۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد | اِلأَحَّد ١٢ رمضان ١٤٣٩ | Sunday, May 27, 2018
کد : 305-8975      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۲ جمعه ۱۷ خرداد   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۲ جمعه ۱۷ خرداد    تعداد بازدید : 479

آغاز بخش دوم سومین مناظره ،‌سوال از نامزدها

بخش دوم سومین مناظره از هر نامزد به قید قرعه دو سوال پرسیده می شود.

1392\03\17 - 8:04 PM


بخش دوم سومین مناظره از هر نامزد به قید قرعه دو سوال پرسیده می شود.


به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر؛ سومین مناظره به صورت زنده از شبکه اول سیما، شبکه جهانی جام جم1و3 و رادیو ایران پخش می شود.

موضوع سومین مناظره، مباحث سیاسی است.

مجری مناظره از آقای محسن رضایی سؤال کرد؛ دولت شما برای حمایت و پشتیبانی از نهضت بیداری اسلامی چه برنامه مشخصی  دارد؟

محسن رضایی در پاسخ گفت: بیداری اسلامی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران است، ابتدا اثر صدور انقلاب ما به حوزه عراق و سوریه و لبنان رسید بعد از طریق ارتباطی که حماسی ها در لبنان با حزب الله گرفتند با مصر و جاهای دیگر متصل شد و بعد در اثر فعالیتهای دیگر و پایداری ایران باعث شد که یک موج بزرگی به وجود بیاید.

وی افزود: مشکلی که اکنون بیداری اسلامی دارد این است که تمام سیستم های جاسوسی و تبلیغاتی بسیج شده اند که آن را از ارتباط با ایران باز دارند دقت عمل ما بسیار مهم است ما مسائل سوریه را جدی می گیریم سوریه یک نقطه ضعفی شده است که تلاش می کنند که از این طریق ارتباط بیداری اسلامی را با ما کاهش دهند.

وی گفت: ما طرحی را با دوستانمان داریم و از آنجا که از جزییات آن از ابتدای مسائل خودم و دوستانمان در جریان هستیم (از ابتدای انقلاب تاکنون) می دانیم به چه صورتی این فرمان را بچرخانیم که ان شاء الله هم بیداری اسلامی به ایران وصل باشد و هم از ناحیه ما تهدیدی نشود دلیلی ندارد که حمایت های ما از یک جریان به جای اینکه برای ما فرصت باشد تهدید شود.

وی افزود: الان افتخاری است برای ما که در ساحل مدیترانه بعد از دو هزار و چند سال هستیم.

آقای حسن الهیکل گفته بود که شما بروید شکر خدا کنید که این نظام را دارید چرا که بعد از دو هزار و خرده ای سال پای ایرانیها به سواحل مدیترانه رسیده، ولی همین هم می تواند تهدیدی جدی برای ما باشد که ما از فرصت به وجود آمده استفاده خواهیم کرد و اجازه نمی دهیم تهدید این ارتباط به سمت ما بیاید.

وی گفت: مسئله بعد اینکه ما از نظر فرهنگی و اقتصادی باید ارتباطمان را با بیداری اسلامی پیش بیریم و صرفا ً از بعد سیاسی ممکن است دیگر بیشتر از این پیشرفتی نداشته باشیم. از بعد فرهنگی و اقتصادی هم تلاش خواهیم کرد که ارتباطمان را با بیداری اسلامی قوی کنیم.

در بخش دوم سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری قرعه به نام سید محمد غرضی افتاد تا در دو دقیقه به سوالی که آن هم از طریق قرعه انتخاب شد ، پاسخ دهد.

از آقای غرضی پرسیده شد: اگر تحریم ها به علت برنامه هسته ای کشورمان است ، تحریم های اعمال شده پیش از چالش هسته ای چگونه قابل توضیح است.

