حکیم الله محسود رهبر گروه تحریک طالبان افغانستان روز جمعه در حمله پهپاد های آمریکایی در یکی از مناطق شمالی استان وزیرستان کشته شد. 
 

حکیم‌الله محسود که متولد سال ۱۹۷۸ میلادی بود پس از کشته شدن «بیت‌الله محسود» به رهبری این گروه شبه‌نظامی رسید. وی پیش از کشته شدن بیت‌الله ـ که او هم در حمله پهپادهای آمریکا کشته شد ـ معاون وی در امور فرماندهی و از سران گروه نظامی موسوم به «فدائیان اسلام» بود.

طالبان پاکستان - که به تحریک طالبان پاکستان مشهور است - گروهی است که در دسامبر سال ۲۰۰۷ تشکیل شد. گروه تحریک طالبان سوگند وفاداری به ملا عمر رهبر طالبان افغانستان یاد کرده است اما این دو گروه از یکدیگر جدا هستند و ساختارها فرماندهی مستقلی دارند. 

 

پیرامون ترور حکیم الله محسود رهبر گروه تحریک طالبان پاکستان با "پیرمحمد ملازهی" کار شناس و تحلیل گر مسائل شبه قاره گفتگو کرده ایم. 

روز جمعه حکیم الله محسود رهبر طالبان پاکستان یا رهبر گروه شبه نظامی تحریک طالبان پاکستان توسط آمریکا کشته شد این ترور چه پیامد هایی بویژه برای دولت پاکستان و آمریکا به دنبال خواهد داشت؟ 

حقیقت این است که حکیم الله محسود از یک جلسه مهمی که شورای مرکزی تحریک طالبان ترتیب داده بود خارج می شد و قرار بود در آن جلسه پیرامون اینکه چگونه با دولت آقای نواز شریف وارد مذاکره شوند و مصالحه انجام دهند تا تحریک طالبان از فعالیت های نظامی خود دست بردارند و در ازای آن پاکستان یک سری امتیازاتی را به تحریک طالبان بدهد که اینها بتوانند در برخی از مناطق قبایلی موقعیت خودشان را حفظ کنند و همچنین ارتش پاکستان هم دست از حمله به تحریک طالبان در آن مناطق بردارد ، بحث و بررسی شود. اما از نتیجه این جلسه هیچ چیزی منتشر نشده زیرا حکیم الله محسود بعد از اینکه از جلسه خارج شد و می خواست سوار ماشین شود دو تا موشک شلیک شد که یکی به همان ساختمانی که جلسه در آن برگزار شده بود برخورد کرد و دیگری به ماشینی که حکیم الله محسود می خواست سوارش شود برخورد کرد که در نتیجه ایشان در آنجا کشته شد . 

پیامد احتمالی اش برای دولت پاکستان یعنی دولت نواز شریف این خواهد بود که به احتمال قوی روند مصالحه با گروه تحریک طالبان را یا قطع می کند و یا حداقل می توان گفت که کند تر می کند که به این زودی ها دیگر اینها نمی توانند به تفاهم برسند زیرا اکنون این تردید به وجود آمده که آی اس آی پاکستان این اطلاعات را در اختیار آمریکایی ها گذاشته است چون آی اس آی اطلاع داشت که این جلسه کجا تشکیل می شود و اکنون این شک و تردید در تحریک طالبان است که این اطلاعات را ارتش پاکستان و آی اس آی به آمریکا داده است که آنها توانسته اند محل را کشف کنند و به این سرعت وارد عمل شوند و رهبر طالبان پاکستان را به قتل برسانند البته خیلی نمی توان این مسئله را جدی تلقی کرد زیرا آمریکایی ها انگیزه بسیار زیادی برای کشتن محسود داشتند و قبلا هم اعلام کرده بودند که هرکس اطلاعات موثقی را از محل سکونت حکیم الله محسود بدهد به وی ۵ میلیون دلار می دهند که این جایزه انگیزه خوبی برای افراد و سازمان های امنیتی منطقه ایجاد می کند که این اطلاعات را در اختیار آمریکایی ها قرار دهند.

 

 

ولی به هر حال کشتن حکیم الله محسود در این شرایط به نظر می آید که در درجه اول مذاکره میان طالبان پاکستان و دولت نواز شریف را تحت تأثیر قرار می دهد و در درجه دوم میانجیگرانی نظیر ملاسمیر حق که به دنبال این بودند که بین تحریک طالبان پاکستان و دولت نواز شریف میانجیگری کنند اینها را تحت فشار قرار می دهد که مقداری در میانجیگری خود تجدید نظر کنند از آن طرف هم به احتمال زیاد برخورد ها بین ارتش پاکستان و تحریک طالبان را تشدید خواهد کرد و پیامد دیگر آن علاوه بر پاکستان در داخل افغانستان خواهد بود و موجب خواهد شد طالبان افغانستان که با تحریک طالبان پاکستان نوعی ارتباط معنوی دارند تحریک شوند و برخی اقدامات انجام دهند. 

آیا این ترور تأثیری بر مذاکرات دولت افغانستان با طالبان خواهد داشت؟ 

من فکر می کنم تأثیر منفی خواهد گذاشت به خصوص از این زاویه که طالبان و دولت آقای کرزای می خواستند با هم مذاکره کنند و به دنبال یافتن راه حل سیاسی بودند تا طالبان افغانستان دست از سلاح بکشند و تبدیل به یک حزب سیاسی شوند و اخیرا هم یکی از رهبران طالبان اعلام کرده بود که در آستانه توافق برای مذاکره با دولت آقای کرزای هستیم قطعا کشته شدن حکیم الله محسود می تواند حداقل در کوتاه مدت مذاکره بین طالبان افغانستان و دولت کرزای را منتفی کند. 

چرا در شرایطی که تحریک طالبان پاکستان داشتند همکاری با دولت نواز شریف را بررسی می کردند و طالبان افغانستان هم می خواستند با کرزای مذاکره کنند آمریکا دست به این اقدام یعنی ترور حکیم الله محسود زد؟ 

به نظر می آید آمریکایی ها از این دو تا حرکت یعنی تصمیم تحریک طالبان پاکستان برای مذاکره با نواز شریف و طالبان افغانستان برای مذاکره با دولت افغانستان ، رضایت نداشتند به هیمن دلیل این حرکت را انجام دادند و حکیم الله محسود را کشتند تا جلوی این حرکت مصالحه جویانه را سد کنند و همچنین نشان دهنده این است که مسئله تروریزم خیلی برایشان جدی است و آمریکایی ها تا زمانیکه مسئله تروریزم در منطقه است همچنان حضور خودشان را ادامه می دهند و با این وسیله تأکید کنند که لازم است پایگاه نظامی در افغانستان داشته باشند. به هر حال بهانه آمریکا مبارزه با تروریزم است و حکیم الله محسودهم یکی از رهبران گروههایی است که از دید امریکایی ها گروه تروریستی است. 

پس می توان گفت ترور حکیم الله محسود یک نوع دسیسه آمریکایی برای مختل کردن روند صلح است؟ 

اینجور به نظر می آید 

شما آینده حریک طالبان پاکستان را چگونه ارزیابی می کنید با توجه به اینکه آنها بلافاصله جانشین محسود را انتخاب کردند؟ 

تحریک طالبان کلا یک جریان قدرتمند در مناطق قبایلی به خصوص خانواده محسود یکی از بزرگترین قبایل پشتون در این منطقه است بنابراین این تصور که با کشتن حکیم الله محسود بتوان تغییرات جدی را در تحولات منطقه به سود آمریکایی ها ایجاد کرد به نظر من این تصور غلط است زیرا که قبلا بیت الله محسود رهبر قبلی این گروه را آمریکایی ها در سال ۲۰۰۹ به قتل رسانده بودند و چند ماه پیش هم یکی از مؤثر ترین افراد تحریک طالبان پاکستان و همکار نزدیک حکیم الله محسود را به قتل رساندند بنابراین این ترور ها و قتل ها به تنهایی نمی تواند جریانی را که آمریکایی هاپیگیری می کنند به طور کلی از صحنه مقاومت در مقابل آمریکایی ها و ارتش پاکستان حذف کند. 

من برداشتم این است که این اتفاق در کوتاه مدت حداقل مذاکره بین تحریک طالبان و دولت پاکستان تحت تأثیر قرار می دهد و در بلند مدت نمی تواند آمریکایی ها را امیدوار کند که این گروهها دست از مخالفت از آمریکایی ها بردارند چرا که اینها زیر مجموعه سازمان اللقاعده هستند و سازمان القاعده الان در ابعاد کلی تری در مناطق مختلف دنیا حضور دارند و نمی توان به سادگی گفت که با کشتن یک رهبر تحریک طالبان که زیر مجموعه القاعده است این گروه منفعل شود و یا اینکه سازمان القاعده دست از فعالیت هایش بردارد./سیاست ما

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
به نظر می آید آمریکایی ها از این دو تا حرکت یعنی تصمیم تحریک طالبان پاکستان برای مذاکره با نواز شریف و طالبان افغانستان برای مذاکره با دولت افغانستان ، رضایت نداشتند به هیمن دلیل این حرکت را انجام دادند و حکیم الله محسود را کشتند تا جلوی این حرکت مصالحه جویانه را سد کنند.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
60%
 
اصلا شرکت نمیکنم
26%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
13%