*در طول دو ماه گذشته تاکنون مقامات وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان ادعاهای مختلفی مبنی بر بالا بودن بهای گاز صادراتی ایران و همچنین مطرح کردن درخواست هایی مبنی بر تمدید مهلت زمان واردات گاز طبیعی از ایران داشتند، نظر شما در این باره چیست؟

بیژن زنگنه در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سئوال گفت: بر همین اساس، ایران باید از سال آینده صادرات گاز طبیعی به پاکستان را آغاز کند و هم اکنون هم ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان در داخل خاک کشور هم اجرایی شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه شخصا امیدی به قرارداد صادرات گاز به پاکستان ندارم، اظهارداشت: به کار صادرات گاز به پاکستان اصلاً امیدوار نیستم و با این شرایط که پاکستانی‌ها می‌گویند، بعید به نظر می‌رسد صادرات گاز به پاکستان رخ دهد.

 

*آیا در صورت عدم پایبندی پاکستان به مفاد قرارداد این کشور مشمول جریمه خواهد شد؟ 

این عضو کابینه دولت در پاسخ به این سئوال توضیح داد: پاکستان منابع مالی قابل توجهی هم در اختیار ندارد که امکان پرداخت جرایم ایران در قبال قرارداد را داشته باشد، در همین حال مذاکرات با طرف پاکستانی انجام خواهد شد و در نهایت ایران مطابق با مفاد قرارداد عمل خواهد کرد.

 

قیمت پایه نفت در بودجه 93

 

وزیر نفت درباره قیمت پایه نفت در لایحه بودجه 93 کل کشور گفت: قیمت نفت در بودجه سال آینده حدود 100 دلار پیش بینی خواهد شد.

وی توضیح داد: پس از بررسی‌های جامع به این جمع‌بندی رسیدیم که قیمت پایه نفت در بودجه سال 93 می‌تواند 100 دلار باشد که این رقم غیرمعقول نیست.

 

*نظر شما درباره برگزاری محورهای میزبانی ایران در اجلاس وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز به میزبانی ایران چیست؟

زنگنه در پاسخ به این پرسش گفت: یکی از محورهای برگزاری این اجلاس برگزاری انتخابات دبیرکلی این مجمع بین المللی گاز است، ضمن آن که در این نشست فضای مطلوبی برای گفت و گو و تبادل نظر بین کشورهای مختلف فراهم می شود.

وزیر نفت با اعلام این که در حاشیه برگزاری اجلاس وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز نمایشگاهی به منظور ارائه توامندی های فنی، مهندسی و خدمات صنعت نفت و گاز ایران برگزار می شود، تصریح کرد: پیش بینی می شود در حاشیه این نمایشگاه وزرا کشورهای مختلف با مشاهده توانمندی پیمانکاران و سازندگان ایرانی امکان مشارکت بیشتر با کشورهای خارجی و حتی صادرات خدمات فنی مهندسی فراهم شود.

 

شانس ایران برای احراز دبیرکلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز

 

*شانس نامزدی ایران برای احراز دبیرکلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز را با توجه به رقابت با کشورهای روسیه و لیبی چقدر ارزیابی می کنید؟

رئیس مجمع کشورهای صادرکننده گاز در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: ایران در این انتخابات علاوه بر در اختیار داشتن میزبانی، از یک نامزد مطلوب و سطح بالا هم برخوردار است، از این رو شانس ایران را بالا می دانم اما برای انتخاب دبیرکل بین کشورهای کل یک اجماع حاصل شود.

 

*نحوه قیمت گذاری گاز طبیعی در بازار جهانی مستقل از قیمت نفت چگونه است؟

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش توضیح داد: باید برای قیمت گذاری گاز این حامل انرژی در بورس مستقل از نفت عرضه شود که این اقدام در برخی کشورها انجام شده و قطعا اجرای آن زمان بر و طولانی مدت خواهد بود.

زنگنه همچنین در خصوص قراردادهای جدید صادرات گاز ایران توضیح داد: هم اکنون علاوه بر ترکیه، قراردادی برای صادرات گاز با عراق امضا شده و به زودی دومین قرارداد صادرات گاز ایران به عراق برای تحویل این حامل انرژی در بصره امضا خواهد شد.

وی همچنین از مذاکره با سایرها برای صادرات گاز خبر داد و افزود: بنابراین مذاکراتی با امارات و عمان برای صدور گاز انجام شده است.

 

دلایل مذاکره با شل

 

*در ادامه درباره ارقام بلوکه شده فروش نفت در خارج از کشور توضیح دهید؟

وزیر نفت اظهار داشت: من صلاح نمی‌دانم که این ارقام را اعلام کنم.

 

*لطفا توضیحاتی درباره مذاکراتی که اخیرا با شرکت شل داشته اید بدهید؟

وی در پاسخ به پرسش گفت: این مذاکرات نیز در همین راستا بوده اما هنوز به نتیجه نرسیده است ولی امیدواریم که بتوانیم به نتایج دلخواه برسیم.

 

هیچ فاز پارس جنوبی امسال به بهره برداری نمی رسد

 

زنگنه همچنین در خصوص راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی تا پایان سال جاری گفت: به نظر می رسد هیچ یک از فازهای پارس جنوبی امسال به طور کامل راه اندازی نمی شوند و همچنین پالایشگاه فاز پانزده و شانزده با فاز شش تا هشت پارس جنوبی شیرین سازی شود.

 

قیمت‌های فعلی نفت معقول است

 

*وضعیت فعلی قیمت نفت را چگونه ارزیابی می کنید؟

زنگنه همچنین در پاسخ به این سوال گفت: قیمت های فعلی نفت معقول است.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید یادآور شد: در شرایط حاضر این عربستان و اوپک نیستند که قیمت‌های نفت را در سطوح بالا قرار می دهند بلکه آمریکا دوست دارد قیمت در سطوح بالا باقی بماند.

وزیر نفت در پایان تاکید کرد: آمریکا با دستیابی به تکنولوژی تولید و پالایش ذخایر شیلگس و شیل اویل قصد دارد تا قیمت‌های نفت را بالا نگه دارد تا تولید از ذخایر نامتعارف توجیه اقتصادی داشته باشد.

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
وزیر نفت با اشاره به وجود مشکلات متعدد در روند صادرات گاز ایران به پاکستان، اعلام کرد: با توجه به شرایط موجود طرف پاکستانی، شخصا امیدی به قرارداد صادرات گاز به پاکستان ندارم، ضمن اینکه قیمت نفت در بودجه 93 حدود 100 دلار پیش بینی خواهد شد.
 
آیا رئیس جمهور بدون تحول نظام بانکی متوانددر اقتصاد تاثیر گذار باشد؟
بله
12%
 
خیر
87%