سوال پورتال : فلسفه عزاداری امام حسین(ع) چیست و کهنه نشدن این شور و هیجان و تازه بودن و همیشگی بودن آن چه دلیلی دارد؟

جواب:

فلسفه عزاداری برای سالار شهیدان، حسین بن علی علیه السلام در کوتاه‌ترین بیان عبارت است از معجونی مرکب از ظهور عقلانیت نوع بشر و بروز عواطف پاک انسانی. یعنی از عزاداران حسینی با عزاداری‌های خود عقلانیت را به عرصه می آورند همچنان عواطف پاک بشری را صیقلی کرده و جلا می دهند. حقیقت این است که اباعبدالله الحسین علیه السلام چنانکه خود می فرماید برای امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امت اراده کرد تا پای در مسیر خونبار کربلا بگذارد و در این راه از بذل جان خود عزیزان خود دریغ نورزید بنابراین پاسداشت یاد در قالب اقامه عزای جانسوزش استمرار همان اراده است و چون ماهیت این اقامه عزا کسب معرفت و آشنایی با معروف و منکر است و صورت تان نیست مملو از احساس پاک از عزاداران است بهترین ظهور عقلانیت یک نوع بشر و بروز عواطف پاک انسانی می باشد. همین معجون اکسیر گونه است که سبب می‌شود حتی غیر مسلمانان و غیر شیعیان در عزاداری برای سالار شهیدان مشارکت ورزند و داوطلب شده و پای در میدان بگذارند چون اقامه عزاداری یاد آوری و بازخوانی درس آزادگی و تسلیم نشدن در مقابل باطل است و هر انسانی به این درس بزرگ و یادآوری آن محتاج است. و اما کهنه نشدن این عزاداری ها به دلیل آن است که حرکت امام حسین علیه السلام تنها بر پایه عقلانیت صرف ایا عواطف پاک انسانی نبود بلکه جوهر اصلی قیام آن حضرت ترجیح ندادن ولایت طاغوت بر ولایت الله بود یعنی چون هر قدم مبارکی که سالار شهیدان از مدینه تا کربلا برداشت  خالصا لوجه الله بود تا آنجا که برای خدا و فقط خدا، از جان خود و عزیزانش گذشت، خدای متعال نیز نام و یاد و راهش را  و اقامه عزایش را جاودانه ساخت و از عشق او و راهش آتشی در دلها افروخت که هرگز سرد و خاموش نمیشود و این تازگی و پویایی و جاودانگی حاصل قرار گرفتن عقل و عشق در جاده اخلاص و رسیدن به مقصد نهایی یعنی اوج تسلیم و رضا در برابر اراده الله است؛ چرا که من کان لله کان الله له - کسی که فقط برای خدا هر چیزش را فدا کند آن خدایی که ازلی و ابدی و سرمدی است نام او و یاد او و آوازه اش را جاودان می سازد.

 

 

سوال پورتال: آیا در متن قرآن کریم به عنوان اصلی ترین منبع دین مبین اسلام دستوری برای عزاداری آمده است؟

جواب:

یکی از محورهایی که در آیات متعددی از قران کریم مورد تاکید واقع شده، زنده نگه داشتن یاد و خاطره مردان الهی و شخصیت های فرزانه و برجسته تاریخ، و سرگذشت عبرت آموز آنان است.

در سوره مریم (آیه41) ، خداوند می فرماید: « در این کتاب از ابراهیم نیز یاد کن، او بسیار راستگو و پیامبر خدا بود»  و سپس برخورد قهر آمیز اورا با بت ها و بت پرستان بیان می کند.

در آیاتی دیگر (56 و 57 مریم ) میفرماید: « در این کتاب از ادریس نیز یاد کن، او بسیار راستگو و پیامبر بود و ما اورا به مقام والایی رسانیدم» و در پی آن به پیامبرانی اشاره می کند که مشمول نعمت های خدا قرار گرفتند.

