دادگاه قاهره پس از جلسه اعلام کرد: هرگونه فعالیت سیاسی و غیرسیاسی اخوان المسلمین از این پس غیرقانونی است و تمام اموال آن به نفع دولت ضبط می شود. 
 
حکم یاد شده توسط دادگاه رسیدگی به پرونده های فوری مصر صادر شده و به معنی انحلال اخوان المسلمین نیست، بلکه فقط فعالیت این سازمان در داخل مصر ممنوع و دارایی هایش مصادره شده است. 
 
دادگاه رسیدگی به پرونده های فوری، صلاحیت رسیدگی به مساله انحلال یا عدم انحلال اخوان المسلمین را ندارد و این امر قرار است در دادگاه اداری مصر بررسی شود. 
 
در این رابطه با "سید حسین نقوی حسینی" سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفتگو گرده ایم. 
 
 
انحلال اخوان المسلمین توسط دادگاه مصر چه پیامد هایی را به دنبال خواهد داشت؟ 
 
آنچه که در مصر به عنوان انقلاب نوپای مردم شکل گرفت با حضور نظامیان و شبه کودتایی که علیه انقلاب اتفاق افتاد به سرنوشت ناامید کننده ای مبدل گردید و این اقدام دادگاه مصر مبنی بر انحلال اخوان المسلمین در واقع آخرین میخ بر تابوت دموکراسی در مصر است و یک گروه دارای ریشه فکری و اعتقادی و فعال در عرصه سیاسی مصر اینگونه از صحنه خارج می شود و با زور و قلدری فعالیتش پایان بخشیده می شود و فکر نمی کنم بعد از این اقدام در مصر صحبت از دموکراسی و رقابت و مشارکت مردم در سرنوشتشان را داشته باشیم.
 
 
آیا این انحلال باعث نمی شود که اخوان المسلمین به صورت زیر زمینی به فعالیت خود ادامه دهد؟ 
 
این نتیجه طبیعی محدود کردن احزاب و گروهها است یعنی هر نظام سیاسی که فعالیت قانونی و رسمی احزاب و گروهها را محدود کند یا از فعالیت آنها جلوگیری کند در واقع به فعالیت های مسلحانه، مخفی و زیر زمینی دامن زده است و این برای نظام های سیاسی بسیار خطرناک است اگر خاطرتان باشد حکومت شاه در ایران بعد از کودتای ۲۸ مرداد همین کار را انجام داد و هر اعتراضی را سرکوب کرد و اجازه نداد هیچ گروهی به صورت آزاد فعالیت کند بنابراین همه گروهها و جریانات رو به مبارزات چریکی، مسلحانه و زیر زمینی آوردند و در نتیجه نظام سیاسی از تحولات بی خبر ماند تا اینکه یک دفعه با انقلاب رو به رو شد. 
 
 
آیا این احتمال وجود دارد که با ممنوعیت فعالیت اخوان این گروه دست به اسلحه هم ببرد؟ 
 
در اخوانی ها گرایشات تند وجود دارد یعنی اگر حکومت اجازه ندهد که این گرایشات نتواند به صورت آزادانه نظراتشان را اعلام کنند فکر می کنم این گرایشات تند و رادیکال آنها اعتقاد داشته باشند که مسلحانه وارد میدان شوند. 
 
 
این دست به اسلحه بردن چه پیامد های برای مصر خواهد داشت؟ 
 
چنین اقدامی بسیار خطرناک است و در واقع امید به نظام دموکراتیک و مشارکت مردم را از بین می برد. /سیاست ما
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
اقدام دادگاه مصر مبنی بر انحلال اخوان المسلمین در واقع آخرین میخ بر تابوت دموکراسی در این کشور است.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
60%
 
اصلا شرکت نمیکنم
26%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
13%