکسان نیست.

او با اشاره به ماجراهای احمدی‌نژاد و مرتضوی از مسامحه در برخورد با مرتضوی انتقاد کرده است.[4]

 

*** 

 

 

(روزنامه‌های اصولگرا)

 

ترامپ دیوانه نیست...

صبح نو: این روزنامه در سرمقاله خود با اشاره به رفتارهای دانلد ترامپ می‌نویسد: جریانی نسبتاً پرکار در تلاش بوده و است که شخصیت رییس‌جمهوری کنونی آمریکا را مردی فاسد، دم‌دمی مزاج و بی‌خرد معرفی کند تا در نتیجه آحاد مردم نگرانی یا نفرت یا دلخوری‌ از نحوه استیلای لیبرال سرمایه‌داری پیدا نکنند. این تصویرسازی گرچه با واقعیت رفتارهای ظاهری و شومن‌وار ترامپ همخوانی دارد، اما نمی‌تواند توضیح‌دهنده پیچیدگی‌ها و نقشه‌های ثانوی او در تحقق شعارهای انتخاباتی و سودهای اقتصادی باشد. در واقع رییس دولت آمریکا مردی با نظام تصمیم‌گیری مشخص است که در آن برآوردسازی منافع مالی حداکثری توجیه‌کننده همه برنامه‌ها و اقدامات آن است.

صبح نو می‌افزاید: این سطح از اهداف، هم‌اکنون با اقبال تقریباً تمامی سران غربی در اروپا همراه شده و در هنگامه حمله به سوریه، یک اتحاد کامل علیه این کشور مستقل، اسلامی و خارج از حیطه اختیار غرب شکل گرفته است. سرکردگی ترامپ بر این قشون‌کشی نظامی، خط بطلان بر فرضیه وجود اختلاف‌های بنیادین در میان دو‌لت‌های غربی است. جایی که منافع و هدف ایجاب می‌کند، آنها پشت یکدیگر قرار می‌گیرند و دیگر خبری از ترامپ دیوانه و بی‌عقل نیست اما منادی مبارزه با تروریسم و ایفای نقش برای اعاده حقوق مردم سوریه است. این سطح از نعل وارونه زدن از چشم تاریخ، پنهان نمی‌‌ماند و حالا رییس‌جمهوری آمریکا نماد و هدایت‌کننده جریان دولت‌های مدرن است.[5]

 

 

آتش حمله به سوریه در خرمن «مذاکره موشکی»

کیهان:‌ جعفر بلوری در سرمقاله کیهان با اشاره به حمله موشکی آمریکا و متحدینش به سوریه اما نکته‌ای مهم را مد نظر قرار می‌دهد و می‌نویسد:

«حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه «تی-4» حمص که به شهادت 7 مدافع ایرانی حرم منجر شد نیز با حملات موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه و پیام تهدیدآمیزش علیه کشورمان مرتبط است. رسانه‌های غربی و صهیونیستی در واکنش به این حمله بی‌سابقه که چند روز قبل از حملات آمریکا به سوریه و از آسمان لبنان انجام شد، نوشتند، اسرائیل قصد دارد با این حمله به تهران پیام بدهد ادامه حضور ایران در سوریه را تحمل نمی‌کند. اگرچه این تحلیل نیز وجود دارد که هدف کوتاه‌مدت صهیونیست‌ها از حمله به مدافعان ایرانی حرم، واداشتن کشورمان به پاسخ و وارد کردن آمریکا به معرکه بود که با هوشمندی جمهوری اسلامی ایران این توطئه، نقش بر آب شد؛ به هر تقدیر هدف هر چه بوده باشد، تردیدی وجود ندارد که این جنایت، بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

او در عین حال تأکید می‌کند:‌ اگر بپذیریم که هدف اصلی آمریکا و نوچه‌هایش از تجاوز آشکار به سوریه، خط و نشان کشیدن برای ایران و متحدانش بوده و این امر بدیهی را هم بپذیریم که عصر، عصر قانون جنگل است و کشورهای زورگو به قوانینی که خود تدوین کرده‌اند هم، عمل نمی‌کنند، آیا صحبت کردن از برجام 2 و مذاکره بر سر توانایی‌های نظامی و موشکی‌مان از قضا با همین سه کشور! عقلانی است؟![6]

 

 

ضرورت پاسخ واقعی به حملات مشقی آمریکا

رسالت: محمدکاظم انبارلویی، سردبیر رسالت در سرمقاله امروز این نشریه نوشته است: فروردین 95 توئیتی در صفحه شخصی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی منتشر شد. در این توئیت آمده بود: «دنیای فردا دنیای گفتمان است نه موشک‌ ها.» این توئیت با واکنش تند محافل داخلی روبه‌رو شد. به دنبال آن یک مشت جیره‌خوار اجنبی و اهل فتنه، رزمایش موشکی نیروهای مسلح و نمایش شهرهای موشکی را به سخره گرفتند و آن را ماجراجویی تلقی کردند. بعد از آن مرحوم هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: «تقویت قدرت موشکی کشور را لازم می دانم.» معلوم شد آن توئیت توسط معاون سردبیر سایت بدون هماهنگی روی خروجی سایت رفته بود!

