۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد | اِثَّلاثا ٧ رمضان ١٤٣٩ | Tuesday, May 22, 2018
کد : 305-8952      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۵ خرداد   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۵ خرداد    تعداد بازدید : 816

بخش دوم مناظره ،‌ پاسخ نامزدها به سوالات

بخش دوم دومین مناظره 8 نامزد انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد.

1392\03\15 - 7:44 PM


بخش دوم دومین مناظره 8 نامزد انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد.


به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر؛ دومین مناظره به صورت زنده از شبکه اول سیما، شبکه جهانی جام جم1و3 و رادیو ایران پخش می شود.

موضوع دومین مناظره، مباحث فرهنگی و اجتماعی است.

مجری مناظره انتخابات ریاست جمهوری در آغاز بخش دوم مناظره فرهنگی و اجتماعی گفت: در این بخش،16سؤال خواهیم داشت و هر نامزد به قید قرعه به دو سؤال به مدت 2 دقیقه پاسخ خواهند گفت.

مرتضی حیدری افزود: در انتها هر نامزد دو دقیقه فرصت خواهد داشت تا آخرین دیدگاه های خود را در حوزه های فرهنگی و اجتماعی و موضوع مورد مناظره جمع بندی کند.

غلامعلی حداد عادل به عنوان اولین نفر در بخش دوم مناظره در پاسخ به این سؤال که به نظر شما وجود پیوست فرهنگی با طرح های عمرانی و اقتصادی چگونه است و اساساً پیوست فرهنگی چقدر ضرورت دارد گفت: توضیح می دهم که منظور از پیوست فرهنگی این است که کسانی که می خواهند در کشور طرحی را اجرا کنند باید دغدغه آثار فرهنگی آن طرح را داشته باشند.

وی افزود: اگر قرار است در شهری مانند رودهن یک دانشگاه بزرگ ایجاد شود و اگر قرار باشد از سایر جاها دانشجو به آنجا مهاجرت کند باید محاسبه کنیم هجوم هزاران جوان به این شهر چه اتفاقاتی را در بر خواهد داشت.

حداد عادل گفت: یا اینکه بخواهیم پادگان ایجاد کنیم یا بزرگراهی مانند تهران به شمال ایجاد کنیم.

وی افزود: باید در نظر بگیریم که این بزرگراه از نظر تخریب محیط زیست چگونه است و انواع و اقسام امکانات را باید برای آن به صورت پیوست فرهنگی داشته باشیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیوست فرهنگی دادن به این معنی است که مدیران کشور بدانند فرهنگ چیزی نیست که بشود از سایر بخش ها آن را جدا کرد.

حداد عادل افزود: بنده در دولت آینده خود ولو اینکه طرحی نظامی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و هر چه باشد با این نظر نگاه می کنم که باید جنبه فرهنگی هم داشته باشد.

جلیلی در بخش دوم مناظره در پاسخ به این سوال که اقدام عملی شما در استفاده از ظرفیت هنرمندان برای مقابله با جنگ نرم چیست؟ گفت: عمیقاً باور دارم که هنر و هنرمندان بخصوص بر مبنای گفتمان انقلاب اسلامی یک فرصت و ظرفیت برای ما هستند.

وی افزود: اگر بتوانیم پیام انقلاب را که همه جا رفته است در قالب و شکل هنر ارائه کنیم کمکی به پشتوانه قدرت ما خواهد بود و فرهنگ ما را به دنیا می شناساند.

جلیلی با اشاره به اهمیت صادرات محصولات فرهنگی گفت: مبنای دولت باید پشتیبانی از هنر و هنرمندان برای ارائه محصولات آنان باشد تا در درجه اول این ظرفیت شکوفا شود و بعد زمینه صدور آن فراهم شود هم برای مخاطبان ما و حتی برای جاهایی که ما را هدف جنگ نرم خود قرار داده اند.

وی گفت: ما در این زمینه ظرفیت چشمگیری داریم که باید به آن توجه شود.

جلیلی با بیان این که ظرفیت های انقلاب سرشاخه هایی مانند 15 خرداد دارد گفت: ما چند فیلم درباره 15 خرداد ساخته ایم؟

وی افزود: فیلم نیمه شب یک سال بعد از جریان بن لادن ساخته شد اما شهریاری که شهید شد چند سال بعد ما می توانیم درباره آن فیلم بسازیم؟

جلیلی گفت: ما باید به ظرفیت ها کمک کنیم و از انحصار دربیاوریم و با صادرات خوب محصولات  فرهنگی ، سینمایی و رمان از ظرفیت هنر بیشترین استفاده را برای پیشبرد اهداف خود داشته باشیم.

حسن روحانی در بخش دوم مناظره به قید قرعه به این سوال که موثرترین اقدام دولت شما در تقویت  و توسعه صنعت گردشگری در کشور چیست؟ پاسخ داد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مسئله گردشگری مسئله بسیار مهمی از لحاظ اقتصادی و اجتماعی، تبیین فرهنگ انقلاب اسلامی و برای اشتغال است.

وی گفت: مجموعه محاسبات نشان می دهد اگر در یکسال 10 میلیون گردشگر وارد کشور شود 13 و 6 دهم میلیارد درآمد خواهیم داشت و این مجموعه گردشگر 4 میلیون فرصت اشتغال ایجاد می کند.

روحانی افزود: الان که 3 و نیم میلیون بیکار  داریم با ورود سالی 10 میلیون گردشگر به کشور مشکل بیکاری آنان حل می شود همچنان که کشورهای همسایه همچون ترکیه در سال 2012 بالای 30 میلیون گردشگر داشته است.