روشن است که در این آیات و مانند آن، به جنبه های شخصی و خانوادگی و کار های معمولی در زندگی این بزرگان توجه نشده است، بلکه از صلاحیت ها و فضیلت های اخلاقی و برنامه های سازنده آنان سخن به میان آمده است، و این موضوع نمایانگر آن است که یاد و خاطره شخصیت های برجسته و برگزیده تاریخ بشر باید زنده بماند و صفات و حالات پسندیده آنان مورد توجه باشد. ازین رو، می بینیم که امامان معصوم (علیهم السلام ) در زنده نگه داشتن یاد و نام شهیدان کربلا، به ویژه سید وسالار شهیدان حضرت حضرت امام حسین (ع) از شیوه های گوناگونی بهره می گرفتند. که مهمترین آنها اقامه ی عزای اباعبدالله سلام الله علیه است.

 

 

سوال پورتال: ممکن است برخی از شیوه های مختلف بزرگداشت عزاداری سیدالشهدا را که، ائمه اطهار طی سیره و روش زندگی خود، ذکر کرده اند به اختصار توضیح دهید:

 

جواب:

پاسخ سوال شما را در سه بخش خلاصه می کنم و هر یک را به اجمال عرض می کنم:

نخستین شیوه آنکه برپایی مجالس سوگواری، گریستن و گریاندن؛ همواره به عنوان یکی از شیوه های امامان برای زنده نگه داشتن نهضت حسینی مطرح بوده است. تا جایی که امام سجاد (ع) در طول دوران امامتش پیوسته سوگوار قصه عاشورا بود، در این مصیبت آنقدر گریست که از « بکائین» بسیار گریه کنان بشمار آمد ولقب گرفت.

 

امام صادق (ع) به داود رقی فرمود: من هرگز آب سرد ننوشیدم مگر اینکه به یاد امام حسین(ع) افتادم.

 

از حضرت امام رضا(ع) نقل شده است: وقتی ماه محرم می شد، کسی پدرم «امام کاظم (ع) » را خندان نمیدید و اندوه و حزن بر وی غالب می شد تا روز دهم، و چون روز عاشورا فرا میرسید، ان روز، روز مصیبت و حزن وگریه او بود و می فرمود: امروز روزی است که حسین (ع) شهید شده است.

 

بنابراین ائمه معصومین (ع) نه تنها خود در عزای سالار شهیدان می گریستند، بلکه همواره مردم را به گریستن بر آن حضرت تشویق وترغیب می نمودند. در روایتی آمده است: هر کس بر حسین(ع) بگرید ، یا حتی یک تن را بگریاند، پاداشش بهشت است و هر کس حالت اندوه وگریه به خود بگیرد نیز پاداشش بهشت است.

 

روش شیوه دوم آنکه تشویق شاعران به مرثیه سرایی، شاعرانی که مصیبت های کربلا را به شعر در آورده و در مجالس و محافل میخواندند، همواره مورد لطف و عنایت ویژه ی امام معصومین (ع) قرار میگرفتند، افرادی چون کمیت اسدی، دعبل خزعلی، سیذ حمیری و... .

 

روش شیوه سوم آنکه ترغیب عموم مردم به زیارت امام حسین (ع). سخنان پیشوایان پاک ومعصوم (ع) در فضیلت کربلای حسینی چندان زیاد است که میتوان گفت: برگزیدگان خدا در هر فرصت و مناسبتی مردم را به زیارت مرقد نورانی سالار شهیدان (ع) ترغیب میکردند، این کار گذشته ازین که سبب پیوند روحی و فکر مسلمانان با خورشید تابان کربلا  میشد، بهترین نوع مبارزه ظالمان و زورمندان نیز بود، در باب زیارت آن حضرت احدیث فراوان است  ومن به عنوان نمونه یک حدیث از حضرت امام صادق (ع) را به خدمت شما عرض میکنم که فرمودند: « هر کس میخواهد در روز قیامت بر سر سفره های نور بنشیند به زیات امام حسین(ع) برود» یعنی در مجالس و محافل زیارت آن حضرت شرکت کند.

