مراسم معرفی چهره‌های مردمی سال ۹۸ امشب با حضور برخی از مدیران سازمان صداوسیما در سالن شقایق برگزار شد.

 

در این مراسم مرتضی میرباقری، مجید زین العابدین، محمد احسانی، سعید اوحدی، محسن مومنی شریف، ابراهیم داروغه زاده و ... حضور داشتند.

 

«سعید اوحدی» معاون وزیر آموزش و پرورش و دبیر شورای سیاستگذاری و هماهنگی انتهاب چهره مردمی سال، طی سخنانی گفت: چهره مردمی سال تا نوروز اعلام می‌شود. اغلب نهادهای کشوری می‌گویند سردار سلیمانی چهره مردمی امسال است و تندیس مردمی متعلق به وی است که الگوی واقعی همه مردم ایران است. اگر بخواهیم به تولیدات انقلاب اسلامی در این چهل سال اشاره کنیم، سردار سلیمانی چهره مردمی امسال است.

 

وی ادامه داد: پیامبر اسلام درباره شاخص شایسته‌ترین مردم فرموند «شایسته‌ترین افراد انسان‌هایی هستند که از ظرفیت وجودی خود در جهت رشد و تعالی انسان‌های دیگر استفاده می‌کنند». چهره‌های مردمی سال افرادی از همین گروه هستند که در جامعه ما ناشناخته بودند و نمی‌خواستند شناخته شوند. این کار ارزشمندی است که توسط برنامه فرمول یک انجام شده و شایسته تقدیر است.

 

اوحدی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری برای معرفی خادمان مردمی تاکید کرد: همچنین رهبر انقلاب هم از صداوسیما درخواست داشتند تا چهره‌های ‌خادم مردم را به مردم بشناسند و معرفی چهره‌های مردمی سال نیز در همین راستا انجام شده است. یک جامعه نمی‌تواند ادعای فرهنگ کند، مگر آن‌که فرهنگ خود را در جامعه حاکم کرده باشد. یکی از اهداف اصلی چهره مردمی سال معرفی الگوهایی بود که خودشان به ساختن جامعه و حاکم کردن فرهنگ در جامعه پرداخته بودند.

 

وی افزود: همه مسئولان درخواست داشتند تا چهره مردمی سال به صورت ملی برگزار شود. همچنین این درخواست مطرح است که معرفی چهره مردمی پایان راه نباشد، بلکه آغاز راه باشد. همچنین همه می‌دانند که شهید سردار سلیمانی نیز الگو واقعی و چهره مردمی بوده و از این جهت تندیس چهره مردمی سال قرار است تندیسی از سردار سلیمانی باشد.

 

وی افزود: ابتدا ۱۲۰۰ چهره برای این طرح به ما معرفی شدند که از این میزان بالای ۳۴۰ چهره به سازمان معرفی شده و بر اساس معیارهای موجود به ۱۰ چهره می‌رسیم که از بین آنها رای‌گیری شده و مردم چهره مردمی سال را معرفی می‌کنند. امیدوارم با برگزاری موفق طرح چهره مردمی سال در ایران بتوانیم در آینده نزدیک این طرح را در کشورهای فارسی‌زبان نیز برگزار کنیم. امیدوارم این اتفاق زمینه‌ای برای فتح تمدن اسلامی در چله دوم انقلاب باشد. همچنین امیدواریم رویکرد ما در سال ۱۴۰۰ طوری باشد که بتوانیم چهره مردمی جهانی را انتخاب کنیم.

 

«محسن مومنی شریف» رئیس حوزه هنری در ادامه مراسم معرفی چهره های برتر سال طی سخنانی گفت: در حالیکه خبرهای بد زودتر می‌پیچد و مورد توجه قرار می‌گیرد، اما به سازمان صداوسیما و شبکه یک تبریک می‌گویم که بنا را بر معرفی قهرمانان و افراد خوب گذاشتند و کار شایسته‌ای انجام دادند.

