قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در نشست خبری اینترنتی روزانه وزارت بهداشت درباره وضعیت بیمه‌شدگان بیمه سلامت و تامین اجتماعی گفت: بیمه سلامت تمام دفترچه‌هایی که اعتبارشان رو به پایان است را تمدید کرده است، در مورد بیمه تامین اجتماعی نیز این مشکل رفع شده و تا پایان بحران کرونا افرادی که اعتبار دفترچه بیمه‌شان به پایان رسیده باشد در بیمارستان‌ها پذیرش می‌شوند.

 

*کاهش مراجعات به مراکز درمانی

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت مراجعه مبتلایان به کرونا در سطح کشور گفت: میزان مراجعات سرپایی به بیمارستان‌ها یه یک چهارم دوران پیک رسیده است، همچنین در بخش بستری هم 60 درصد تخت‌های بستری خالی شده اما در بخش آی سی یو،  70 درصد تخت‌های ما پر است.

 

جان بابایی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت کشف داروی ضد کرونا گفت: کارهای تحقیقاتی وسیعی در کشور انجام شده اما تا کنون هیچ کشوری به نتایج قطعی نرسیده است. لذا نمی‌توان اعلام کرد که یک داروی خاص ضد ویروس به‌عنوان درمان موثر بیماری شناخته شده باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: حتی داروهایی که در روزهای اول به عنوان داروی درمان شناخته شده بودند، مورد سوال هستند. در طول زمان مشخص شد که اثربخشی بسیاری از آنها مورد تایید نیست. اما آنچه ثابت شده، بحث مراقبت درست از بیمار است.چون یکی از علائم بیماران خستگی و بی اشتهایی بوده، مراقبت در منزل  به دلیل تامین آب و مایعات مغذی برای بیمار مناسب است، اگر مراقبت درست در منزل انجام شود و آب و مایعات و مواد غذایی پُر پروتئین به همراه استراحت کافی برای بیمار درنظر گرفته شود، خیلی از مبتلایان بهبود می‌یابند. موثرترین راه درمان کرونا همین خدمات مراقبتی در منزل است.

 

*آخرین وضعیت پلاسما درمانی

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت پلاسما درمانی گفت: در مورد پلاسما درمانی بالاترین میزان مطالعه در ایران انجام شده است. در ایران فاز اول مطالعه روی نزدیک به ۶۰ بیمار انجام شد و اطلاعات ۱۵۰ بیمار دیگر را نیز دریافت کردیم که شاید بزرگترین پروژه پلاسما درمانی در جهان، مربوط به ایران باشد. نتایج این اقدام هم تا الان خوب بوده و باید صبر کنیم تا نتایج کامل‌تر تحقیقات در استان‌ها مشخص شود. با توجه به اینکه کشور ما همیشه اهدا کنندگان خون بالایی داشته، این پروژه به خوبی درحال انجام است. اگر پلاسما درمانی نتیجه بدهد یکی از روش‌های ارزان درمان محسوب می‌شود. ناگفته نماند که کشور ما در زمینه اهدای خون همیشه از کشورهای برتر دنیا بوده است.

 

*فعالیت 130 آزمایشگاه در کشور

 

جان‌بابایی گفت: ساختار آنتی ژنی این ویروس تاکنون تغییر نداشته است اگرچه میزان شیوع آن ممکن است در کشورها متفاوت باشد، همه کشورها در حال مطالعات بر روی این ویروس هستند و تولید واکسن آن بین یک تا یک سال و نیم زمان می‌برد.

 

وی با بیان از تاریخ 29 بهمن و اوایل شیوع بیماری، آزمایشگاه پاستور و آزمایشگاه دانشگاه بهداشت دانشگاه تهران و آزمایشگاه بیمارستان مسیح دانشوری راه اندازی شده و به طور ویژه به بیماران خدمات ارائه دادند، گفت: در حال حاضر 130 آزمایشگاه فعال در حوزه کرونا در کشور داریم. در روزهای اول بیمارستان‌ها نمونه‌های خون را به تهران می‌فرستادند و این نتایج ظرف یک الی دو هفته به بیمارستان‌ها اعلام می‌شد. با دستو وزیر بهداشت در حال حاضر با دو دسته از بیماران مواجه خواهیم بود، دسته اول «بیماران محتمل» هستند و دسته دوم «بیماران قطعی» هستند، این کار برای آینده وزارت بهداشت از جهات پژوهشی مهم است.

