مهدوی کیا که همیشه خود را مدیون علی دوستی مهر می‌داند این روزها دوشادوش مربی سابقش در کنار تیم زیر 17 سال حضور دارد تا این تیم در جام جهانی امارات نماینده شایسته‌ای برای فوتبال ایران باشد. او که این روزها شرایط را برای کمپ تیم ملی نوجوانان در آلمان آماده کرده می‌گوید مسئولان باید توجه بیشتری به این تیم آینده‌دار کنند چرا که تیم دوستی نقش مهمی در آینده فوتبال ایران دارد.

 

او همچنین با ابراز ناامیدی از بحث‌هایی که این روزها در فوتبال ناپاک در لیگ ایران مطرح می‌شود، می‌گوید اگر واقعا اتفاقی پشت پرده می‌افتد باید با آن برخورد کرد، نه این که تنها با طرح این طور مسائل، نوجوانان و جوانان را نسبت به فوتبال ایران بدبین کرد.

 

مهدی مهدوی کیا ، درباره اردوی تیم نوجوانان در آلمان و همچنین اتفاقات بعد از بازی پرسپولیس و سپاهان صحبت کرد.

 

* آقای مهدوی کیا اگر موافقید از اردوی تیم نوجوانان در آلمان شروع کنیم؛ اردویی که آقای دوستی مهر گفته اگر ارتباط شما نبود، در اروپا برگزار نمی‌شد و در میان مشکلات مالی فدراسیون سرنوشت این تیم هم مثل سرنوشت تیم ملی بزرگسالان می‌شد.

- یکی، دو ماه پیش با دوستی مهر صحبت کردم. او از این که تیم ملی نمی توانست اردویی داشته باشد، ناراحت بود. می‌گفت که با این شرایط مجبور است تنها تیمش را با انجام چند بازی با تیم‌های داخلی روانه جام جهانی کند و با این تجربه کم، کار در امارات بسیار دشوار خواهد شد. پس از این صحبت‌ها در خلال سفری که به آلمان داشتم، برای برگزاری اردو رایزنی‌هایی را انجام دادم. می دانستم فدراسیون فوتبال به لحاظ مالی با مشکلاتی روبروست بنابراین با کمک یکی از دوستانم به نام دکتر نراقی که تولید کنند مواد غذایی است و همچنین آقای هدایتی و با توجه به ارتباطاتی که خودم داشتم تلاش کردم شرایط را برای برپایی اردو فراهم کنم که خوشبختانه این اتفاق افتاد و اکنون تیم نوجوانان حریفان خوبی را در آلمان پیش‌رو دارد. این حریفان به لحاظ سنی یک رده بالاتر از تیم نوجوانان هستند و در بوندسلیگای جوانان حضور دارند و با این شرایط فکر می‌کنم تجربه خوبی نصیب نوجوانان کشورمان شود.

 

ماه‌ها منتظر بودیم که ببینیم چه اتفاقی می‌افتد و چه نتیجه‌ای به دست می‌آید. من هم اعلام کردم که نیازی به این بازی خداحافظی ندارم و نمی‌خواهم به خاطر برگزاری بازی خداحافظی‌ام پرسپولیس یا سازمان دیگر با موانع مالی روبرو شود. به هر حال تصمیم گرفتم که خودم در آلمان یک بازی آبرومند در حد مسائلی که در تیم ملی و هامبورگ داشتم برگزار کنم و بازی خداحافظی من در هامبورگ خواهد بود

 

* شما مدت‌هاست که در کنار این تیم حضور دارید و اکنون هم در یک اردوی شبانه روزی با این بازیکنان بازی می‌کنید. با توجه به هم گروه‌های ایران شانس این تیم را برای صعود از مرحله گروهی چقدر می دانید؟

- به هر حال دو سال است که این تیم دارد مرتب تمرین می‌کند. کادر فنی‌اش هم کادری زحمت کش و کار بلد است و من خیلی امیدوارم که تیم نوجوانان ایران در جام جهانی شگفتی ساز شود. البته می‌دانم کار خیلی سخت است، اما گروه ایران، گروه بدی نیست. آرژانتین که در فوتبال پایه همیشه سرآمد بوده و نیازی به گفتن ندارد که این تیم از چه قدرتی برخوردار است. اتریش هم شگفتی ساز اروپا شد و پس از حذف آلمان و اسپانیا به جام جهانی آمد. کانادا هم قدرت منطقه‌اش است. من واقعا خیلی امیدوارم که در این گروه تیم ایران شگفتی ساز شده و بتواند از گروه صعود کند.