 

مومنی شریف افزود:کشور ما کشور قهرمانان است که در معرفی آنها غفلت کرده‌ایم. سردار سلیمانی با شهادتش دنیایی را تکان داد. بنابراین معرفی قهرمانان کار بسیار شایسته‌ای است. مردم ما امروز نیاز دارند تا مردم خوب و قهرمان را معرفی کنیم و از این طریق حالشان خوب می شود.

 

«مجید زین العابدین» مدیر شبکه یک سیما در ادامه نیز گفت: طرح انتخاب چهره های مردمی سال گذشته به واسطه گروه اجتماعی شبکه یک، برنامه فرمول یک و اجرای سیدعلی ضیا آغاز شد و طی آن با افرادی که گمنام بودند اما سرشار از انسان دوستی تقوا و خصایص نیک بودند آشنا شدیم. آنها بدون اینکه اراده ای برای دیده شدن داشته باشند خدا تمشیت کرد و از قاب تلویزیون دیده شدند.

 

وی ادامه داد: وقتی سوابق و کارهای این عزیزان را نگاه می کردم احساس کوچکی می کردم که چطور در گمنامی قصد خدمت کرده بودند. آثار اقدامات آنها ساری و جاری است. خوشبختانه این اقدام به ثمر رسید و توانستیم با همت دوستان گروه اجتماعی فرمول یک و مجری توانمند آقای سیدعلی ضیا این کار کلید بزنیم خوشحالیم امسال این طرح در ابعاد برجسته تری شکل پیدا کرده است و به اذن الله آن را افتتاح می کنیم.

 

«مرتضی میرباقری» معاون سیما در ادامه این مراسم گفت: رسانه ملی از سال گذشته با خلاقیت و ابتکار مدیر شبکه یک و عوامل برنامه فرمول یک دست به چنین کاری زده است و به دلیل خلوص و برکت و تلاششان سال جاری نیز امیدواریم مسیر بهتری را طی کند و ظرفیت های این کار روز به روز بیشتر شود.

 

وی ادامه داد: رسانه ملی باید تمامی ظرفیت خود را برای حمایت از این حرکت به میدان بیاورد و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت های فرهنگی دیگر هم استفاده کنیم و آنطور که رهبر معظم انقلاب مدنظرشان بود این جریان را به نتیجه برسانیم.

 

معاون سیما ادامه داد: نقش سرمایه‌های اجتماعی در جامعه بسیار مهم است. در کنار انواع سرمایه‌های شناخته شده‌ای که در جهان داریم مثل سرمایه نیروی انسانی، سرمایه‌های طبیعی و اقتصادی، دانشمندان روی سرمایه‌های اجتماعی هم تاکید کرده‌اند که می‌تواند سرمایه‌های دیگر را در کنار هم قرار داده و حتی به آن‌ها ضریب دهد. رضایت، مشارکت، اعتماد و... از شاخص‌های سرمایه اجتماعی است.

 

معاون سیما با ابراز امیدواری که این حرکت امسال و سال‌های آینده بالنده‌تر شود، یادآور شد: رسانه ملی بنا دارد زمینه های ظهور و بروز سرمایه عظیم اجتماعی موجود در کشور را فراهم کند. این سرمایه‌ها به شدت امتناع دارند که کارشان تبلیغ شود، ولی وظیفه ماست که آن‌ها را معرفی کنیم.

 

وی در ادامه نیز بیان داشت: تقویت سرمایه اجتماعی پایه در کل کشور  یکی از هدف های این برنامه در بخش معرفی چهره های مردمی بود. کاری که از سال گذشته شروع شد و امسال و در آینده نیز بالنده تر خودهد شد بنا دارد زمینه ظهور و بروز سرمایه ای که در ایران تاریخچه دارد را مهیا کند.

 

معاون سیما در پایان نیز گفت: یکی از مزایای طرح معرفی چهره مردمی تقویت سرمایه‌های اجتماعی خرد است و بر همین اساس باید مورد توجه قرار گیرند. این وظیفه حاکمیت بوده که برای انجام وظایف بنیادین خودش به این امر بیش از پیش توجه کند و زمین شکوفایی این حرکت عظیم را فراهم کند. پرچم این حرکت به دست علی ضیا افتاده و باید کمک کنیم تا این حرکت را به مقصود برساند. ما افتخار می‌کنیم چنین مسئولیتی را برعهده داریم و دست تمامی کسانی را که در این زمینه یاری‌مان می‌کنند می‌فشاریم.