 

وی گفت: از زمان تشخیص شیوع بیماری در کشور شاهد تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها بودیم، از 25 اسفند پیک بیماری به سمت کاهش رفت و هر اقدامی انجام دهیم دو هفته بعد نتایجش مشخص می‌شود. همچنان نیز روند شیوع بیماری در کشور رو به نزول است و درحال غربالگری و شناسایی بیماران بیشتری هستیم که ممکن است تعداد بیماران بیشتر شود ولی موارد بستری رو به کاهش است.

 

*بیماران بدون نگرانی به بیمارستان‌ها مراجعه کنند

 

جان‌بابایی درباره تعطیلی برخی از مطب‌ها افزود: از حدود دو هفته قبل دستورالعمل ابلاغ شد که مطب ها اجازه دارند با رعایت پروتکل‌ها خدمات سرپایی را آغاز کنند، درمانگاه‌های بیمارستان‌ها فعال شده‌اند اما مردم نگرانند و مراجعه نمی‌کنند و موارد عدم مراجعات به دلیل نگرانی مردم است. درمانگاه‌های دولتی باز هستند و مردم می‌توانند خدمات غیر اورژانسی دریافت کنند. از سوی دیگر روند مراجعات مردم به مراکز خصوصی در اکثر استان‌ها نزولی بوده است.

 

وی درباره میزان ابتلای زنان و مردان به این بیماری گفت: ابتلا در مردان بیشتر بود، درواقع آنهایی که در جامعه فعال‌تر بودند، بیشتر مبتلا شدند و مرگ و میر آنها بیشتر بوده است.

 

*بررسی اطلاعات شهدای خدمت

 

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره ابتلای کادر درمان به کرونا گفت: یک سری افراد که جان خود را از دست دادند خدمات کرونا ارائه می‌دادند که به عنوان شهید خدمت محسوب می‌شوند و افرادی که در حال خدمت مستقیم به بیماران مبتلا به کرونا بودند نیز شهید محسوب خواهند شد اما به طور کلی در حال حاضر اطلاعات اولیه‌ای از تعداد مبتلایان و شهدا داریم که نیازمند پایش است به دلیل اینکه برخی از این افراد درحال کار عادی جان خود را از دست داده‌اند.

 

*تخلفات را به سامانه 190 گزارش دهید

 

وی با بیان اینکه پروتکل درمانگاه‌های خصوصی اعلام شده و پزشک و اعضای فعالی باید ماسک داشته باشند و فاصله‌گذاری باید رعایت شود گفت: مردم تخلفات را به سامانه 190 گزارش دهند.

 

جان بابایی با بیان اینکه برای برگشت به کار افرادی بدون علامتی که بیماری آنها مثبت بوده است فاصله زمانی ابتلا مهم است گفت: فرد پس از دو هفته بعد از تشخیص می‌تواند به محل کار برگردد از ماسک و دستکش استفاده کرده و فاصله خود را با سایرین رعایت کند.

 

جان بابایی درباره داروی فاویپراویر و اثربخشی در درمان بیماران کرونایی اظهار کرد: در مورد اثربخشی فاوی‌پیراویر چندین مطالعه انجام شد. تا الان هیچ مطالعه‌ای دال بر اینکه این دارو در میزان مرگ و میر تاثیر داشته است، ثابت نشده است. متاسفانه یک رفتار غیرحرفه‌ای اتفاق افتاد که باعث نگرانی مردم شد. هیچ مشکلی برای ساخت فاوی‌پیراویر نداریم اما این دارو جایگاهی برای درمان کرونا ندارد.

 

انتهای پیام/

فارس

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: فاز اول مطالعه پلاسمادرمانی در ایران روی ۶۰ بیمار مبتلا به کرونا، انجام شده و اطلاعات ۱۵۰ بیمار دیگر را دریافت کرده‌ایم، شاید بتوان گفت بزرگ‌ترین پروژه پلاسمادرمانی در جهان، مربوط به ایران باشد.
 
بنظر شما شبکه بومی و اجتماعی ملی مثل سروش تا چه اندازه قابلیت رقابت فنی با نمونه های مشابه به خارجی را دارد؟
زیاد
19%
 
متوسط
21%
 
کم
58%