غرضی در پاسخ با بیان اینکه تحریم ها را چه قبل و چه بعد باشد، خیلی اهمیت نمی دهم پاسخ داد: خرج کشور در دولت آقای موسوی سالی 15 میلیارد دلار ، دولت آقای هاشمی سالی 18  و دولت آقای خاتمی سالی 28 و هم اکنون سالی  40 میلیارد دلار درسال بیشتر نیست و ما می توانیم این درآمد را کسب کنیم و می توانیم کشور را اداره کنیم.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: اینکه تصور کنند با این نوع حرکت ها می توانند کشور را از سازندگی بیندازند و گرفتاری درست کنند از اشتباهات آمریکاست.

وی تاکید کرد: سعی می کنم مجموعه استعدادهای داخل کشور را به گونه ای توسعه دهم که این مسائل به طور کلی پوشش داده شود.

در این هنگام مجری خطاب به آقای غرضی گفت: سوال مشخص این است که پیش از موضوع هسته ای نیز تحریم ها بوده و چرا فکر می کنیم تحریم ها فقط برای هسته ای است؟

غرضی با بیان اینکه تحریم ها پیش از این بوده اما اثر نکرده است  پاسخ داد: من از بدو تولد در تحریم زندگی کردم و پس از انقلاب وزیر شدم و در آن زمان نیز جنگ بود و نفت را نمی خریدند.

وی با اشاره به ایه کریمه "ان ما صنعوا کید ساحر  و الق ما فی یمینک  تلقف ما صنعوا   و لا یفلح الساحر حیث اتی"ادامه داد: اینکه این بازیهای سیاسی بتواند بر موازین اسلامی ما و استعداد کشور اثر کند و ما را متوقف کند ما مانند سحره با آن برخورد می کنیم.

عارف نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی براینکه برنامه شما درمقابله با ایران هراسی که نظام سلطه سعی بر القای آن دارد چیست  گفت: انقلاب ما، انقلاب فرهنگی است و بیشترین ظرفیت را در حوزه فرهنگی دارد و باید از همه این ظرفیت ها برای انتقال پیام صلح و دوستی ایرانیان به تمام جهان استفاده کنیم.

آقای عارف در بخش دوم مناظره امروز افزود: باید تلاش کنیم از طریق ارتقای روابط دیپلماسی با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و با استفاده از توانمندی سفرای ارزنده، پیام صلح و دوستی ایرانیان را به گوش همه جهانیان برسانیم.

وی گفت: چهار میلیون نفر ایرانی در خارج از کشور زندگی می کنند که اگر ارتباط خوب و صمیمانه با آنها داشته باشیم می توانند به عنوان سفرای فرهنگی کشورمان فعالیت کنند.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: مبادلات فرهنگی، ایجاد تسهیلات گردشگری و جذب نخبگان کشور حتی با پرداخت یارانه می تواند به گسترش ایران دوستی به جای ایران هراسی کمک کند و تجربه نشان داده است که وقتی نخبگان کشورهای خارجی به ایران می آیند هنگام برگشت پیام رسان خوب انسان دوستی ایرانیان هستند.

عارف گفت: متأسفانه از این ظرفیت کمتر استفاده کرده ایم و باید از دیپلماسی فرهنگی، دیپلماسی هنر و رسانه برای رساندن پیام خود که همان صلح و انسان دوستی است استفاده کنیم و این تلاش ها می تواند ایران هراسی را به ایران دوستی تبدیل کند.

وی افزود: همچنین برخی اشخاص برجسته در کشور داریم که توانمندی خوبی در سطح منطقه و بین المللی دارند و آقای خاتمی مبتکر طرح گفتگوی تمدن هاست و آقای هاشمی رفسنجانی هم مناسبات خوبی با کشورهای اسلامی دارد و باید از همه این مزیت ها و استعدادها و فرصت ها برای ارتقای مناسبات ایران با کشورهای جهان استفاده کنیم که می تواند به گسترش روابط خوب هم کمک کند.

روحانی در پاسخ به این سوال که مرز بین سیاه نمایی و نقد چیست؟ گفت: موضوع نقد این است که واقعیتی اتفاق افتاده و ایراد و اشکالی دارد، ما باید آن ایراد و اشکال را تبیین کنیم. حالا این اشکال گاهی در نوع تصمیم سازی بوده، گاهی در زمان تصمیم گیری و گاه در مقام عمل و اجرا.

