کد : 305-1344804      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۴ ارديبهشت      تعداد بازدید : 180

نقض قرارداد از اصول ثابت آمریکاست/ 6 اصل ثابت سیاست خارجی آمریکا

نخستین فرمانده سپاه گفت: دولت در ایالات متحده آ‌مریکا بر اساس ماهیت و اهدافی تاسیس شد که براساس این اهداف بدعهدی بسیاری در تاریخ روابط خارجی‌اش می‌توان دید. صهیونیست‌ها و فراماسونرها موسسان دولت آمریکا بودند.

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا عصر سه‌شنبه 6 روز پیش در جریان سخنرانی‌اش که 11 دقیقه طول کشید، اعلام کرد: «آمریکا از توافق هسته‌ای سال 2015 میلادی خارج می‌شود» و تحریم‌هایی که در چهارچوب این توافق لغو شده بودند را بار دیگر علیه تهران به اجرا می‌گذارد.

 

او همچنین افزود که آمریکا قصد دارد علاوه بر این تحریم‌ها، مجازاتهای اقتصادی سنگینی را علیه ایران وضع کند و چنانچه شرکتهای بین‌المللی این تحریم‌ها را نقض کنند با تنبیهات سخت آمریکا مواجه خواهند شد.

 

این لغو قرارداد بین‌المللی با مخالفت همه کشور‌ها به جز چند کشور محدود مواجه شد اما با نگاهی به تاریخ روابط آمریکا با کشور‌ها از جمله ایران پی می‌برید این عدم تعهد امریکا امر تازه‌ای نیست و پیشینه دارد به همین دلیل با جواد منصوری نویسنده کتاب «شناخت استکبار» و «25 سال حاکمیت آمریکا در ایران»  به گفت‌وگو پرداختیم که در زیر می‌آید.

 

*تاریخ بدعهدی آمریکا در قرار‌دادهای بین‌المللی به چه صورت است؟

 

 دولت در ایالات متحده آ‌مریکا بر اساس ماهیت و اهدافی تاسیس شد که براساس این اهداف بدعهدی بسیاری در تاریخ روابط خارجی‌اش می‌توان دید. صهیونیست‌ها و فراماسونرها موسسان دولت آمریکا بودند.

 

اکثر مؤسسین ایالات متحده تمایلات صهیونیستی و فراماسونری دارند که سخت به این اصول پایبندند؛ اصولی که انگار در همه دولت‌ها به شکل پایداری وجود دارد تاکنون به آن عمل شده است. آمریکا نه تنها در ارتباط با ایران بلکه کشورهای دیگر نیز مطابق این اصول حرکت کرد موجب مشکلات و تنش‌های در روابط خود با سایر دولت‌ها شده است.

 

ارتباط آمریکا با ایران در سال 1886 میلادی به صورت رسمی آغاز شده است دولت آمریکا در ارتباط با ایران علاوه برحفظ اصولی که سخت به او پایبند بوده با بهائیان و یهودیان همکاری راهبردی داشت. در حال حاضر نیز این رابطه ادامه دارد و آمریکا در کلیه تصمیم‌گیری‌ها منافع این دو جریان در نظر گرفته است. 

 

اگر نقض تعهدی از سوی آمریکا نسبت به رژیم پهلوی صورت گرفته باشد نادر است؛ چون دولت ایران در آن مقطع متحد بلاشرط آمریکا بود. به قول نظریه پرداز آمریکایی برژینسکی روابط ایران با آمریکا در زمان شاه جز نادرترین روابط یک کشور با آمریکا بوده است. اگر بدعهدی هم آمریکا انجام می‌داد ایران تسلیم می‌شد.

 

بدعهدی آمریکا با ایران بعد از انقلاب اسلامی آغاز شده است که می‌توانیم این بدعهدی را فهرست کنیم. آمریکا همه تعهدات مکتوب رسمی و با امضا خود را نقض کرد. بیانیه الجزایر، یکی از این تعهدات است. در این بیانیه آمریکا در موارد متعددی متعهد شده است. در امور داخلی ایران دخالت نخواهد کرد. دوم به همه تعهداتی که در این بیانیه متعهد شده است عمل خواهد کرد. سوم اینکه عملکرد گذشته خود را جبران خواهد کرد همه سرمایه‌ها را به ایران برمی گرداند اموال و بدهی خود را با ایران تسویه خواهد کرد. اما در عمل مقدار کمی از بدهی را به ایران پرداخت کرد و به تعهدات خود عمل نکرد.