 

«محسن حاجی میرزایی» وزیر آموزش و پرورش در ادامه این مراسم گفت: اولین سوالی که درباره چنین مراسمی مطرح می شود این است که این انتخاب پدیده مثبتی است؟ و آیا برای نظام تربیتی ما کار درستی است؟ بدون شک پاسخم این است که این کار یک ضرورت است. جامعه ما به این رویداد نیازمند است و مردم ما از این اتفاق انرژی می‌گیرند‌.

 

وی ادامه داد: فراگیرترین رفتار آدم‌ها یادگیری است. همچنان که تنفس حیات مادی ما را برقرار می‌کند، حیات اجتماعی فکری و معنوی و هویت اجتماعی ما نیز به جریان یادگیری وابسته است.

 

حاجی میرزایی همچنین بیان داشت: برای داشتن تصویر دقیق از آینده باید دید یک جامعه چه یاد می گیرد. هیچ تحولی در جامعه اتفاق نخواهد افتاد مگر به مدد یادگیری. یکی از مهم‌ترین انواع یادگیری از طریق مشاهده است که ما انتخاب می‌کنیم به چه چیز نگاه کنیم و از چه کسانی بیاموزیم. اسلام به این موضوع در چهره الگوها می‌توان میزان یادگیری را در نظر گرفت، بسیار پرداخت شده است. امروز ولادت حضرت فاطمه(س) است که الگویی حقیقی است که ما از او می‌آموزیم.

 

وی ادامه داد: برگزاری چنین مراسمی نیاز جامعه است. با چنین مراسمی عرصه تربیت را تقویت می‌کنیم و به انسان‌ها مجالی برای یادگیری بیشتر می‌آموزیم. الگوها می‌توانند دل‌ها را به هم نزدیک کنند. سردار شهید سلیمانی نیز یک الگوی بی‌نظیر بود که شهادتش شور عجیبی ایجاد کرد که برای آن تمام ایران قیام کرد.

 

حاجی میرزایی افزود: الگوها نقش مهمی در حیات اجتماعی ما دارند و این کار نقش مهمی در جامعه ما دارد. جامعه ما خوب یاد گرفته که مطالبه‌گر باشد اما ای کاش کنار این موضوع روح مسئولیت‌پذیری نیز آموزش داده می‌شد. آنچه باقی می‌ماند عمل نیکوست که در چهره‌های مردمی وجود دارد و من با افتخار دست این دوستان را می‌فشارم و می‌بوسم.

 

وی ادامه داد: جامعه ما خوب یاد گرفته مطالبه گر باشد اما ای کاش در کنار آن روح مسئولیت پذیری تقویت شود.

 

همچنین علی ضیا نیز در این مراسم در سخنان کوتاهی گفت: خیلی خوشحالم در خدمت ۴۰ چهره برگزیده سال هستم و امیدوارم خدا عزت دهد تا بتوانیم به مردم خدمت کنیم. بارها گفتم و بازهم می‌گویم: من کارگر خدام؛ نوکر مردم.

 

 در این مراسم همچنین از چهره های برتر مردمی سال گذشته همچون یوسف اصلانی، عصمت احمدیان، طناز بحری، نورالدین توسلی، حاج کاظم کبیر، مجتبی محمدی و ... تقدیر شد.

 

اجرای استندآپ کمدی توسط مجید افشاری و اجرای قطعات موسیقی توسط امیر تاجیک از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

 

انتهای پیام/

فارس

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
معاون سیما گفت: رسانه ملی باید تمامی ظرفیت خود را برای حمایت از چهره‌های مردمی سال به میدان بیاورد و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت‌های فرهنگی دیگر هم در این زمینه استفاده کنیم.
 
الگو برداری جشنواره های ملی مثل جشنواره فیلم فجر از نمونه های خارجی مثل مراسم اسکار در این سال ها تا چه میزان به رشد فرهنگی کشور کمکم کرده است ؟
زیاد
41%
 
متوسط
17%
 
کم
41%