پیرامون انهدام سلاح های شیمیایی سوریه با "نوذر شفیعی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفتگو کرده ایم. 

بحثی که مطرح است این است که سوریه سلاح های شیمیایی خودش را در اختیار سازمان های بین المللی قرار دهد، چه تضمینی وجود دارد که در صورت تحویل این سلاح ها، حمله نظامی به سوریه منتفی شود و همچنین نیروهای مخالف دولت سوریه نیز اسلحه خود را کنار بگذارند؟ 

این طور نیست که اگر طرحی مطرح شد بخواهند آنرا نسنجیده عمل کنند طرح در یک چهارچوب کلی است و بعد از چهارچوب کلی وارد جزئیات می شود در روابط بین الملل همه چیز متقابل است در حوزه اجرا شدن این طرح، کارها باید گام به گام اتفاق بیافتد اینطور نیست که سوریه یک مرتبه تسلحیات خودش را خالی کند ولی از آن طرف معارضین به فعالیت خود ادامه دهند و هیچ اتفاقی هم در موضع امریکا در قبال سوریه نیافتد. همه این کارها باید گام به گام صورت گیرد در مرحله اول سوریه به عضویت پیمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی پیوست و در گام بعد باید اتفاق از طرف آمریکایی ها و معارضین اتفاق بیافتد بنابراین در واقع باید یک مدالیته شکل بگیرد و دستور کار جدیدی ایجاد شود که رفتار های متقابل چگونه باشد و اگر این خلع سلاح اتفاق افتاد رفتار آمریکایی ها باید چگونه باشد بنابراین سوریه متوجه این نکته است و در صحبت های بشار اسد هم این مطالب وجود داشته که در ازای برداشتن هر گامی باید یک گام متقابل هم برداشته شود. 

به نظر شما با این اقدام صلح و آرامش در سوریه برقرار می شود یا نه؟ 

من نظرم این است که این طرح یک تسکین است اولا برای آمریکا یک نتیجه مثبت دارد چون آمریکا می توانست شروع کننده جنگ باشد اما نمی توانست پایان دهنده آن باشد بنابراین به آن ابهام استراتژیکی که آمریکا نسبت به جنگ در سوریه داشت پایان داد یعنی فرصتی برای آمریکا فراهم کرد که از ورود به جنگ علل الحساب پرهیز کند. 

برای دولت سوریه هم یک فرصت است دولتی که می خواست مورد حمله واقع شود و آینده حمله هم نامشخص بود با این طرح بحث حمله منتفی شد. 

برای روسیه هم اهمیت داشت روسیه در صورت بروز جنگ باید وارد یک درگیری می شد الان این موضوع روسیه را هم از ورود به یک درگیری که نتیجه اش مشخص نبود نجات داد بنابراین این یک فرصت است برای همه. مهم این است که از این فرصت بتوانند استفاده ببرند تا به آن اتفاقی که قرار بود حادث شود یعنی "جنگ" جلوگیری شود. 

 آیا این خلع سلاح شیمیایی باعث تقویت جبهه مخالفین شده یا نه؟ 

این مسئله صد در صد باعث تضعیف جبهه مخالفین می شود موقع شناسی در سیاست خارجی بسیار مهم است شما فرض کنید می توانید تسلیحات شیمیایی را هر آن بسازید و وارد کنید اما از اینکه از یک خطر آنی نجات پیدا می کنید و یک نظام سیاسی را حفظ می کنید این تهمیت بیشتری دارد. 

آیا تاکنون مشخص شده که حمله شیمیایی در سوریه توسط چه کسانی صورت گرفته است؟ 

گزارش بازرسان سازمان ملل مشخص نکرده که چه کسی مقصر است ولی قطعا آنها به این نتیجه رسیده اند که کار دولت نبوده چون اگر دولت این کار را می کرد هیچ اکراهی برای کتمان کردن آن نداشت. از طرف دیگر به نظر من حداقل برای غرب مسجل شده است که خود معارضین این کار را انجام داده اند چون اگر کمترین تردیدی نسبت به دولت وجود داشت آنرا اعلام می کردند./سیاست ما

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
طرح انهدام سلاح های شیمیایی سوریه ، برای آمریکا یک نتیجه مثبت دارد چون آمریکا می توانست شروع کننده جنگ باشد اما نمی توانست پایان دهنده آن باشد بنابراین به آن ابهام استراتژیکی که آمریکا نسبت به جنگ در سوریه داشت پایان داد.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
58%
 
اصلا شرکت نمیکنم
30%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
11%