 

آمریکا بعد از اشغال افغانستان، برای تشکیل دولت در افغانستان به کمک ایران نیاز داشت و ایران بنا به دلایلی در مذاکرات برلین با آمریکا همکاری کرد. اما به محض اینکه دولت در افغانستان مستقر شد. آمریکا دولت ایران را به همراه دو کشور دیگر جز کشور‌های اعلام کرد که محور شرارت هستند. در موارد دیگر نیز مانند لبنان و عراق هر زمان آمریکایی‌ها به ایران متوسل شدند ایران به دلایل انسانی با آمریکا همکاری کرد اما آمریکا به تعهدات خود پایبند نبود.

 

 سیاست خارجی آمریکا مطابق بر 6 اصل عمل می‌کند که جز اصول تغییر ناپذیر است.

 

اصل اول، دولت آمریکا به دلیل برتری‌ها و حقوق تغییرناپذیری که دارد در تمام قراردادها می‌تواند بنا به مصالح خودش قراردادها را تفسیر و یا تحلیل می‌کند و براساس آن تصمیم گیری خواهد کرد.

 

اصل دوم، اصل فریب یا تاکتیک در مذاکرات است. به ابن معنی که در مذاکرات به هر شکل و ابزاری باید هدف امریکا تامین شود حتی اگر لازم باشد وعده‌های دروغ داده شود بعد از امضا آمریکا می‌تواند آن قرارداد را نقض کند.

 

سوم، اصل ابهام است. در همه قراردادها که با کشور‌های دیگر بسته می‌شود حتما بخش عمده این قرارداد‌ها کلی و مبهم تنظیم می‌شود تا امکان توجیه وجود داشته باشد. متاسفانه در قرار‌داد‌های برجام و بیانیه الجزایر که با ایران بسته شد همین اصل دیده می شود.

 

اصل چهارم، اصل تهدید و تحریک برای مرعوب کردن کشوری است که با آمریکا قرارداد امضا کرده است. یعنی بعد از اینکه قرار‌داد امضا شد در مرحله اجرا کشور مقابل را تحریک کند تا طرف مقابل مرعوب شود و ناچار به نادیده گذاشتن قرارداد شود. به این ترتیب دولت آمریکا تعهدات خود را نقض می‌کند.

 

اصل پنجم، اصل عدم امکان است به عبارت دیگر در قرار‌دادها مطالبی می‌آورند که اجرا شدنی نیست. تا راه برای نقض آن وجود داشته باشد. زمان قرارداد مسله‌ای را حل کنند اما قرارداد را طوری می‌نویسد که بحران حل‌نشده باقی بماند.

 

اصل ششم، تداوم فشار و محدویت برای تسلیم شدن طرف قرار‌داد است. در برجام یک بندی هست اگر مثلاً ایران برای نقض تعهدات برجام به شورای امنیت شکایت کند خود به خود برجام لغو خواهد شد. در قرارداد الجزایر آمریکا متعهد شد 49 میلیارد دلار از بدهی‌های ایران را بازگرداند و در نهایت کمتر از 8 میلیارد دلار بدهی ایران را بازگرداند.

 

انتهای پیام/

 

SPV به گفته مقامات اروپایی در حال نهایی شدن است
۱۳۹۷/۹/۱۵
SPV به گفته مقامات اروپایی در حال نهایی شدن است
بازدید : ٣١
عراقچی: اگر در اجرای برجام تعلل شود براساس منافع‌مان تصمیم می‌گیریم
۱۳۹۷/۹/۶
عراقچی: اگر در اجرای برجام تعلل شود براساس منافع‌مان تصمیم می‌گیریم
بازدید : ٤١
ظریف: اروپا باید درباره امر و نهی‌های آمریکا تصمیم قاطع بگیرد
۱۳۹۷/۹/۳
ظریف: اروپا باید درباره امر و نهی‌های آمریکا تصمیم قاطع بگیرد
بازدید : ٦١
ظریف: تحریم، سیاست ایران را تغییر نمی‌دهد؛ اروپا آماده پرداخت تاوان اقتصادی نیست
۱۳۹۷/۸/۲۲
ظریف: تحریم، سیاست ایران را تغییر نمی‌دهد؛ اروپا آماده پرداخت تاوان اقتصادی نیست
بازدید : ٤٠
نظر شما :
captcha