کد : 305-1346325      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد      تعداد بازدید : 3048

بینا در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد آمادگی بسیج دانشجویی امام صادق(ع) برای برگزاری مناظره مخالفان و موافقانFATF / نمایندگان موافق از اعلام نظرات خود در مورد این لایحه نترسند

مسئول جهاد اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: اگر نمایندگان مجلس برای دفاع از لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم دلیل و حجتی دارند نباید ترسی از اعلام نظرات خود داشته باشند.

حمیدرضا بینا مسئول جهاد اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس گفت: مدت زیادی است که جنجالی به نام FATF به راه افتاده است. از سال 86 که اولین مراودات ایران با این سازمان شکل گرفت، زمزمۀ تهدیدات این معاهده برای کشور ما نیز به گوش می‌رسید تا این‌که از سال 1395 مطالعه و مطالبه تخصصی بر روی این مسأله به صورت جدی پیگیری شد.

وی ادامه داد: نامه‌های تخصصی و تحلیل‌های فراوانی از طریق جنبش دانشجویی و علی الخصوص بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به دست مسئولین امر رسید. بارها سعی شد به صورت مستقیم و حضوری ابعاد و خطرات الحاق ایران به کنوانسیون TF و لوایح چهارگانه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی به نمایندگان مجلس گوشزد شود که متأسفانه برخی از این نمایندگان نه تنها حاضر به شنیدن نظرات جامعه علمی و دانشگاهی نبودند بلکه خود نیز هیچ تلاشی برای تحلیل شرایط موجود و آگاهی از خطرات آن نکردند که نظرات و صحبت‌های آن‌ها مؤید این ادعا است. در حالی که انتظار ملت از این افراد گرفتن تصمیمات عاقلانه به نمایندگی از مردم است.

بینا در ادامه تأکید کرد: ملت ایران به امید نیل به اهداف و ارزش‌های دینی و کسب رفاه مناسب در زندگی مادی خود به افرادی در مجلس مجال سخن گفتن به نمایندگی از مردم داده‌اند امّا اکنون همه باید نگران این مسأله باشیم که ناگهان در مجلس شورای اسلامی لایحه‌ای تصویب نشود که امنیت و رفاه مردم را به خطر بیاندازد. مجلسی که قرار بود حافظ منافع مردم باشد اکنون تهدیدی برای آن‌ها محسوب می‌شود.  

وی درباره عدم ارائه دلایل مناسب و منطقی در موافقت با لوایح مربوط به FATF از طرف نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در رابطه با چالش FATF بارها از افراد مختلف مخصوصاً نمایندگان مجلس و حتی نمایندگان دولت درخواست جلسه و مناظره و یا قالب‌های دیگری برای دریافت نظرات آن‌ها داشتیم که متأسفانه با بداخلاقی و بی‌تفاوتی این نمایندگان مواجه شدیم.

این فعال دانشجویی گفت:‌ جامعۀ علمی و دانشگاهی انتقادات خود به این لوایح را به اشکال مختلف ابراز کرده و انتظار پاسخگویی به این انتقادات را دارد امّا مسئولین بدون ارائه دلیل مناسب و توجیه جامعه علمی هنوز بر تصویب این لایحه اصرار دارند و تنها دلیلی که می‌آورند این استف لزوم مبارزه با پولشویی در کشور، لزوم شفافیت‌های مالی، داشتن حق شرط توسط ایران،‌ عضو شدن 189 کشور در این معاهده است.

بینا یادآور شد: در دو مورد اول هر فردی که در حقوق و اقتصاد سررشته‌ای داشته باشد مخالفتی با آن ندارد. همه بر ضرورت مبارزه با  پولشویی و ایجاد شفافیت در اقتصاد کشور تأکید داریم امّا صحبت ما بر سر درز اطلاعات مالی به خارج از ایران و پدیدۀ خودتحریمی حاصل از این معاهده است که هیچ‌گاه جوابی برای آن دریافت نکردیم و یا مسأله حق شرط که به تفصیل گزارشی در تحلیل آن برای نمایندگان مجلس ارسال شد که با ارائه اسناد و دلایل محکمی گفته شد ایران حق شرطی در این زمینه ندارد.

وی گفت: در جلسه غیر علنی مجلس که آقایان عراقچی و کرباسیان و شمخانی حضور داشتند، از طرف یکی از این آقایان گفته شده 189 کشور عضو این معاهده هستند چرا ایران عضو نشود؟‌ جای تأسف است که مسئولین بلندپایه کشور ما حتی یک‌بار هم به سایت رسمی FATF مراجعه نکرده‌اند که اعضاء این سازمان را ببینند. 35 کشور در این معاهده عضو است به علاوه دو سازمان منطقه‌ای. به این معنا که معاهده‌ای که ایران می‌خواهد امضاء کند تنها توسط 35 کشور امضاء شده است.

این عضو جنبش دانشجویی با انتقاد از نماندگان مجلس اظهار داشت: در همین هفته نیز از بسیاری از نمایندگان از جمله آقایان کواکبیان، کاتب، فلاحت پیشه، لاهوتی، تاجگردون و وکیلی درخواست شد با توجه به مواضع گذشته خود برای مناظره بر سر FATF به دانشگاه بیایند که اعلام کردند مخالف این لوایح هستند یا وقت برای آمدن و توضیح در این رابطه نداشتند و یا به صراحت می‌گفتند اطلاعی از موضوع FATF ندارند!

وی افزود: بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برای برگزاری مناظره و یا حتی جلسات یک طرفه برای تمامی موافقانFATF  اعلام آمادگی می‌کند چرا که این اختلاف آراء باید در دانشگاه مطرح شود و نه در شبکه‌های اجتماعی و توییت‌های بعضی از نمایندگان که جامعه علمی و دانشگاهی کشور را متهم به رابطه با کارتل‌های مواد مخدر می‌کنند! اگر نمایندگان مجلس برای دفاع از لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم دلیل و حجتی دارند نباید ترسی از اعلام نظرات خود داشته باشند. به دور از جنجال‌های سیاسی و مواضع حزبی، جنبش دانشجویی آمادگی شنیدن تمام نظرات مخالف و موافق را دارد.

بینا افزود: إن‌شاءالله تصمیماتی که توسط مسئولین کشور گرفته می‌شود مورد رضایت حضرت حق باشد و خواص در تصمیمات خود از عوام جامعه عقب نباشند.

انتهای پیام/ 

آموزش عالی برای دانشگاه های غیر دولتی جایگاه مهمی قائل است
۱۳۹۷/۱۱/۲۵
آموزش عالی برای دانشگاه های غیر دولتی جایگاه مهمی قائل است
بازدید : ٢٠
درخشش 29 دانشگاه ایران میان برترین دانشگاه‌های جهان
۱۳۹۷/۱۱/۱۸
درخشش 29 دانشگاه ایران میان برترین دانشگاه‌های جهان
بازدید : ٣٦
نمکی با ۲۹۹ رای وزیر بهداشت شد/ روحانی: نام هاشمی با طرح تحول سلامت ماندگار شد
۱۳۹۷/۱۱/۱۵
نمکی با ۲۹۹ رای وزیر بهداشت شد/ روحانی: نام هاشمی با طرح تحول سلامت ماندگار شد
بازدید : ٤٣
برترین دانشگاه‌های ایران معرفی شدند
۱۳۹۷/۱۱/۱۵
برترین دانشگاه‌های ایران معرفی شدند
بازدید : ٢٦
نظر شما :
captcha