 

* آرمینیا بیله‌فلد، دورتموند و ... حریفان نوجوانان ایران در اردوی آلمان هستند و این حتما به تیم ملی کمک می‌کند.

- قطعا همین طور است. فکر می‌کنم این بازی‌ها آزمایش بسیار خوبی برای نوجوانان ما خواهد بود. سطح این بازی‌های دوستانه فکر می‌کنم از جام جهانی هم بالاتر باشد، چرا که نوجوانان ما باید با تیم‌هایی بازی کنند که به لحاظ سنی یک رده از آنها پایین‌تر هستند.

 

* شما کماکان تصمیم ندارید در جام جهانی روی نیمکت تیم نوجوانان بنشینید؟

من علاقه زیادی به علی دوستی مهر و کادرش دارم و دوست دارم هر کاری که از دستم بر می‌آید برای این تیم انجام دهم. به همین خاطر قرار است در جام جهانی نوجوانان در کنار علی دوستی مهر باشم. به هر حال فکر می‌کنم این تیم نقش مهمی در آینده فوتبال ایران بازی کند و امیدوارم پس از این که این تیم از اردوی آلمان برگشت مسئولان توجه بیشتری به این تیم کنند، چرا که این تیم نماینده ایران در جام جهانی امارات خواهد بود.

 

* حتما در جریان اتفاقات فوتبال ایران هستید. بعد از بازی پرسپولیس و سپاهان بحث‌های زیادی درباره ناپاک بودن لیگ برتر مطرح شده. سوالی که اینجا وجود دارد این است که شما پس از چند سال حضور در لیگ ایران واقعا با چنین مسائلی روبرو شده بودید یا خیر؟

- متاسفانه اخبار جالبی از فوتبال ایران به گوش نمی رسد، به جای این که زیبایی‌های فوتبال به مردم نمایش داده شود، بحث‌هایی مطرح می‌شود که معلوم نیست آخر و عاقبتش چه می‌شود. همه جای دنیا تلاش می‌کنند زیبایی‌های فوتبال رسانه‌ای شود و اگر مشکلی وجود دارد از مراجع قانونی وارد می‌شوند، اما اینجا برعکس است و فقط بحث‌هایی درباره آلودگی فوتبال مطرح می‌شود. اگر این بحث‌ها واقعا وجود دارد باید راهکار ارائه شود و تنها صرف مطرح کردن این صحبت‌ها چیزی به فوتبال اضافه نمی‌کند، تنها نوجوانان و جوانان زیادی که به فوتبال علاقمندند از این رشته دلسرد می‌شوند.

 

* به نکته خوبی اشاره کردید. واقعا اگر قرار است تنها این بحث‌ها رسانه‌ای شود و آخر و عاقبت با سرپوش گذاشتن بر روی اتفاقات بد و ناپاکی‌ها همه چیز عادی جلوه کند، این فوتبال است که ضرر می‌کند.

- اگر اتفاق می‌افتد و بحثی مطرح می‌شود باید تا آخر مسائل را دنبال کرد و کسانی که این حرف‌ها را مطرح می‌کنند باید صحبت‌هایشان را ثابت کنند. در سال 2003 ما در آلمان با چنین مساله‌ای برخورد کردیم و بعد از یک بازی در رختکن به داوری اعتراض کردیم و اعلام کردیم داوری طبیعی نبوده است. مدیر باشگاه پس از این صحبت‌ها به شدت به ما حمله کرد و گفت شما می‌خواهید بهانه تراشی کنید. اما پس از چند ماه ثابت شد که آن داور مشکل داشته و بعد از آن، اتفاقی که افتاد این بود که آن داور بازداشت شد و دورانی را در زندان بسر برد. من می گویم اگر واقعا مشکلی وجود دارد و کسی مدرک و سندی دارد باید با ارائه آن حرفش را ثابت کند تا مراجع ذیصلاح با فرد متخلف برخورد کند.

 

 

* حالا جدا از بحث‌هایی که مطرح شده نظر شما درباره آن صحنه بحث برانگیز چیست؟

- صحنه تلویزیون نشان می‌دهد که ابتدا مدافع سپاهان خطا کرده است، اما این که حالا دید داور بد بوده یا صحنه را ندیده، نمی‌شود قضاوت کرد. این داور است که باید درباره صحنه ای که سوت زده حرف بزند، اما از نگاه دوربین تلویزیونی آن صحنه خطای بازیکن سپاهان بوده و داور اشتباه کرده است.

