کد : 305-1343963      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۷ دوشنبه ۳ ارديبهشت      تعداد بازدید : 38

«خاصّه‌خوانی فارس» از رسانه‌های روز کشور در فراق باراک اوباما/ باید غفلت روحانی را جبران کرد

یادآوری تجربه شکست برجام به کره شمالی! و کنایه روزنامه دولت به نظام درباره «حصر» از جمله مطالبی هستند که در خاصّه‌خوانی امروز فارس به آنها اشاره کرده‌ایم.

مجله فارس‌پلاس: رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه فارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها در روز دوشنبه (97/2/3) و نقل آنها برای شماست:

 

***

(روزنامه‌های اصلاح‌طلب)

یادآوری تجربه شکست برجام به کره شمالی!

آرمان امروز: سیدعلی خرّم، دیپلمات سابق و از چهره‌های نزدیک به دولت طی یادداشتی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته است: آمریکا تبلیغ می‌کند کره شمالی اعلام آمادگی برای مذاکره و تحویل سلاح‌های هسته‌ای و موشکی خودش را نموده و این ناشی از ترس از قدرت آمریکا به‌وجود آمده است. حقیقت غیر از این است و آنچه کره شمالی اعلام نموده و حاضر به مذاکره است «به‌دست آوردن کمک‌های اقتصادی و تکنولوژیک در ازای تعلیق آزمایشات هسته‌ای و موشکی» می‌باشد. بیشتر از آن، نظیر عدم به‌کارگیری سلاح‌ها، محدود کردن توسعه آنها و عدم آزمایشات بعدی، منوط به شرایطی از نظر کره شمالی است که از جمله، خروج آمریکا از شبه جزیره کره را شامل می‌شود. این شرط ظاهرا برای آمریکا و حداقل برای کره جنوبی خط قرمز محسوب می‌شود. بنابراین مذاکرات آمریکا و کره شمالی در افق دور نه تنها روشن نیست بلکه احتمالا به بن‌بست می‌رسد.[1]

صحبت‌های آقای خرّم این نکته را به ذهن متبادر می‌کند که چرا شخص ایشان و کسانی در دولت، در روزهای اصرار بر توافق با غرب و آمریکا؛ همین فرض معقول را در نظر نگرفتند که وجود خط قرمزهایی که طرف مقابل اصرار به رد شدن از آنها را دارد، سبب شکست مذاکرات و بی‌دستاوردی توافقاتی مثل برجام خواهد شد؟!

 

در فراق باراک اوباما...

شرق: جاوید قربان‌اوغلی در سرمقاله شرق با طرح این سؤال که چرا ایران چندان دوستی در منطقه ندارد نوشته است:

آقای روحانی و دستگاه دیپلماسی کشور باید به‌طور شفاف و با شکستن روزه سکوت به مردم بگویند چگونه فرصت‌های طلایی دوره اوباما پس از امضای برجام برای تثبیت آن تا جایی ‌که خلف او قدرت مانور کمتری در برخورد با ایران داشته باشد، از دست رفت؟ چرا از همان روزهای اول دولت جدید که شرایط سیاسی ایران با تحول شگرفی روبه‌رو شده و از سوی کشورهای تأثیرگذار جهان با استقبال مواجه بود، رویکرد «تعامل» در سیاست خارجی و استراتژی «برد- برد» در مذاکره با شش قدرت بزرگ جهان، به منطقه و کشورهای همسایه تسری نیافت و با آتش‌زدن سفارت عربستان و متعاقب آن جنگ داخلی یمن، روابط ایران و عربستان را از حد رقابت (حتی بسیار شدید) در عراق، لبنان و سوریه به سرحد رویارویی نظامی کشاند.[2]

محتوای این سرمقاله ظاهرا از تحریم‌های پسابرجامی ایران در دوران اوباما با خبر نیست!

 

 

تفسیر سیاسی از نشست اخیر سران 3 قوه

اعتماد: احمد مازنی، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در سرمقاله امروز اعتماد اینطور نوشته است که نشست اخیر سران سه قوه در مجلس شورای اسلامی نمادی از گفت‌وگوی ملی بود.

او همچنین پیرامون محتوای این جلسه غیر علنی گفته است:‌ باید بگویم در این جلسه اجمالا مسائل مهم بین المللی، منطقه‌ای و داخلی در حوزه اقتصاد، مسائل اجتماعی و سیاسی مطرح شد.[3]

 

کنایه روزنامه دولت به نظام درباره «حصر»

ایران: محمدرضا تابش،‌ از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز ماجرای نشست اخیر سران سه قوه در مجلس شورای اسلامی را در سرمقاله روزنامه ایران مورد اشاره قرار داده و نوشته است: جلسه مشترک سران سه قوه روز گذشته در حالی برگزار شد که دو ویژگی آن را از جلسات پیشین متفاوت می‌ساخت. نخستین ویژگی حضور سران و مسئولان رده بالای هر سه قوه بود و دیگری حضور و سخن گفتن نمایندگانی از فراکسیون‌های سیاسی مجلس که حضورشان از دو دوره قبل در این جلسات منسوخ شده بود.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود نوشته است: مردم باید احساس کنند که حاکمیت تمایل به حل مسائلی چون حصر و محدودیت‌ها دارد و راه را بر استعدادهای برجسته کشور اعم از داخلی و خارجی باز می‌کند. اگر ثمره چنین نشست‌هایی، امیدآفرینی برای مردم و جلب اعتماد هر چه بیشتر آنها به حاکمیت باشد، کشور در مقابل معضلات داخلی و تنگناهای خارجی بیمه خواهد شد![4]