 

 

سوال پورتال: پیروزی خون بر شمشیر کلید واژه ایست شناخته شده برای ذکر و یاد قیام کربلا، لطفاَ توضیحی مبسوط تر در رابطه با آن بیان فرمایید:

جواب:

این عبارت یعنی آنکه بالاخره حق بر باطل پیروز است و در نهایت این حق است که ارزش اصیل و ماهوی دارد و باطل امری مذموم و زوال پذیر است به همین دلیل این عبارت کلید واژه ای برای ماه محرم است و صد البته که ماه محرم کتابی است بسیار گرانبها که روز ها و شب هایش، ساعت ها و لحظه هایش، صفحاتی است که سرشار از درس معرفت الله و انسانیت و شرافت و عزت و آزادگی می باشد، آری، هم چگونه زیستن را به انسان می آموزد و هم چگونه مردن را. حسین (ع)، با گفتن « هیهات منا الذله» به همه ی نسل ها و عصر ها ، پیام داد که  ای فرزندان آدم و ای حق طلبان و عدالت خواهان جهان! به پا خیزید و در برابر حکومت های شیطانی وظالمان سر تسلیم فرود نیاورید... .

 

و باید توجه داشته باشیم که امام مظلومان برای نجات خود از مرگ، صدایش را به « هل من ناصر ینصرنی » بلند نکرده است بلکه از نسل های آینده نیز یاری میجوید که سبیل توحید ویکتا پرستی را گم نکنند و از خون او ویارانش که  به پای حفظ ارزش های الهی ریخته شد، صیانت و پاسداری کنند، تا نهضت عاشورا جاودانه بماند و خاطره حماسه شهیدان کربلا همیشگی باشد و همین فراخوان فرازمانی و فرا جغرافیایی به گوش جان های بیدار و آزاده همه اعصار خواهد رسید و کلید واژه پیروزی خون بر شمشیر را زنده و پویا نگه می‌دارد.

 

 

سوال پورتال: عزاداری امام حسین(ع) چگونه عامل وحدت بین ملل شده است؟

جواب:

بدون شک مهمترین عامل وحدت در میان ظلم ستیزان کره زمین، که به سادگی میتواند توده های میلیونی را گرد یک شمع فروزان قرار دهد. همین عزاداری بر سیدالشهدا واصحاب باوفای اوست. چرا که این عزاداری در ضمیر خود از دو عنصر عقلانیت و عواطف همانند  تار و پودی محکم بهره برده است و هر انسان آزاده ای با هر مرام و مسلک و دینی برای نرفتن در زیر بار ذلت، سیدالشهدا علیه السلام را به عنوان یک الگوی تمام عیار می گیرد و و از اصحابش درس مقاومت و ایستادگی و عزت ابدی فرا می گیرد.

 

 

سوال پورتال: عزاداری امام چگونه باعث خیزش ملّت ها گشته است؟

جواب:

در طول تاریخ جریان سوگواری بر شهیدان کربلا، همواره زمینه ساز قیام های بزرگ وکوچکی بوده است مانند خیزش توابین و قیام مختار و.... علاوه بر این طبق گفته ی صاحب نظران ، بیشتر انقلاب های دنیا از توجه به قیام کربلا نشات گرفته که یک نمونه ی آن آزادی هندوستان از چنگال استعمار انگلیس بوده است گاندی رهبر این جنبش میگوید: من برای ملت هند هیچ چیز تاره ای نیاوردم، فقط نتیجه ی مطالعاتم در باره ی قهرمان کربلا حسین(ع)  را پیشکش مردم هند کردم، اگر بخواهیم ملت هند را نجات دهیم واجب است راه حسین بن علی (ع) را بپیماییم.

 

نمونه ای دیگر نقش یادآوری واقعه ی جانسوز عاشورا در قالب مجالس عزاداری به عنوان یک زمینه ساز مهم برای به وجود آمدن انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) است وبه عنوان نمونه اخیر آن میتوان به مقاومت حزب الله لبنان که وابسته به مکتب حسین (ع) است در برابر رژیم غاصب صهیونیستی و مواجه شدن این رژیم با قدرت ایمان جوانان حزب الله و شکست مفتضحانه ی اسرائیل غاصب اشاره کرد. که همه ی و همه متاثر است از نقش آموزنده قیام سیدالشهداء علیه السلام به وسیله اقامه عزا و برگزاری  مراسم و مناسک عزاداری به ملت ها تعمیم داده می شود. چه آن هنگامی که پای منبر ها  به واسطه ی سخنرانی ها کسب معرفت می کنند و چه آن زمانی که در در دسته جات عزاداری شعار هیهات من الذله سر می دهند و چه آن لحظه هایی که در غم مصائب حسین و یارانش می گریند و ناله می کنند، همه مخاطبین و مستمعین و عزاداران حسینی در تمام این موقعیت ها عالی ترین دروس عشق و عقل را فرا می گیرند تا در زندگی خود عمل کنند و به سوی آن خیز بردارند پس خیزش ملت ها با حضور در مجالس و محافل اقامه عزا برای سالار شهیدان علیه السلام مقدمه چینی و زمینه سازی می شود.