او در ادامه تصریح می‌کند:‌ می توان حملات «صوری» و «مشقی» دشمن را با حملات جدید و خونین و واقعی پاسخ داد تا آنها برای همیشه طعم شکست را بچشند و سر جای خود بنشینند. آمریکا را باید به کام یک جنگ جدید کشید، درست از همان چیزی که وحشت دارد و از آن پرهیز می‌کند. ظرفیت افکار عمومی جهان و داخل آمریکا امروز به گونه‌ای است که اجازه ماجراجویی جدید به سران جنایتکار آنها را نمی دهد. به زودی آنها خواهند دید از کوه موشک ‌آنها فقط «موش» زاییده می‌شود. آمریکایی‌ها هر چه در غرب آسیا هزینه کنند، زیان می‌کنند. این هزینه و فایده را شاید پنتاگون و سیا و وزارت خارجه آمریکا نفهمد، اما وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌فهمد. این فهم جلوی ماجراجویی آنها را خواهد گرفت.

انبارلویی در جمله پایانی یادداشت خود نوشته است:‌ اگر به راهبرد «بزن در رو»ی غرب در این باره پاسخ ندهیم، قطعاً از همین نقطه ضربه می‌خوریم.[7]

 

 

اگر به «برجام موشکی» تن داده بودیم...

سیاست روز: سرمقاله این روزنامه را محمد صفری نوشته است.

در بخشی از یادداشت او به این سؤال جالب برمی‌خوریم که: «اگر اکنون همچون برجام هسته‌ای به برجام موشکی تن داده بودیم، آیا موشک‌های آمریکایی به سوی ایران شلیک نمی‌شد؟!»

صفری همچنین می‌نویسد: حمله موشکی آمریکا، بر مقاومت هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران بر توانمندی‌های موشکی خود صحه گذاشت، سوریه توانست با قدیمی‌ترین موشک‌های پدافند هوایی خود از 103 موشک 71 موشک را نابود کند، در حالی که پدافند هوایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بسیار پیشرفته‌تر، پرتعدادتر و دقیق‌تر است، ضمن این که موشک‌های بالستیک ایران توانایی شگفتی در هدف قرار دادن مواضع و پایگاه‌های آمریکایی در منطقه را دارد، علاوه بر این که همه خاک سرزمین‌های اشغالی در تیررس موشک‌های دوربرد نیروهای مسلح ایران است، با قابلیت ویژه پرتعداد همچون باران موشک بر سر اسرائیل.[8]

 

***

 

1_ http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=185491

2_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/218095

3_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/463740

4_ http://magiran.com/npview.asp?ID=3729516

5_ http://sobhe-no.ir/newspaper/451/1/17911

6_ http://kayhan.ir/fa/issue/1258/2

7_ http://www.resalat-news.com/newspaper/item/17495

8_ http://www.siasatrooz.ir/vdcippazwt1au32.cbct.html

 

انتهای پیام/

روزنامه آمریکایی: ایرانی‌ها با وجود مشکلات اقتصادی، با آشوبگری مخالفند
۱۳۹۸/۹/۱۰
روزنامه آمریکایی: ایرانی‌ها با وجود مشکلات اقتصادی، با آشوبگری مخالفند
بازدید : ٥٥
تغییر الگوریتم فیس بوک: سرکوب روزنامه نگاری و مداخله در دمکراسی
۱۳۹۸/۷/۱۷
تغییر الگوریتم فیس بوک: سرکوب روزنامه نگاری و مداخله در دمکراسی
بازدید : ٨٦
در گفت‌وگو با پی بی اس|برای اولین بار؛ بن سلمان، مسئولیت قتل خاشقچی را پذیرفت
۱۳۹۸/۷/۴
در گفت‌وگو با پی بی اس|برای اولین بار؛ بن سلمان، مسئولیت قتل خاشقچی را پذیرفت
بازدید : ٧٦
روایتی از پرونده جنجالی نجفی از «قصاص» تا «آزادی»
۱۳۹۸/۶/۷
روایتی از پرونده جنجالی نجفی از «قصاص» تا «آزادی»
بازدید : ٦٤
نظر شما :
captcha