کد : 305-1348464      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۴ مرداد      تعداد بازدید : 2429

مناظره جنجالی مدافع و منتقد مناطق آزاد/ جزئیات پاسخ‌های مدیرمناطق آزاد به انتقادات نماینده مجلس

مدیرکل سرمایه‌گذاری مناطق آزاد بعنوان موافق و دفاع کننده از لایحه افزایش مناطق آزاد به همراه محمد حسینی نماینده مجلس بعنوان مخالف لایحه افزایش مناطق آزاد به مناظره پرداختند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ مدیرکل سرمایه‌گذاری مناطق آزاد بعنوان موافق و دفاع کننده از لایحه افزایش مناطق آزاد به همراه محمد حسینی نماینده مجلس بعنوان مخالف لایحه افزایش مناطق آزاد در برنامه تیتر امشب شبکه خبر به مناظره پرداختند.

در ادامه به مباحث مهم مطرح شده در آن اشاره شده است.

محمد حسینی در پاسخ به اظهارات عبدالرحیمی مبنی بر چگونگی اداره مناطق آزاد که قرار بود بخش دولتی را تقویت کند و به اقتصاد آزادتر برسد و در نهایت باعث ایجاد توسعه و آبادانی شود گفت: ما الان یک هدف گذاری انجام داده ایم. هدف از ایجاد مناطق آزاد در قشم و کیش رقابت با دیگر کشورها بوده است اما امروز وقتی آمار و اطلاعات را می بینیم متوجه غیرتخصصی بودن کار می شویم. شرایط برای هتل داریوش به عنوان سرمایه گذاری برای شرایط ایده آل دیگر ایده آل نیست.

نماینده مخالف لایحه افزایش مناطق آزاد مجلس گفت: در مناطق تخصصی نیز متاسفانه به جای تقویت به مرکز واردات تبدیل شده ایم در حال حاضر در شرایط بحران اقتصادی آیا اضافه کردن مناطق آزاد لازم است در حالیکه باید زیرساخت ها را فراهم کنیم؟

در جریان پرسش و پاسخ‌های صریح دو طرف مناظره از تنش بیشتری برخودار شد و عبدالرحیمی در پاسخ به پرسش عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص میزان و چگونگی سرمایه های خارجی مربوط به زیرساخت در مناطق آزاد گفت: شرکت ملی سرمایه گزاری پتروشیمی چین در منطقه آزاد آبادان سرمایه گذاری کرده است و در منطقه آزاد ماکو نیز سرمایه گذاران هندی و چینی سرمایه گذاری کرده اند. برای مناطق آزاد مشوق ایجاد زیرساخت هایی جهت پیشرفت و توسعه بوده اند. همچنین در منطقه آزاد ماکو سرمایه گذار چینی حدود 115 میلیون دلار برای احداث نیروگاه سرمایه آورده است.

حسینی با تاکید بر اینکه ایجاد نیروگاه به عنوان زیرساخت از وظایف ذاتی منطقه آزاد، گفت: هدف ما در مناطق آزاد اضافه کردن تولید کنندگان و سرمایه گذاران داخلی در این مناطق نبوده است. هدف از ایجاد مناطق آزاد توسعه صادرات بوده است که دیده نمی شود. به دلیل آنکه مناطق آزاد شرایط ویژه برای سرمایه گذاری دارد باید جذب سرمایه گذاری در این مناطق بیشتر باشد بنابراین باید نقاط ضعف را بپذیریم.

عبدالرحیمی در پی اظهارات حسینی نماینده مخالف لایحه افزایش مناطق آزاد اظهار کرد: در اینچه برون نیز زیرساخت ها و راه آهن فراهم است. محدوده برای پایانه لجستیکی ریلی مشخص شده و در 5 سال گذشته 23 هزار و 600 میلیارد تومان سرمایه داخلی در مناطق آزاد محقق شده است. یک و دو دهم میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد انجام شده است.

مدیرکل سرمایه‌گذاری مناطق آزاد و موافق لایحه افزایش مناطق آزاد ؛ عملیاتی شدن معافعیت مالیاتی به شرط محصور شدن منطقه آزاد جدید و منوط به ایجاد گمرک، گفت: نظام افزایش درآمدهای مالیاتی استراتژی ها متفاوتی دارد. ما 28 منطقه ویژه اقتصادی فعال داریم و 25 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی از مناطق آزاد است. مناطق آزاد جدید در منطقه زندگی روستایی و شهری وجود ندارند. توسعه مناطق مرزی و پیرامونی که کم برخوردار هستند آیا جایگزینی برای این مناطق وجود دارد؟

مدیرکل سرمایه گذاری مناطق آزاد با متهم کردن نمایندگان مخالف افزایش تعداد این مناطق به جزم اندیشی و مطلق انگاری در خصوص عملکرد مناطق ازاد گفت: متاسفانه نمایندگان منتقد حتی یک جمله مثبت درباره عملکرد مناطق مطرح نکرده اند. حسینی در پاسخ به نماینده مناطق آزاد گفت: باید این موضوع را در نظر داشت که فساد در مناطق آزاد تشدید شده است.

وی در ادامه با متهم کردن نمایندگان منتقد به بی اطلاع بودن از وضعیت مناطق ازاد گفت: نمایندگان در مجلس نشسته اند و اطلاعی از وضعیت واقعی مناطق آزاد ندارند و به صورت کلی و بدون دلیل در خصوص عملکرد مناطق ازاد (قضاوت می‌کنند).

این مناظره که در آستانه بررسی لایحه افزایش مناطق آزاد در مجلس شورای اسلامی برگزاری شد خالی از حاشیه نبود و نماینده مناطق آزاد دائما به شکل هیجانی در میان مباحث نماینده منتقد طرح ورود میکرد. گفتگوی مدیر سرمایه گذاری مناطق ازاد با عضو کمیسیون برنامه و بودجه چندین بار با مداخله مجری برنامه به دلیل اظهارات نماینده موافق افزایش مناطق ازاد با وقفه رو به رو شد.

انتهای پیام/

دعوت مخالفان نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به مناظره
۱۳۹۷/۱۰/۱۸
دعوت مخالفان نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به مناظره
بازدید : ٤٤
همتی: سرمایه‌گذاری روی سکه و ارز ریسک بالایی دارد/ تعادل را به بازار ارز برمی‌گردانیم
۱۳۹۷/۷/۱۷
همتی: سرمایه‌گذاری روی سکه و ارز ریسک بالایی دارد/ تعادل را به بازار ارز برمی‌گردانیم
بازدید : ٧٩
یونسکو کشورهایی که بیشترین سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه دارند را معرفی کرد
۱۳۹۷/۷/۲
یونسکو کشورهایی که بیشترین سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه دارند را معرفی کرد
بازدید : ٦٨
فاینانس‌های اروپا، کره و ژاپن متوقف شد/ وام‌های چینی و روسی در حال اجرا است
۱۳۹۷/۵/۲۰
فاینانس‌های اروپا، کره و ژاپن متوقف شد/ وام‌های چینی و روسی در حال اجرا است
بازدید : ٥٥
نظر شما :
captcha