وی افزود: ما باید نقد کنیم و بگوییم ایراد و اشکالات کجاست و چگونه باید اشکالات رفع شود تا آن کار بهتر انجام گیرد. در واقع، با نقد نقادان یک نوع ارزیابی دارد صورت می گیرد و این ارزیابی باعث می شود در چرخه تصحیح امور قرار بگیریم. یعنی کاری تصمیم سازی شده، تصمیم گیری شده و رفته به مرحله اجرا، حالا ما با دقت و نقادی پایش می کنیم و بعد برایش راه حل در نظر می‌گیریم. این می شود نقد و نقد سازنده.

روحانی گفت: نقدی که اشکال و ایراد را یافته ایم و راه حل  برایش ارایه داده ایم.

وی افزود: معنای سیاه نمایی این است که اگر نقص کوچکی هست، آن نقص را چند برابر کنیم و واقعیت را به مردم معرفی نکنیم. گاهی واقعیت هایی تلخ در جامعه وجود دارد. واقعا گاهی هوا سرد است. حالا آقای حداد می گوید. واقعا در مسایل اقتصادی مردم زندگی شان سرد است. واقعا مردم و جوانان در آزادی ‌ها زندگی شان سرد است. واقعا در زندگی خصوصی مردم دخالت های ناروا زندگی شان را سرد کرده است. این سیاه نمایی نیست، واقعیت است که داریم می گوییم. منتهی واقعیت را باید به اندازه گفت نه بیشتر.

در ادامه بخش دوم مناظره مجری از حداد عادل پرسید «آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند» این جمله امام راحل امروز در باور شما چگونه است؟

حداد عادل گفت: امام راحل با شهامت و بینشی که داشت 34 سال است که صحت این گفته امام (ره) ثابت شد زیرا همان طور که رهبری معظم انقلاب فرمودند امام (ره) سه باور داشتند و آن هم باور به خدا ، مردم و باور به خود بود.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: امام مردم شناسی آسمانی بود و مردم را به اعتبار خدمت الهی شان می شناخت امام (ره) به اعتبار توکل به خدا و شناخت از مردم فرمودند که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و دیدیم که نتوانست.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  افزود: امروز هم اگر به نیروی لایزال این ملت بزرگ متکی باشیم و سعی کنیم نشان دادن یک الگوی اسلامی تقوا و تدبیر، مردم را پشت سر نظام حفظ کنیم که پشت سر نظام هستند باز هم همچنان صحت گفته امام (ره) در آینده ثابت خواهد شد.

حداد عادل گفت: راهش این است که مثل امام (ره) زندگی کنیم قول و فعل ما یکی باشد و مردم اگر بدانند که دولتمردان صادق و الگوی اسلامی هستند کم نمی آورند.

در ادامه بخش دوم مناظره، مجری از ولایتی پرسید : به نظر شما اختلاف بین قوا شخصی است یا ساختاری یا حقوقی؟ تا چه اندازه به وحدت قوا پایبندیم و تبعیت از قانون را در هر شرایطی بر خود فرض می دانیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز پاسخ داد: همکاری بین قوای سه گانه باید برای هر کسی در هر شانی که در قوای سه گانه مسئولیت دارد باید رعایت شود و به ویژه در این مسئله باید نقش رئیس قوه مجریه برجسته باشد.

وی گفت: در سالهای اخیر اختلاف بین دولت و مجلس که بیشتر به دلیل بی توجهی دولت به مصوبات، تصمیمات و تذکرات مجلس بود و برخی درگیری های دیگر مردم را رنج داد.

ولایتی افزود: مردم مسئولان قوه مجریه و مقننه را انتخاب کرده اند تا مشکلاتشان را حل کنند و درحالیکه مردم از گرانی، تورم و بیکاری روزافزون رنج می برند و مشکلات را تحمل می کنند حداقل توقعشان این است که مسئولان با یکدیگر همدل و همکار باشند و با معاضدت با یکدیگر مشکلات را حل کنند اما زمانی که مشاهده کردند که مسئولان به جای حل مشکلات به جان هم می افتند و به فکر مسایل دیگر هستند ناراحت می شوند.

وی خاطرنشان کرد: اخلاق مداری یکی از مهمترین شعارهایم در صورت پیروزی در انتخابات است و اگر قرار باشد دولتی به مبانی اخلاقی متعهد نباشد مردم از رای به آن دولت پشیمان خواهند شد و از آن دولت رویگردان می شوند.

قالیباف در پاسخ به سؤال مجری در خصوص اینکه در طول یک سال گذشته 18 بار شبکه های برون مرزی جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ وجه قانونی توسط آمریکا قطع شده است و شما فکر می کنید دلیل این اقدامات علیرغم ادعای نظام سلطه نسبت به جریان آزاد اطلاعات و حمایت از آزادی بیان چیست؟ گفت: این نشان می دهد که قدرتهای یک جانبه نگر در دنیا  فکر می کنند چون قدرت هستند و برای همه چیز می توانند تصمیم بگیرند دموکراسی و آزادی بیان و توجه به افکار عمومی را تا آنجایی قبول دارند که منافعشان در خطر نیفتد.

قالیباف افزود: این نشان می دهد که بخشی از قدرتهای بزرگ اعتقادی به حرفهایی که در رسانه های خودشان می زنند ندارند و این رفتاری دوگانه است.

وی گفت: ما این را تنها در حوزه مربوط به رسانه نمی بینیم بلکه در بخشهای دیگری هم این بحثها را می بینیم.

قالیباف با اشاره به اینکه این رفتارها در حوزه حقوق بشر نیز توسط غربیها صورت می گیرد گفت: آنها در یک جا برای یک موضوع از خودشان عکس العمل نشان می دهند ولی در یکجای دیگر دهها هزار نفر از مردم کشته می شوند ولی از سوی قدرتهای بزرگ هیچگونه محکومیتی انجام نمی شود و این از همان رفتارهای دوگانه ای است که هر چه به نفع انها باشد را قبول می کنند و هر چه که منافع آنها را تأمین نمی کند حتماً با آن مخالفت می کنند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: این همان حرف اصلی افکار عمومی جهانی ،‌ نخبگان ، بزرگان و اندیشمندان دنیاست و نگاهی است که انقلاب اسلامی و روح مطهر و بزرگ امام خمینی (ره) دارد که ما بتوانیم آن انسانیت انسان را حفظ کنیم و اجازه دهیم آن آزادگی را که خدا به انسان اعطا کرده حفظ شود.

آقای سعید جلیلی در زمان دو دقیقه ای پاسخ به سوالات مجری درخصوص تفاوت راه حل های جمهوری اسلامی ایران و آمریکا برای حل مناقشات یا مشکلات بین المللی و منطقه ای گفت: سوال خوبی مطرح شد و این بحث همان بحثی است که من بارها مطرح کردم که سیاست خارجی هر کشوری یک سری اهداف و منافع و ارزش ها دارد که مناسبات بین کشورها براساس همین اشتراکات و افتراقات شکل می گیرد.

وی گفت: یکی از بحث های اصلی ما با آمریکا این است که ما بین دو پاردایم سیاست خارجی متفاوت قرار داریم یعنی سیاست خارجی آمریکا و ایران دو پارادایم متفاوت را دنبال می کنند که در اصول این دو کشور با هم تعارض دارند.

جلیلی برای تشریح صحبت های خود مثالی را عنوان کرد، اول اینکه آمریکا متعهد به امنیت رژیم صهیونیستی است اما جمهوری اسلامی ایران در اساس رژیم صهیونیستی را فاقد مشروعیت می داند.

وی گفت: در بحث تئوریک ما معتقدیم اشکال و تجاوز و قدرت نظامی و انحصار، مشروعیت نمی آورد که این اساس منطق ماست که یک بحث درست است .

وی ادامه افزود: به خاطر همین تقابل پارادایمی اساس سیاست خارجی ما بر اساس اسلام ناب محمدی و دفاع از حقوق انسانهاست اما ان طرف زور و  سلطه وجود دارد.

آقای جلیلی افزود: در بحرین، فلسطین و سایر کشورها شاهد این قبیل اختلافات هستیم اینجا صحنه هایی است که می شود دوگانگی حرف هایی که آمریکاییها می زنند به دنیا نشان داد.

ولایتی در بخش دوم مناظره در پاسخ به سوال مجری برنامه که آیا اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی با شعارهای انتخاباتی و وعده هایی که جنابعالی داده اید تناسب دارد؟ گفت: چندبار توسط بعضی از روسای جمهور مطرح شده است که اختیارات ریاست جمهوری کافی نیست، به نظر من این درست نیست ،‌اختیارات ریاست جمهوری در قانون مصرح قانون اساسی کافی است و حتما در چارچوب اختیارات می توان قوه مجریه را اداره کرد و مدیریت کرد بدون اینکه در حوزه اختیارات ریاست جمهوری کار را انجام بدهد، اگر دیدید که کسی در این زمینه ادعایی دارد این دلیلش این است که برای کارنکردن یا بدکارکردن ها دنبال مستمسک می گردد والا اختیارات ریاست جمهوری در قانون اساسی بسیار وسیع است.

وی افزود: آنچه ما در قانون اساسی داشتیم و بعد در اصلاحیه قانون اساسی جدید تغییر کرد در حال حاضر اختیارات ریاست جمهوری ترکیبی از ریاست جمهوری و نخست وزیری سابق است و باید عرض کنم بیش از 90 و چند درصد این اختیارات کشور و فعالیت هایی که باید در کشور صورت بگیرد در اختیار دولت است.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اختیارات اجرا در اختیار دولت است و قانون هم اگر کم باشد می تواند طی لایحه ای به مجلس درخواست بکند در جاهایی که احساس کمبود می شود قانونی را تصویب بکنند.

ولایتی افزود: اگر بنای ما بر این باشد که تعامل بین قوا اساس کار باشد از همین ابتدا حتی انتخاب وزرا باید با مجلس هماهنگی کامل کرد، مجلس مشکلات دولت را حل خواهد کرد.

از حداد عادل سؤال شد: استقلال جمهوری اسلامی ایران به معنی واقعی کلمه و جلوگیری از دخالت خارجی در اداره کشور دستاورد انقلاب است، در صورت تداوم فشار نظام سلطه و اعمال محدودیت های جدید در بخش اجرایی کشور، تا چه اندازه حافظ مرزهای استقلال کشور خواهید بود؟

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ایران کشوری کهن است و ما هفت هزار سال در این نقطه جهان خوش نشسته و خوش درخشیده ایم.

غلامعلی حداد عادل افزود: کشوری که هر کس تاریخ تمدن باستان را بخواند در فصل های اولیه آن باید تمدن ایران را مطالعه کند یعنی مردم این کشور در دفاع از استقلال کشورشان غیرتمند بوده اند.

وی گفت: تاریخ کشور در صد سال اخیر به ویژه در مشروطه و ملی شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی این موضوع را نشان می دهد.

حداد عادل افزود: این مهم است که اولین کلمه اولین شعار ملت ایران در انقلاب اسلامی استقلال بوده است و مردم شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی سر داده اند.

وی گفت: مردم به استقلال خودشان حساس هستند و با بیرون راندن مزدوران از کشور و کوتاه کردن دست بیگانگان و جنگ تحمیلی این را نشان داده اند و از پیرزن روستایی تا رزمندگان اسلام بر سر استقلال ایران با هیچ قدرتی معامله نمی کنند.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: اگر فشارها نیز بیشتر شود، مردم عزتمدارانه با کشاورزی و صنعت، مدیریت، دین و ایمان و اعتقاد دست به دست هم در دولت آینده از استقلال کشور مانند چند هزار سال قبل دفاع می کنند.نظر شما :
captcha