بسم الله الرحمن الزحیم

 

در تاریخ اسلام آمده است بعد از فتح مکه پیامبر اسلام –صلی الله علیه وسلّم- فرستادگانی را جهت دعوت به اسلام به سوی ملل مختلف گسیل داشت .

 

از جمله این دعوت ها دعوت از مسیحیان نجران به اسلام بود،پیک های رسول خدا –صلی الله علیه وسلّم- عتبة بن غزوان، عبدالله بن ابی امیه، هدیر بن عبدالله، صهیب بن سنان –به همراه نامه رسول خدا –صلی الله علیه وسلّم- بر نصارای وارد شدند و پیام پیامبر اسلام را که آنها به اسلام دعوت می کرد که در صورت پذیرش برادر دینی به شمار می آمدند و اگر از پذیرش اسلام سر باز می زدند و گردنکشی می کردند ،به پرداخت جزیه با خواری و ذلت دعوت میشدند و اگر از آن هم سرباز زده و عناد می ورزیدند ،اعلام جنگ می کردند را به ایشان رساندند.

 

بعد از رایزنی و هم اندیشی بزرگان نصارای نجران تصمیم بر این شد تا 16 سواره از بزرگان و دانشمندان و 70 تن از اشراف و بزرگان (بنی الحارث بن الکعب) به مدینه رفته تا با پیامبر اسلام ملاقات کرده و سوالاتی از حضرتش در مورد دین او بنمایند.

 

در روز سوم ورود با تفاخر ایشان به مدینه، رسول اکرم –صلی الله علیه وسلّم- آنها را به اسلام دعوت کرده و فرمود: من شما را به آیین توحید و پرستش خدای یگانه و تسلیم در برابر اوامر او دعوت می کنم.

 

نمایندگان نجران: ای ابا القاسم،تمامی آنچه را که کتابهای الهی از ویژگی های پیامبری که بعد از روح خدا ،حضرت عیسی -علیه السلام- بر انگیخته می شود، بیان کرده اند به جز یک صفت را در تو یافته ایم و آن از همه نشانه ها پر اهمیت تر و برتر و از لحاظ نشانه و راهنمایی روشن تر است.

 

رسول خدا –صلی الله علیه وسلّم-: آن صفت چیست؟

 

نمایندگان نجران: در انجیل آمده است که یکی از اوصاف پیامبر بعد از حضرت مسیح -علیه السلام- این است که او را تصدیق می کند و به او ایمان می آورد ،ولی تو به او ناسزا گفته و او را تکذیب کرده و گمان می کنی که او بنده خداست.

 

پیامبر اکرم -صلی الله علیه وسلّم- :من او را صادق می دانم و تصدیق می کنم  و به او ایمان دارم و گواهی میدهم که او پیامبری از سوی خدا و بنده اوست و هرگز اختیار سود و زیان و قدرت مرگ و زندگانی و برانگیخته و زنده شدن خود را ندارد.

 

نمایندگان نجران: آیا بنده می تواند کارهایی را که او بجا می آورد، بجا آورد؟ آیا پیامبران قدرت قاهره او را دارا هستند؟ او بود که مردگان را زنده و نابینایان و مبتلایان به پیسی را شفا میداد و از آنچه در دل نهان داشته و در منزل اندوخته بودند ،خبر می داد. آیا جز خدا –عزًوجلً- یا پسر او کسی می تواند چنین کند؟

 

رسول خدا –صلی الله علیه وسلّم- : آنچه از برادرم عیسی -علیه السلام - گفتید درست است ولی همه ی اینها را به اذن خدای سبحان بود و او بنده خداست و او از پذیرش این امر سر پیچی نمی نمود و بندگی برایش ننگ و عار نبود ،زیرا او از گوشت، خون، مو، استخوان و چیزهای دیگر تشکیل شده و غذا می خورد و تشنه می شود و به دنبال حوایج خود می رود، ولی پروردگار او خدای بی همتا و حقی است که هیچ چیز همسان و مشابه او نیست.

 

نمایندگان نجران: کسی مثل او را به ما نشان بده که بدون پدر متولد شده باشد؟

 

رسول خدا –صلی الله علیه وسلّم- : آفرینش آدم -علیه السلام- شگفت انگیز تر از اوست، زیرا او بدون پدر و مادر به دنیا آمد که در برابر قدرت خداوند متعال آفرینش چیزی بر او آسان تر و یا سخت تر از چیز دیگر باشد؛بلکه 

 

( إِنَّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَيْئاً أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ )،

(فرمان او چنين است كه هر گاه چيزى را اراده كند، تنها به آن مى‏گويد: «موجود باش!»، آن نيز بى‏درنگ موجود مى‏شود - یس/82 )

 

و آن گاه این آیه را تلاوت کرد:

 

( إِنَّ مَثَلَ عيسى عِنْدَ اللَّهِ كَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ قالَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ)،

(مَثَل عيسى در نزد خدا، همچون آدم است؛ كه او را از خاك آفريد، و سپس به او فرمود: «موجود باش!» او هم فوراً موجود شد - آل عمران/59)

 

نمایندگان نجران: اختلاف نظر ما با شما زیاد است و ما گفته های شما را باور نداریم پس برای تشخیص طرف حق یک دیگر را لعنت کنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم؛ زیرا مباهله و لعنت کردن یکدیگر، بنیان کن و معجزه ای آماده است.

 

در اینجا بود که آیه مباهله بر نبی مکّرم (ص)نازل شد: 

 

(فَمَنْ حَاجَّكَ فيهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكاذِبينَ)؛

(هر گاه بعد از علم و دانشى كه (در باره مسيح) به تو رسيده، (باز) كسانى با تو به محاجّه و ستيز برخيزند، به آنها بگو: «بياييد ما فرزندان خود را دعوت كنيم، شما هم فرزندان خود را؛ ما زنان خويش را دعوت نماييم، شما هم زنان خود را؛ ما از نفوس خود دعوت كنيم، شما هم از نفوس خود؛ آن گاه مباهله كنيم؛ و لعنت خدا را بر دروغگويان قرار دهيم.-آل عمران/61 )

 

فردای آنروز در 24 ذی الحجه (بنا به قول مشهور) رسول خدا –صلی الله علیه وسلّم- به همراه امیرالمومنین و فاطمه ،حسن و حسین -علیهماالسلام- برای مباهله در مقابل نصارای نجران حاضر شد و فرمود: به همراه بهترین افراد روی زمین و گرامی ترین آنان نزد خداوند -عزّوجلّ- به فرمان الهی نزد شما حاضر شدم.

 

و چون نگاه نصارای به ایشان افتاد و حقیقت آن حضرت و آثار نزول بلا را مشاهده کردند جرأت مباهله ننمودند و استدعای مصالحه و قبول جزیه با وساطت حضرت علی -علیه السلام- را کردند.

 

گردآورنده: مریم علیزاده

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha