بسکتبال ایران برای سال پیش روی خود برنامه‌ریزی کرده است. لیگ برتر صاحب سازمان شده و بسیاری از کارشناسان ایجاد این تشکیلات را گام مثبت و رو به جلوی فدراسیون می‌دانند. با توجه به این که در سال‌های گذشته بسکتبال به عناوین زیادی رسیده، اما اهالی این رشته از بی‌توجهی‌ها ناراحت هستند. در ادامه ارزیابی این وضعیت و بررسی شرایط سازمان لیگ با مهران حاتمی به گفت و گو نشسته ایم که او نیز معتقد است، همه اهالی بسکتبال از وزارتخانه توقع حمایت دارند.
 
 
* بسکتبال امسال دست به تغییر و تحول‌هایی زیادی زده است. تشکیل سازمان لیگ را برای بسکتبال چطور می‌بینید؟
 
- قطعا این حرکت رو به جلو است و می‌تواند برای بسکتبال بسیار مفید باشد، ولی انتظار بود مربیان نقش بیشتری در این سازمان داشته باشند. من در جلسه دوم نیز بر همین موضوع تاکید کردم. باید برای تصمیم‌گیری‌های مربوط به لیگ نظر مربیان فعال هم دخیل باشد. مربیان بهترین منتقل کننده‌های مشکلات هستند و می‌توانند به خوبی موارد را در سازمان لیگ مطرح کنند. در یک مجموعه وقتی تمام اعضا مشارکت داشته باشند بهترین تصمیم‌ها گرفته می‌شود. من در جلسه گفتم سهم مربیان باید بیشتر باشد، چون می‌توانند مشکلات را بهتر لمس و منتقل کنند. زمانی که یک مشکل وجود داشته باشد ابتدا مربیان با خبر می‌شوند.
 
یعنی اخبار و مسائل زودتر به گوش مربی‌ها می‌رسد تا رییس باشگاه و رییس هیات. اگر این انتقال‌ها از نفرات به نفرات دیگر تا مسئولان سازمان منتقل شود احتمال دارد در این گردش و پیچ و خم تغییر کند. به هیمن دلیل مشکلات حل نشده باقی خواهد ماند.
 
 
* یکی از انتقادها انتصابی بودن نفرات است و این که انتخابات برگزار نشده است. نظر شما درباره این موضوع چیست؟
 
- بالاخره فدراسیون متولی بسکتبال کشور است و باید در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌ها حضور داشته باشد. نمی‌توان از بیرون کسی را آورد تا تصمیم بگیرد. به نظر من این انتقادها درست نیست و نمی‌تواند در شرایطی که فدراسیون متولی محسوب می‌شود چنین گله‌ای انجام داد. به نظر من این حرکت رو به جلو و مثبت است و عمده‌ترین مشکلش جای خالی مربیان و نقش کم کمیته‌ مربیان است.
 
 
* با این شرایط سازمان لیگ، برخی معتقند این تشکیلات کمی به سمت منفعت طلبی حرکت می‌کند؟!
 
- این دیدگاه درست نیست. من در جلسه‌های سازمان بودم و از نزدیک شرایط را ارزیابی کردم. این اتفاق نیفتاد و کسی منفعت طلبانه فکر نمی‌کرد. با این حال در چنین جایی طبیعی است افرادی باشند که منافع باشگاه خود را مدنظر بگیرند. این افراد طبیعی است و نمی‌توان گفت سازمان لیگ ایران درگیر منفعت طلبی شده است.
 
 
* وضعیت اساسنامه سازمان لیگ به کجا رسید؟
 
- در جلسه دوم اساسنامه در اختیار باشگاه و مربیان قرار گرفت تا مطالعه شود. مطمئناً کم و کاستی‌ هم هست. دوستان و همکاران با نظر جمعی آنها را رفع خواهند کرد تا از این پس اقدام‌ها بر اساس همین اساسنامه انجام بگیرد.
 
 
*می‌توان امید داشت با ایجاد این سازمان دیگر کمیته‌ها و اتحادیه‌ها نیز آغاز به کار کنند و سرعت توسعه بسکتبال بیشتر شود؟
 
- نظر شخصی من این است که با جا به جا کردن اسامی اتفاق خاصی نمی‌افتد. ما اگر امکانات سخت‌افزاری و سالن‌های‌مان را افزایش ندهیم هر چقدر هم اتحادیه ایجاد کنیم جواب نمی‌دهد. با ایجاد تشکل‌های مختلف باید به طور موازی امکانات هم رشد کند. در رقابت‌های نوجوانان قهرمانی آسیا دیده شده جایگاه ایران از نظر امکاناتی پایین است. با این که قهرمان قاره هستیم، اما امکانات‌مان کافی نیست. باید برای این موضوع فکری کنیم. اگر امکانات نداشته باشیم برنامه‌ریزی‌ها به طور کامل جواب نمی‌دهند.
 
 
* این موضوع به تلاش بیشتر فدراسیون بر می‌گردد یا این که حمایت دولت و وزارتخانه باید آغاز شود؟
 
- به نظر من بیشترین مشکل ما این است که جوانان ما جایی ندارند که بسکتبال بازی کنند و به همین دلیل در دراز مدت ضربه خواهیم خورد. دیگر نمی‌توان به صورت گلخانه‌ای بازیکن انتخاب کرد. شاید با تلاش فدراسیون و مربیان تعدادی بازیکن داشته باشیم،‌ اما با گذر زمان دیگر نمی‌توانیم از حدی معین بالاتر برویم. هم اکنون این موضوع بزرگ‌ترین مشکل ما است.
 
 
*پس معتقدید وزارت ورزش باید توجه ویژه‌ای به بسکتبال داشته باشد؟
 
- ان‌شاءالله که این چنین شود. بسکتبال در این سال‌ها با تمام کمبودها و مشکلاتش مدال‌های زیادی کسب کرده است و همیشه باعث افتخار بوده به همین دلیل توقع حمایت وجود دارد. وقتی پتانسیل موجود می‌تواند عناوین زیادتری کسب کند، چرا حمایت نشود؟
 
 
* به وضعیت پتانسیل هم اشاره کردید. ارسلان هم آمده، برنامه‌هایتان چطور است؟
 
- بله. ارسلان هم به جمع ما اضافه شده است. صبح و بعد از ظهر تمرین داریم تا شرایط‌مان بهتر شود.
 
 
* یک جای خالی برای سهمیه ملی دارید. آیا صحت دارد با مهدی کامرانی وارد مذاکره شده‌اید و قرارداد "درک اسپنسر" فسخ خواهد شد؟
 
- خیر. "درک اسپنسر" به زودی وارد ایران خواهد شد.
 
 
* بازیکن خارجی دوم چطور ؟
 
- شاید یک بازیکن ملی جای بازیکن خارجی جذب کنیم.
 
 
* از ارسلان در پست سه استفاده می‌کنید یا چهار؟
 
- ارسلان بازیکن بزرگی است و توانایی بازی در هر پنج پست را دارد./ایسنا
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha