کد : 305-1345041      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۷ شنبه ۲۹ ارديبهشت      تعداد بازدید : 319

عبدخدایی:منزل مرحوم طباطبایی یک دادگستری کوچک بود/ ماجرای حضور سیّدمهدی طباطبایی در نمازجماعت شهید نوّاب صفوی

دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام گفت: مرحوم طباطبایی اختلافات اهالی محلّه را حل و فصل می‌کرد. منزل ایشان یک دادگستری کوچک بود و با کدخدامنشی همه مسائل را حل می‌کرد.

محمّدمهدی عبدخدایی دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس سابقه شناخت خود از مرحوم حجّت‌الاسلام سیّد مهدی طباطبایی را مربوط به سال 1332 دانست و اظهار داشت: ایشان آن زمان در مشهد بود و من هم متولد مشهد هستم. پدر ایشان روحانی بود و پدر من مرحوم آیت‌الله شیخ غلامحسین تبریزی امام جمعه قبل و بعد از انقلاب در مشهد بودند. به همین دلیل با مرحوم طباطبایی ارتباط فکری داشتیم.

 

وی افزود: پدر مرحوم طباطبایی از مجاهدین بود و مجاهدین را دوست داشت؛ لذا اثر تربیتی عجیبی روز فرزندانش گذاشته بود که شاخص آن‌ها، سیّدمهدی طباطبایی بود.

 

هم‌رزم شهید نوّاب صفوی با اشاره به سوابق انقلابی مرحوم طباطبایی خاطرنشان کرد: مقام معظّم رهبری یک بار برای من تعریف کردند، شهید نوّاب صفوی سال ۳۲ به مشهد آمد. مردم مشهد مخصوصاً طلبه‌ها استقبال خوبی از ایشان کردند. لذا شهید نوّاب تصمیم می‌گیرد که بازدید از طلبه‌ها را در مدارس طلّاب انجام دهد.

 

عبدخدایی ادامه داد: مقام معظّم رهبری به نقل از برادر بزرگ خود آقای سیّد محمّد خامنه‌ای نقل کردند که مرحوم نوّاب در بازدیدی که از طلبه‌های مدرسه نواب انجام می‌دهد، در مقابل جلوی حجره من ایستاد و فرش انداختیم تا طلبه‌ها جمع شدند. ظهر هنگام نمازجماعت، شهید نوّاب جلو ایستاد تا نماز بخواند و آقای طباطبایی با قد بلندی که داشت در صف اوّل یا دوم نمازجماعت ایستاده بود.

 

وی با بیان اینکه این نشان می‌دهد که ایشان از سال 32 در جریان مبارزه علیه رژیم ستم‌شاهی بوده است تصریح کرد: بعد از سال 42 ایشان رسماً وارد مبارزه شدند و بارها دستگیر شد.

 

دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام ادامه داد: مرحوم طباطبایی، شوهرِ همشیره شهید آیت‌الله سعیدی از مبارزینی بود که شدیداً به فداییان اسلام عشق می‌ورزید. به یاد دارم وقتی آیت‌الله سعیدی برای امامت جماعت به مسجد موسی‌بن جعفر تهران آمد مرحوم فلسفی سخنران بود. مرحوم بروجردی آقای سعیدی را به تهران فرستاده بود.

 

عبدخدایی با بیان اینکه بعد از شهادت آیت‌الله سعیدی، آقای طباطبایی امامت جماعت مسجد موسی‌بن جعفر را برعهده داشت، خاطرنشان کرد: از خصوصیات خوب ایشان این بود که احتیاجات مذهبی اهالی «دولاب» و اطراف دولاب، «خاوران»، خیابان آیت‌الله سعیدی و «عارف» را حل می‌کرد. علاوه بر این، دعواهای اهالی و اختلافات‌شان را حل و فصل می‌کرد. در حقیقت منزل ایشان یک دادگستری کوچک بود و با کدخدامنشی همه مسائل را حل می‌کرد.

 

وی ادامه داد: مرحوم طباطبایی سفره‌ای باز داشت و مردم‌دار بود. انسانی حُرّ بود و در بسیاری از مسائل وقتی وظیفه شرعی‌ خود می‌دانست، مطالبی را بیان می‌کرد.

 

عبدخدایی به ارتباط مرحوم طباطبایی با فداییان اسلام اشاره کرد و خاطرنشان کرد: ما بعد از انقلاب 5 عضو هیأت مؤسس داشتیم که بعد از فوت آیت‌الله لواسانی، آقای طباطبایی را به عنوان عضو هیأت مؤسس معرفی کردیم.

 

وی خاطرنشان کرد: مرحوم طباطبایی وقتی در شهرداری حاکم شرع بود، زمین‌های غرب شهر را به افراد مستمند داد. به هر دو خانواده یک زمین دویست متری داد که الان همه آن افراد دعاگوی او هستند.  صاحب‌زمین‌ها از وی شکایت کردند که آقای میرعماد دادستان وقت، پرونده را مختومه اعلام کرد.

 

دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام، توصیفات خود از مرحوم طباطبایی را اینطور ادامه می‌دهد: مرد مذهب بود، مرد دین و جهاد بود. هم جهادگر بود هم مقدّس و هم مردمدار. در تمام مراحل انقلاب، همراه انقلاب بود.

 

عبدخدایی یادآور شد: در دوره‌ای که مرحوم طباطبایی از مشهد کاندیدای مجلس شد من به نام فدائیان از ایشان حمایت کردم و ایشان نماینده مشهد شد. برای دوره اخیر مجلس خبرگان هم قصد کاندیداتوری داشت که منصرف شد.

 

وی، درگذشت مرحوم طباطبایی را یک «ثلمه» دانست و افزود: ان‌شاءالله شخصیتی بتواند جای خالی ایشان را پر کند که وجاهت ملّی و مردمی داشته باشد.

 

عبدخدایی به کثرت جمعیت در تشییع پیکر مرحوم طباطبایی اشاره کرد و اظهار داشت: این نشان می‌دهد که مردم، روحانی خدوم را دوست دارند. ایشان از روحانیون خدوم کشور بود. مجاهد، متدین و مبارز بود و خصوصیات یک روحانی که پیغمبر(ص) می‌فرمود را داشت.

 

انتهای پیام

 

عبدخدایی: نفسانیات بر آرمان گرایی برخی انقلابیون غلبه کرد
۱۳۹۶/۱۱/۱۶
عبدخدایی: نفسانیات بر آرمان گرایی برخی انقلابیون غلبه کرد
بازدید : ٢٧٤
محمدمهدی عبدخدایی: اشتباهات مصدق کودتا را تسهیل کرد
۱۳۹۶/۴/۳۱
محمدمهدی عبدخدایی: اشتباهات مصدق کودتا را تسهیل کرد
بازدید : ٣١٧
عبدخدایی: جنگ‌افروزی آمریکا دموکرات و جمهوری‌خواه نمی‌شناسد
۱۳۹۶/۴/۱۱
عبدخدایی: جنگ‌افروزی آمریکا دموکرات و جمهوری‌خواه نمی‌شناسد
بازدید : ٣٩٩
اگر دوباره برگردم حسین فاطمی را ترور می کنم !! | ناگفته‌های عبد‌خدایی از ترور شهید فاطمی و مواضع مصدق در شناسنامه
٥٤:٣٥
۱۳۹۳/۱۲/۱۶
اگر دوباره برگردم حسین فاطمی را ترور می کنم !! | ناگفته‌های عبد‌خدایی از ترور شهید فاطمی و مواضع مصدق در شناسنامه
بازدید : ٧٩٨٠
نظر : ١
نظر شما :
captcha