 

پورتال: با تشکر از حضور شما در این گفتگو.

_ بنده نیز ضمن تشکر از شما آرزوی توفیق در اقامه عزاداری اباعبدالله را دارم.

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
محرم و فلسفه عزاداری برای سیدالشهدا (ع) | گفتگوی پورتال مناظره و گفتگو با حجة الاسلام والمسلمین پیکری
 
بنظر شما شبکه های اجتماعی در فضای مجازی برای نشر معارف دینی تا چه اندازه مفید بوده اند ؟
زیاد
48%
 
متوسط
17%
 
کم
34%
 
«بایسته های حوزه علمیه انقلابی» در گفت و گوی با حجج الاسلام و المسلمین محمد پیکری و محمدهادی بلالی
«بایسته های حوزه علمیه انقلابی» در گفت و گوی با حجج الاسلام و المسلمین محمد پیکری و محمدهادی بلالی
بازدید : ٦٥٠
بررسی فرهنگ مدارا در غیرمحرمانه | بخش پایانی
٠١:٢٣:٢٦
بررسی فرهنگ مدارا در غیرمحرمانه | بخش پایانی
بازدید : ١١٧٨
بررسی فرهنگ مدارا در غیرمحرمانه | بخش اول
٣٤:٠١
بررسی فرهنگ مدارا در غیرمحرمانه | بخش اول
بازدید : ١٦٥٣
گفتگوی اختصاصی پورتال مناظره در خصوص امام رضا (ع) با مدیر حوزه علمیه الامام علی بن ابیطالب (ع) حجت الاسلام پیکری
گفتگوی اختصاصی پورتال مناظره در خصوص امام رضا (ع) با مدیر حوزه علمیه الامام علی بن ابیطالب (ع) حجت ا...
بازدید : ١٥٠٨
دیدگاه یک روحانی درباره لباس روحانیت | گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین پیکری
دیدگاه یک روحانی درباره لباس روحانیت | گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین پیکری
بازدید : ٧٤٨
بررسی وضعیت تولید علم در ایران | غیرمحرمانه - بخش پایانی
٠١:١٩:٣٩
بررسی وضعیت تولید علم در ایران | غیرمحرمانه - بخش پایانی
بازدید : ١٦٠٥
مهمترین ارزش اخلاقی در مسیر توسعه انسانی | گفتگو با حجت الاسلام پیکری
٢٨:٢٧
مهمترین ارزش اخلاقی در مسیر توسعه انسانی | گفتگو با حجت الاسلام پیکری
بازدید : ٧٢٦٤
کشورهای غربی نتوانستند کتمان کننده نفوذ دین باشند | گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین پیکری
٢٤:٠٧
کشورهای غربی نتوانستند کتمان کننده نفوذ دین باشند | گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین پیکری
بازدید : ٣٩٨٧
توسعه جوامع بشری و ارزش های اخلاقی | در گفتگو با حجت الاسلام پیکری
١٤:٤٩
توسعه جوامع بشری و ارزش های اخلاقی | در گفتگو با حجت الاسلام پیکری
بازدید : ٥٠٨٦
گفتگویی کوتاه درمورد زندگی و سیره امام هادی (ع)
گفتگویی کوتاه درمورد زندگی و سیره امام هادی (ع)
بازدید : ٢٦٣٣
گفتگو درباره امام باقر (ع) با حجت الاسلام پیکری
گفتگو درباره امام باقر (ع) با حجت الاسلام پیکری
بازدید : ٢٧٣٣
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو