کاپیتان مسلمان و  اسبق تیم ملی فوتبال فرانسه می گوید:اگر بازیکن نمی شدم به جای پرداختن به بسکتبال می رفتم و راننده کامیون می‌شدم.
 

زین الدین زیدان که درتاریخ ۱۳ تیرماه امسال وارد ۴۰ سالگی شد، یکی از چهره‌های ماندگار در تاریخ فوتبال فرانسه و حتی جهان است. شخصیتی که در دوران جوانی برای تیم‌های کن، بوردو ، یونتوس ایتالیا و رئال مادرید بازی کرد وافتخار آفرین شد، او به مناسبت سالروز تولدش طی گفتگویی با روزنامه اکیژ فرانسه ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: 

 

به غیر از فوتبال، تصمیمی برای بسکتبالیست شدن نداشتم. اگر در فوتبال به جایی نمی رسیدم، می خواستم راننده ماشین های سنگین شوم.

این چهره پرافتخار که اکنون مدیر ورزشی باشگاه رئال مادرید است،‌ اینگونه ژاسخ سوالات را داده است:

*آقای زیدان برای گفتن تبریک سالروز تولد ۴۰ سالگی‌تان به شما، راهی طولانی را طی کرده‌ایم. مایلیم گرم‌ترین تبریکات خود را به شما اعلام کنیم.

ـ متشکرم.

*دوست داریم با شما گپی بزنیم. مطلع هستید امشب ، در واقع همان شبی است که ۲۸ سال قبل در ورزشگاه ولوردرام تجربه کردید. زمانی که دوستان‌تان در شب تولد ۱۲ سالگی ، شما را میهمان کردند و دسته جمعی به ورزشگاه ولوردرام آمدید که فرانسه را مقابل پرتغال در یورو ۱۹۸۴ تشویق کنید. آن شب را هنوز هم به خاطر دارید؟

ـ بله. چیزی نزدیک به سه دهه از آن موقع گذشته، ‌اما من به خوبی آن بازی در ولوردرام را بخاطر دارم. واقعا شب قشنگی را تجربه کردم. چون توانستم بالاخره به آرزویم برسم.

*کدام آرزو؟

- حضور در ورزشگاه برای من مثل یک رویا بود. همیشه آرزو می کردم بتوانم به ورزشگاه بروم و بازی فوتبال را از نزدیک تماشاکنم. خوشبختانه آن شب آرزوی من بالاخره برآورده شد.

*برخی از همکلاسی‌ها و دوستان آن زمان شما می‌گویند  احتمال داشت اگر بازیکن فوتبال نمی شدید،‌ قهرمان بسکتبال شوید. این حرف  ها درست است؟

- (می خندد) نه، تصمیمی برای بسکتبالیست شدن نداشتم. اما اگر در فوتبال به جایی نمی رسیدم، می خواستم راننده ماشین های سنگین شوم.

*منظورتان کامیون‌های بین شهری؟

- شاید. شاید هم راننده کامیون‌هایی که در سطح شهر مواد خوراکی  بین مغازه‌ها توزیع می‌کنند، می شدم. می دانید علت این همه علاقه به چه دلیل بود؟

*نه.

 - من و برخی از دوستانم در اوقات فراغت، کار می‌کردیم. برای این منظور  کالاها را از انبار به داخل مغازه می بردیم و مزد می گرفتیم. در حین کار،‌ کامیون‌های زیادی را هم می دیدیم که مواد تولیدی را  برای توزیع به مغازه‌ها می آوردند. با دیدن این ماشین‌ها، فکر می‌کردم می توانم مثل راننده آن، در آینده کار کنم.

*چه زمانی فهمیدید که فوتبال زندگی‌تان را عوض خواهد کرد؟

- آن موقع که در تیم کن بازی می کردم، متوجه این نکته شدم. خدا را شکر زمانی  که در تیم پایه باشگاه تمرین و بازی می کردیم، تیم بزرگسالان باشگاه نیز مشغول فعالیت در زمین دیگری بود. تماشای حرکات آنها سبب می شد شوق و ذوقم به کار بیشتر شود.