 

* چقدر به پرسپولیس این فصل امیدوارید؟

- پرسپولیس تا اینجای کار خیلی خوب نتیجه‌ گرفته. در سه، چهار سال گذشته هیچ وقت شروع پرسپولیس خوب نبوده، اما امسال شرایط متفاوت است. از ابتدا پرسپولیس در بالای جدول حضور داشته است. امیدوارم بتواند خودش را همچنان بالای جدول نگه دارد.

 

* هفته‌ پیش شما با رویانیان جلسه داشتید و در پایان او اعلام کرد که شما گفته‌اید راضی نیستید که در شرایط مالی موجود پرسپولیس برای برگزاری خداحافظی دچار زحمت شود.

- ماه‌ها منتظر بودیم که ببینیم چه اتفاقی می‌افتد و چه نتیجه‌ای به دست می‌آید. من هم اعلام کردم که نیازی به این بازی خداحافظی ندارم و نمی‌خواهم به خاطر برگزاری بازی خداحافظی‌ام پرسپولیس یا سازمان دیگر با موانع مالی روبرو شود. به هر حال تصمیم گرفتم که خودم در آلمان یک بازی آبرومند در حد مسائلی که در تیم ملی و هامبورگ داشتم برگزار کنم و بازی خداحافظی من در هامبورگ خواهد بود./تبیان

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مهدی مهدوی کیا همان طور که از قبل قول داده بود، کارش را پس از آویختن کفش‌هایش از فوتبال پایه دوباره آغاز کرده است.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
27%
 
متوسط
14%
 
ضعیف
58%
 
کی‌روش: با فرمایشات رهبر انقلاب تلاش ما برای قهرمانی است/می‌خواهم پک را به خانه ببرم
کی‌روش: با فرمایشات رهبر انقلاب تلاش ما برای قهرمانی است/می‌خواهم پک را به خانه ببرم
بازدید : ٣٢١
پورتال مناظره و گفتگو محلی است برای تضارب آراء|گفتگو با حجت الاسلام پیکری
٠٣:٠٤
پورتال مناظره و گفتگو محلی است برای تضارب آراء|گفتگو با حجت الاسلام پیکری
بازدید : ١٨٩٨
مهدوی کیا در نود از مشکلات فوتبال پایه در ایران گفت
٠١:٠١:٠٣
مهدوی کیا در نود از مشکلات فوتبال پایه در ایران گفت
بازدید : ٩٥٨
مهدوی‌کیا: داربی 80 بی‌تفاوت‌ترین داربی تاریخ است/ روزی "کیا" به سطح اول فوتبال می‌آید
مهدوی‌کیا: داربی 80 بی‌تفاوت‌ترین داربی تاریخ است/ روزی "کیا" به سطح اول فوتبال می‌آید
بازدید : ٢٩٧١
گفتگویی جالب با مهدی مهدوی کیا در برنامه خندوانه با رامبد جوان
٣٨:٢٧
گفتگویی جالب با مهدی مهدوی کیا در برنامه خندوانه با رامبد جوان
بازدید : ٤٠٩١
قیمت‌های اعلامی خودرو تا یکسال آینده ثابت است | رئیس شورای رقابت در گفتگوی ویژه خبری
٤١:٤٥
قیمت‌های اعلامی خودرو تا یکسال آینده ثابت است | رئیس شورای رقابت در گفتگوی ویژه خبری
بازدید : ٤٠٩٥
گفتگوهای اختصاصی پورتال مناظره و گفتگو با نامزدهای انتخاباتی قبل از دومین مناظره تلویزیونی
١١:٠٠
گفتگوهای اختصاصی پورتال مناظره و گفتگو با نامزدهای انتخاباتی قبل از دومین مناظره تلویزیونی
بازدید : ٣٨٥٧
بوفون: با تماشای بازی ان‌کونو کامرونی دروازه‌بان شدم
بوفون: با تماشای بازی ان‌کونو کامرونی دروازه‌بان شدم
بازدید : ٤٥٩٨
مسائل مربوط به حمل و نقل و ترافیک شهری | گفتگوی تخصصی با آقای بیژنی
١٠:٤٠
مسائل مربوط به حمل و نقل و ترافیک شهری | گفتگوی تخصصی با آقای بیژنی
بازدید : ٥٨٣٤
مناظره ی لامپ با شمع...
مناظره ی لامپ با شمع...
بازدید : ٩٢٣١
گفتگو با محمد سنجری پیشکسوت فوتبال آبادان و ایران
٠٢:٥٩
گفتگو با محمد سنجری پیشکسوت فوتبال آبادان و ایران
بازدید : ٥٥٦٥
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو