علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت‌هایی که از این شرکت‌ها در کشور می‌شود، اظهار داشت: حمایت از تولید داخلی به عنوان یک محور در بخش اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری مطرح شده و واقعیت هم همین است که بدون حمایت از محصولات داخلی نمی‌توانیم اقتصاد مقاومتی را در پهنه عمل به تماشا بنشینیم.

 

* شرکت‌های دانش‌بنیان خلاء‌ها و کاستی‌ها را در کشور  پوشش دادند

 

وی افزود: یکی از مواردی که مورد تاکید بوده این است که برای حمایت از محصولات داخلی باید نوع و کیفیت تولید را همزمان با اصل تولید افزایش بدهیم، محصولات دانش‌بنیان دارای کیفیت قابل قبول هستند و با توجه به توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخلی تولید شدند که بتوانند خلاء‌ها و کاستی‌ها را در کشور پوشش دهند و در شرایط تحریم منشاء عدم خروج از کشور شدند.

 

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه یک سری دستگاه‌های دولتی در کشور داریم که در موارد مشابه علی‌رغم وجود محصول داخلی به سمت خرید محصولات بیرونی تمایل بیشتری دارند و این یکی از شگفتی‌ها است که با بخشنامه‌ هم درست نمی‌شود و نیاز به عمل دارد.

 

* به مافیا اجازه ندهیم با حیثیت ملی بازی کنند

 

سلیمی یادآور شد: وقتی دستگاه یا وزارتخانه‌ای در خریدهایش برای شرکت‌های واردکننده بخشنامه صادر کند و سفارشاتی دهد این به معنای عدم توجه به ظرفیت‌های داخلی و کنار گذاشتن عملی اقتصاد مقاومتی است ولو اینکه شعار اقتصاد مقاومتی هم گوش فلک را کرد کند. واقعیت این است که در بعضی موارد صادرات بسیار خوبی به خارج از کشور داریم ولی متاسفانه در داخل کشور به این مساله‌ توجه نمی‌شود به طوری که مافیا شکل گرفته و این مافیا از سود بادآورده دست نخواهد کشید، باید تلاش کنیم و اجازه ندهیم از این طریق با حیثیت ملی ما بازی کنند.

 

وی در پایان گفت: دستگاه‌های نظارتی، دولتی، قضایی و مجلس باید پویاتر و فعال‌تر ورود پیدا کنند و با متخلفان برخورد جدی داشته باشند. امروز بحث کیان کشور در این عرصه مطرح است، فشار به اقتصاد و گروگان گرفتن روان مردم است و نباید اجازه بدهیم دشمن از این ترفند استفاده کند.

 

انتهای پیام/

فارس

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، گفت: واقعیت این است که در بعضی محصولات دانش بنیان، صادرات بسیار خوبی به خارج از کشور داریم ولی متاسفانه در داخل کشور به این مساله‌ توجه نمی‌شود و مافیای وارداتی از سود بادآورده دست نمی کشد.
 
بنظر شما شبکه بومی و اجتماعی ملی مثل سروش تا چه اندازه قابلیت رقابت فنی با نمونه های مشابه به خارجی را دارد؟
زیاد
19%
 
متوسط
21%
 
کم
58%