*هفتم ماه مه ۲۰۰۶ را بخاطر دارید؟ زمانی که از پدر و مادر ، برادران تان، همینطور خواهر ، همسر و پسران‌تان جدا شدید که در سانتیاگو برنابئو، آخرین بازی تان را با پیراهن رئال مادرید انجام دهید.

- اتفاقا حواشی این بازی را هم بخاطر دارم. اجازه دهید همین جا بگویم هیچوقت خودم را در تمام سال‌هایی که بازی کرده‌ام،‌ جدا و دور از خانواده ام ندیده‌‌ام. آنها همیشه پشتیبانم بودند. به یاد دارم بخاطر آن بازی اشک در چشمان شان حلقه زده بود و لبریز از احساس بودند.

*...و شما مقابل این همه احساس چه کردید؟

- بغضم را در گلو خفه کردم. نزدیک بود اشکم سرازیر شود. اما خیلی به خودم نهیب زدم که مقابل شان گریه نکنم. آن هم مقابل کلی دوربین که منتظر بودند صحنه‌ای از من شکار کنند.

*پس از آن شما کفش‌هایتان را آویختید. در این شش سال اخیر که بازنشسته شده‌اید. واقعا از زندگی چه چیزی آموخته اید؟

- این که اگر در سایه زحمات خود و حمایت مردم و خانواده‌ام، زین الدین زیدان شده‌ام، باید بکوشم در دوران بازنشستگی نیز شخصیتم را حفظ کنم. حتی فهمیدم مردم انتظاراتی فراتر از یک چهره ورزشی از آدم دارند. البته این امر بستگی به خودتان دارد که تلاش کنید و محبوبیت‌تان را نزد مردم همچنان حفظ کنید. امروز هم باید تلاش کنم همین که هستم باشم. حتی دروضعیتی و مرتبه بهتری قرار گیرم.

*دوست دارید پس از گذشت این دوره شش ساله ، به عنوان مربی به میدان بازگردید؟

- بله. اکنون آمادگی انجام این کار را دارم. در سال‌های اخیر زمان کافی برای مطالعه و بررسی پیرامون فوتبال داشتم. چند دوره مربیگری را نیز پشت سر گذاشتم و سعی کردم از تجربیاتم در زمان بازی استفاده کنم.

*پس می توان احتمال داد بزودی شما را به عنوان مربی در کنار تیمی ببینیم؟

- بله . این احتمال هست. البته من برای این منظور خیلی عجله نمی کنم. منتظر می مانم تا شرایطی خوب به من پیشنهاد شود. دوست ندارم بدون فکر و تامل وارد این کار شوم و موفق نشوم همه چیز را خوب پیش ببرم.

*اگر در این عرصه فعالیت کنید، به انتقاد رسانه‌ها توجه می کنید؟

- بطور قطع. هر کسی که مرا می‌شناسد، می داند اگر چه زیاد اهل مصاحبه کردن با رسانه‌ها نیستم. ولی همیشه از انتقاد‌های اصولی رسانه‌ها برای پیشرفتم بهره گرفته ام. بطور قطع در نقش مربی نیز از اینگونه انتقادها استفاده می کنم.

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
نیما  | ۱۳۹۱ پنج شنبه ۱۶ آذر
3
0
پاسخ
بازکنی خاص با حرکات خاص خودش واقعا امیدوارم در عرصه مربیگری هم مانند دورانی که فوتبال بازی می کرد موفق ظاهر شود
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
کاپیتان مسلمان و اسبق تیم ملی فوتبال فرانسه می گوید:اگر بازیکن نمی شدم به جای پرداختن به بسکتبال می رفتم و راننده کامیون می‌شدم.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
27%
 
متوسط
13%
 
ضعیف
59%