وی گفت: چهارمین کشور از لحاظ جاذبه های گردشگری در جهان هستیم و این ظرفیت بالای ما را در این  زمینه نشان می دهد بنابراین باید ما در صنعت توریسم زیربناها را مانند هتل، فرودگاه و حمل ونقل درست کنیم که این کار نیز به راحتی امکان پذیر است.

روحانی افزود: اگر سرمایه گذار داخلی نداشتیم که قطعا داریم سرمایه گذاران خارجی کاملا آماده اند تا هتل بسازند و از پول هتل برداشت کنند و سرمایه آنان بازگردد و فرودگاه های ما نیز قابل توسعه است.

وی افزود: مشکلی که اکنون وجود دارد بحث مالی و بانکی به خاطر تحریم است که دولت باید در این زمینه برنامه ریزی کند.

ولایتی در بخش دوم مناظره در پاسخ به سؤال مجری برنامه در باره اینکه الگوی دولت شما برای تحقق شادی و نشاط بیشتر در جامعه چیست؟ گفت: قبل از هر چیز باید موضوع شغل و بیکاری جوانان مد نظر قرار گیرد.

ولایتی تصریح کرد: تا زمانی که مسائل اقتصادی مردم حل نشود و معاش مردم تأمین نشود صحبت از ایجاد شادی و نشاط در جامعه و خانواده ها یک صحبت بی پایه ای است.

وی افزود: اگر چنین چیزی فراهم شد آن وقت می توانیم از انواع امکاناتی که در کشور داریم برای گردشگری داخلی و نیز ایجاد اوقات فراغت مردم استفاده کنیم.

این نامزد ریاست جمهوری همچنین با اشاره به لزوم استفاده از ایام تعطیلات برای کارمندان گفت: در بسیاری از کشورها استفاده از تعطیلات اجباری است و دولت ها این کار را برای بازسازی کردن روحیه افراد انجام می دهند.

ولایتی در این زمینه همچنین ایجاد سرگرمی های مناسب از طریق رسانه ها به ویژه رسانه ملی را گام مهمی در جهت ایجاد روحیه نشاط و شادی در جامعه دانست.

سید محمد غرضی از ایجاد شبکه هوشمند سلامت در دولتش در صورت پیروزی در انتخابات خبر داد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم مناظره نامزدهای ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که فوری ترین اقدام دولت شما برای رفع مشکل سلامت در جامعه چه خواهد بود؟ گفت: ‌با افتخار می گویم که شبکه هوشمند سلامت را راه می اندازم.

وی افزود: برای این کار نسل سوم و چهارم تلفن همراه را وارد کشور می کنم که خدمات بسیاری را می تواند در سطح جامعه عرضه کند.

غرضی گفت: برای این کار نرم افزار کوچکی روی تلفن همراه نصب می شود و این فرد می تواند به 50 تا 200 نفر فرمان دهد و عمل کند کاری که در کشورهای برزیل و مکزیک نیز انجام شده است.

وی افزود: اکنون 12 میلیون نفر در کشورمان وزن زیادی دارند که در آینده دچار آسیب هایی مانند گرفتگی عروق و سکته مغزی می شوند.

غرضی تاکید کرد: در بخش سلامت هر چه فناوری را در عرصه سلامت تکنیکی و مهندسی پزشکی توسعه دهیم هزینه ها کاهش می یابد زیرا نمی توانیم شمار بیشتری را برای کسب دانش های پزشکی مأمور کنیم که البته هم هزینه بر است و هم زمان زیادی می طلبد.

وی گفت: ما نباید از پزشکانمان کار فیزیکی زیادی را مطالبه کنیم آنها باید در محلی مستقر شوند و همه نیازهایشان از طریق دولت الکترونیک برآورده شود.

غرضی افزود: این که تعداد زیادی را وادار کنیم پزشک شوند مسائل خاص خود را دارد و زمان بر است اما استفاده از فناوری پیشرفته دست پزشکان ما را باز می کند.

محمدرضا عارف در پاسخ به این سوال که دولت شما چگونه فضای مجازی را ساماندهی خواهد کرد؟ گفت: وجود فضای مجازی واقعیتی است؛ اطلاعات فراوانی در این فضا رد و بدل می شود.

وی افزود: این اطلاعات علی الاصول مورد نیاز دانشمندان، پژوهشگران و دانشجویان مورد است و باید از آن استفاده کنند.

عارف گفت: مهم ترین مساله ما در فضای مجازی برای بهینه سازی مبادلات خود، بحث امنیت تبادلات است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: امروزه بسیاری از مراودات و مکاتبات که حتی طبقه بندی شده است، در این فضا انجام می شود.

وی افزود: خیلی کشورها از این بابت آسیب دیده اند، بنابراین اولویت ما تامین امنیت این فضا در کشور است تا بتوانیم مصونیت خوبی به حملات نرم افزاری که صورت می گیرد، بدهیم.

عارف گفت: خوشبختانه وضعیت کشور ما به همت جوانان عزیز وضعیت خوبی است و امروز مصونیت خیلی خوبی را در مقابله با حملات نرمی که به ما می شود داریم و قدرت برتر منطقه هستیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید البته با بدآموزی‌های این فضا همچون سایت ها و اطلاعات مستهجن و غیراخلاقی، مقابله و از آن جلوگیری کرد. اما همان طور که در بحث‌های اولیه‌ام گفتم با یک حرکت جهشی در امور فرهنگی و ان شاالله تامین فضا و اطلاعات مورد نیاز مردم، می توانیم نوعی مصونیت را ایجاد کنیم.نظر شما :
captcha