 

*** 

 

(روزنامه‌های اصولگرا)

تحرکات علیه نهادهای امنیتی را جدی بگیرید

کیهان: محمد ایمانی در سرمقاله کیهان به نکته‌ای مهم اشاره کرده و نوشته است: رصد فضای سیاسی و رسانه‌ای، از پروژه و هجمه‌ای سازمان‌یافته برای اعتبارزدایی از نهادهای راهبردی حافظ قانون و امنیت و اقتدار ملی حکایت می‌کند. عقده‌گشایی همزمان و هماهنگ علیه نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و اطلاعات سپاه، قوه قضائیه و سازمان بازرسی در کنار فشار بر وزارت اطلاعات برای درگیر نشدن با شبکه نفوذ نمی‌تواند اتفاقی باشد. خوش‌بینانه‌ترین احتمال، اهمیت تولید مسئله و حاشیه برای لاپوشانی بی‌کفایتی بزرگ طیف اعتماد‌کننده به غرب است که نمی‌خواهند اعتراف کنند آدرس بیراهه داده و موجب خسارت‌های بزرگ شده‌اند.

او در ادامه تصریح می‌کند: اما بر اساس قرائن و شواهد، احتمال‌های دیگری را هم باید جدی گرفت. حرکت سازمان‌یافته برای منفعل کردن بازوهای نظارتی و امنیتی نظام در حالی است که دشمن همین چند ماه اخیر، به تلافی هزیمت سنگین در سوریه و عراق و لبنان و یمن، اقدام به چند پاتک سنگین برای ایجاد بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی کرد و همچنان تقلّا می‌کند. در این شرایط که همه باید در برابر دشمن متحد و هوشیار باشند، مشاهده مواضع مخالف‌خوان و تفرقه‌افکن از سوی برخی محافل موجب تعجب می‌شود.

ایمانی همچنین با کنایه نوشته است:‌ آقای روحانی این روزها چنان می‌گوید از دولتمردان و سیستم فعلی بازار ارز ناراضی و ناخشنود است که انگار مثلا آقای احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور است و او برای تبلیغات انتخاباتی، در جایگاه منتقد نشسته است![5]

 

باید غفلت روحانی را جبران کرد

رسالت: سرمقاله این روزنامه که با عنوان «غفلت رئیس‌جمهور از جنگ مرزی و ارزی» منتشر شده را محمدکاظم انبارلویی نوشته است.

در یادداشت او می‌خوانیم:‌ آمریکا در اقتصاد و فرهنگ، مرزهای ما را درنوردیده و در حقیقت با کم آوردن در جنگ مرزی به جنگ ارزی و جنگ بدون مرز رو آورده است. از تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی غرب طی سه دهه گذشته به اندازه کافی سخن رفته است. حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها و نخبگان جامعه کم و بیش در این معرکه حضور دارند. فرهنگ غنی شیعه، قلندران عرصه علم، ادب و هنر، اجازه هماوردی به آنان نمی‌دهند.

انبارلویی همچنین می‌گوید: آنچه امروز باید روی آن تمرکز داشت، جنگ اقتصادی است. امروز راهبردهای جنگ اقتصادی در وزارت خزانه‌ داری آمریکا متمرکز است. در آنجا سخن از «جنگ‌ افزارهای مالی» برای «سقوط ریال» ایران است. در آنجا سخن از «بمباران اقتصادی» با ابزارهای مالی و اقتصادی است که آمریکایی‌ها در اختیار دارند.

سردبیر رسالت همچنین با اشاره به رئیس‌جمهور روحانی نوشته است:‌ ناقص العقل خواندن دستگاه نظارتی، مسخره کردن گزینش‌ها در حالی که شاهد حضور مدیران دوتابعیتی و پیدا شدن جاسوس در تیم برجام هستیم، پیدا شدن سر و کله جاسوس انگلیسی در معاونت معاون رئیس جمهور در سازمان محیط زیست و نیز فرار یک مدیر اختلاسگر نفتی، ادامه حمایت تلویحی از یک پیام ‌رسان خارجی، ادعای دو میلیون شغل در فضای مجازی و... نشانه های این عدم درک و غفلت از وظایف خود در سوگند ریاست جمهوری است. مردم، نمایندگان مجلس، دستگاه ‌های نظارتی و قضائی با هوشمندی باید این غفلت را جبران کنند، تا همانطور که در جنگ ارضی توفیق به دست آوردیم، در جنگ اقتصادی و ارزی هم شاهد پیروزی باشیم.[6]

 

بدگمانی به تفرقه‌افکنان اتحاد سپاه و ارتش

صبح نو:‌ این روزنامه در سرمقاله خود به توطئه ایجاد نقار میان سپاه و ارتش اشاره کرده و می‌نویسد: ایجاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار و هم‌دوش با ارتش جمهوری اسلامی از خجسته‌ترین ابتکارهای سیاست‌ورزی رهبر کبیر انقلاب بوده که ضمن تحقق اهداف راهبردی آن در حفظ استقلال سرزمینی در برابر حمله سخت دشمن، این همگرایی را در عرصه‌های فرانظامی مبدل به پیش‌رانه‌های توسعه‌ای، دانشی و فرهنگی کرده است که هیچ مشابه و بدیلی نیز در کشور برای آن وجود ندارد.

در ادامه این یادداشت می‌خوانیم: در طول این 40ساله همواره جریان‌هایی خاص تلاش کرده‌اند تا این وحدت و هم‌افزایی را با اخلال مواجه کنند که البته محدود به یک گروه سیاسی مشخص نیز نیست؛ از صدر پیروزی انقلاب، برخی داعیه تعطیلی، انحلال و تجزیه ارتش را داشتند و حتی این سخن را تا سال‌های اول جنگ نیز ادامه دادند،‌ بعدها در دهه‌70‌ بار دیگر چنین جوسازی‌هایی صورت گرفت که به‌عنوان نمونه شهید سپهبد صیاد شیرازی در باب این شبهه‌افکنی‌ها همواره ایستادگی می‌کرد. این‌ روند در اواخر دهه80 وجود داشت و مجدداً در یک‌سال اخیر نیز در برخی تریبون‌های رسمی مشاهده می‌شود. بدگمانی آن‌جا تزاید می‌گیرد که این گفتارها هم‌فاز با سخنان و مواضع دول غربی و به‌ویژه آمریکا و بیانیه‌های رسمی آن علیه سپاه پاسداران است؛ با این‌همه همگرایی زبانی و هماهنگی عملی مردان آب‌دیده ارتش و سپاه در دو‌سال اخیر، این توطئه‌ها را نقش‌بر‌آب کرده است و به فضل الهی این اتحاد گسستنی نیست.[7]

 

«القای ناکارآمدی نظام»؛ بخشی از راهبرد غرب علیه ایران

جوان: عباس حاجی‌نجاری در یادداشت روز این نشریه نوشته است:‌ دامن زدن به اعتراضات به بهانه‌های مختلف، القای ناکار آمدی نظام از طریق نامه‌نگاری‌‌ها و شبهه افکنی نسبت به عملکرد دستگاه‌های نظام، و دامن زدن به دوگانگی‌‌ها نظیر آنچه این روز‌‌ها به بهانه‌های مختلف نظیر ایجاد اختلاف در میان نیروهای مسلح دیده می‌شود، در واقع حلقه وصل ومکمل راهبرد غرب –علیه ایران- است.
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار کارکنان وزارت اطلاعات با هشدار نسبت به غفلت از این راهبرد دشمن یادآور شدند‌: البته اگر در این جنگ دچار غفلت شویم مغلوب خواهیم شد و اگر دچار ساده‌اندیشی شویم ضربه خواهیم خورد.[8]

 

***

 

1_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/218950

2_ http://sharghdaily.ir/fa/main/print/186012

3_ http://magiran.com/npview.asp?ID=3733223

4_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/464606

5_ http://kayhan.ir/fa/issue/1264/2

6_ http://www.resalat-news.com/newspaper/item/18151

7_ http://sobhe-no.ir/newspaper/456/1/18123

8_ http://www.javanonline.ir/fa/publications/2285/32687

 

انتهای پیام/

قلعه‌نویی: آقای بیک‌زاده حقایق استقلال را به مردم بگو، در کتابت ننویس/تا به سپاهان تعهد دارم به تیم دیگر فکر نمی‌کنم
۱۳۹۹/۲/۲۸
قلعه‌نویی: آقای بیک‌زاده حقایق استقلال را به مردم بگو، در کتابت ننویس/تا به سپاهان تعهد دارم به تیم دیگر فکر نمی‌کنم
بازدید : ٢٠
دستور فرمانده معظم کل قوا برای مسکونی شدن جزایر خلیج فارس
۱۳۹۹/۲/۱۰
دستور فرمانده معظم کل قوا برای مسکونی شدن جزایر خلیج فارس
بازدید : ٤٦
لودریان پس از دیدار با ظریف: از نقض برجام توسط ایران نگران هستیم
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
لودریان پس از دیدار با ظریف: از نقض برجام توسط ایران نگران هستیم
بازدید : ٤٧
لیگ قهرمانان آسیا|استقلال با لشکر مصدومان مقابل تیم بحران‌زده سعودی/شهرخودرو به دنبال اولین امتیاز
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
لیگ قهرمانان آسیا|استقلال با لشکر مصدومان مقابل تیم بحران‌زده سعودی/شهرخودرو به دنبال اولین امتیاز
بازدید : ٥٠
نظر شما :
captcha