امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به کشورهای اروپایی هشدار داده که آنها دیگر نمی توانند برای دفاع از هم پیمانان ناتو به آمریکا اتکا کنند. آقای مکرون در گفتگویی بی پرده با اکونومیست می گوید: «چیزی که در حال تجربه کردن آن هستیم مرگ مغزی ناتو است.» به گفته او «اروپا بر لبه یک پرتگاه قرار گرفته و از نظر راهبردی باید اندک اندک خود را به چشم یک قدرت ژئوپلتیک ببیند، در غیر این صورت دیگر نخواهد توانست کنترل سرنوشت خود را در دست داشته باشد.»

رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه ای یک ساعته در دفتر کار طلاکاری شده اش در کاخ الیزه در پاریس در 21 اکتبر می گوید که زمان خطیری برای اروپا برای «بیدار شدن» است. او در پاسخ به این پرسش که آیا به کارآمدی ماده پنج اعتقاد دارد یا نه، می گوید: «نمی دانم، اما ماده پنج برای فردا چه معنایی خواهد داشت؟» این ماده مقرر می دارد که اگر یکی از اعضای ناتو مورد حمله قرار گرفت تمام اعضا باید به کمک آن بشتابند، اصلی که از نظر بسیاری از تحلیلگران بنیان اثرگذاری بازدارندگی این پیمان به شمار می رود.

آقای مکرون می گوید: «ناتو فقط در صورتی کارآیی دارد که  تضمین کننده آخرین راه چاره هایی از این دست باشد. حرف من این است که ما باید این واقعیت را مورد ارزیابی دوباره قرار دهیم که ناتو در پرتو تعهد ایالات متحده چه معنایی دارد.  از نظر او آمریکا نشانه هایی از «پشت کردن به ما» را از خود نشان می دهد، موضوعی که در خارج کردن غیرمنتظره نیروهای خود از شمال شرقی سوریه در ماه گذشته و رها کردن هم پیمانان کرد آمریکا به وضوح خود را نشان داد.

به گفته آقای مکرون در دوره پرزیدنت دونالد ترامپ، اروپا اکنون برای اولین بار با رئیس جمهوری در آمریکا سرو کار دارد که «در ایده پروژه اروپایی ما» اشتراک نظر ندارد. این اتفاق در زمانی رخ می دهد که اروپا با ظهور چین و چرخش تمامیت گرایانه رژیم های روسیه و ترکیه رویاروی است. بعلاوه اروپا در نتیجه برگزیت و بی ثباتی سیاسی از درون نیز در حال تضعیف شدن است.

به گفته آقای مکرون پنج سال پیش حتی فکر این آمیزه زهرآگین را هم نمی شد کرد. او می گوید: «اگر ما بیدار نشویم، به میزان زیادی این خطر وجود دارد که در دراز مدت ما از نظر ژئوپلتیک ناپدید شویم یا دست کم دیگر کنترل سرنوشت خود را در دست نداشته باشیم. من عمیقا به این مسئله باور دارم.»

فعالیت های دیپلماتیک پر شر و شور اخیر آقای مکرون موجب علاقه مندی زیادی درخارج از کشور شده و تقریبا به همین اندازه انتقادات دیگران را نیز برانگیخته است. او متهم به عمل کردن یکجانبه (با سد کردن راه دخالت اتحادیه اروپا در شرق بالکان) و زیاده روی (با تلاش برای مهندسی گفتگوهای مستقیم بین آمریکا و ایران) شده است. اما در خلال این گفتگو رئیس جمهور فرانسه  نه در حالتی دفاعی بلکه در حالتی آرام و راحت قرار داشت و با پیراهنی آستین دار روی نیمکت چرمی سیاه نشسته بود که به دستور خودش در دفتری قرار داده شده بود که معمولا شارل دوگل در آن کار می کرد.

رئیس جمهور فرانسه انتقاداتی را از او می شود رد می کند، مثلا با گفتن اینکه باز کردن درهای اتحادیه اروپا به روی اعضای جدید پیش از  انجام اصلاحات در رویه های پذیرش عضو کار «بیهوده ای» است، هر چند که می افزاید که در صورت تحقق چنین شرایطی، او آماده بررسی دوباره این موضوع هست.

پیام اصلی آقای مکرون این است که اروپا باید شروع به اندیشیدن و عمل کردن نه تنها به عنوان یک گروه اقتصادی که پروژه اصلی آن گسترش بازار است بلکه به عنوان یک قدرت راهبردی کند. این کار باید با به دست آوردن دوباره «حاکمیت نظامی» و برقراری دوباره دیالوگ با روسیه، با وجود سوء ظن های لهستان و دیگر کشورهایی که زمانی تحت سلطه اتحاد جماهیر شوروی قرار داشتند، آغاز شود. به گفته مکرون «قصور در انجام این کار اشتباه بسیار بزرگی خواهد بود.»

نویسنده: اکونومیست

منبع: ytre.ir/vWg

 

انتهای پیام.

فارس

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مکرون: اگر ما بیدار نشویم، به میزان زیادی این خطر وجود دارد که در دراز مدت ما از نظر ژئوپلتیک ناپدید شویم یا دست کم دیگر کنترل سرنوشت خود را در دست نداشته باشیم. من عمیقا به این مسئله باور دارم.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
41%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
15%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
42%