«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) در جمع خبرنگاران در چین، به نزاع اخیر با واشنگتن در خصوص خرید سامانه‌های روسی «اس-400» اشاره کرد و گفت که امتناع آمریکا از تحویل جنگنده‌های «اف-35» به ترکیه، یک نوع «دزدی» است.

 

شبکه «ال‌بی‌سی» لبنان در این خصوص گزارش کرد، اردوغان تصریح کرد که واشنگتن در صدد است از تحویل جنگنده‌های خود در حالی به ترکیه امتناع کند که آنکارا از قبل این جنگنده‌ها را خریداری کرده است.

 

وی توضیح داد: «اگر شما مشتری داشته باشید و مشتری به طور منظم، پرداختی‌های خود را انجام داده باشد، چطور می‌توانید کالای مشتری را به او تحویل ندهید؟ اسم این کار دزدی است».

 

رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد که کشورش تاکنون 1.4 میلیارد دلار برای جنگنده‌های اف-35 هزینه پرداخت کرده است و اینکه چهار جنگنده تحویل داده شده است و خلبانان ترکیه‌ برای آموزش به آمریکا رفته‌اند.

 

اردوغان ادامه داد: «ما برای خرید 116 اف-35 توافق کردیم. ما فقط یک بازار نیستیم، ما همچنین تولیدکننده مشترک هستیم. ما برخی از قطعات را در ترکیه تولید می‌کنیم».

 

در ماه‌های اخیر روابط میان آمریکا و ترکیه در خصوص تصمیم ترکیه برای خرید سامانه‌های دفاعی «اس 400» روسیه رو به تیرگی رفته است. واشنگتن مدعی است که خرید این سامانه‌های روسی، نقش ترکیه در برنامه جنگنده‌های اف‌-35 را در معرض خطر می‌اندازد.

 

با اینحال ترکیه با بیان این که اس-400 و اف-35 هیچ‌گونه تقابلی با یکدیگر ندارند، تشکیل یک کارگروه برای شفاف‌سازی درباره این موضوع را خواستار شده است.

 

 اردوغان همچنین در اظهارات خود به تنش‌های اخیر در منطقه اشاره کرد و برای میانجیگری میان ایران و آمریکا ابراز تمایل کرد و تصریح کرد که با «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن در این خصوص در حاشیه اجلاس هفته گذشته گروه 20 (G20) گفت‌وگو کرده است.

 

انتهای پیام/

فارس

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
رئیس‌جمهور ترکیه در جمع خبرنگاران در چین تأکید کرد، امتناع آمریکا از تحویل جنگنده‌های «اف-35» به ترکیه در حالیکه هزینه آن به موقع پرداخت شده است، یک نوع «دزدی» است.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
41%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
44%