به گزارش رجانیوز، در ابتدای این برنامه اکبری عضو شورای سابق برنامه ریزی استان اصفهان با بیان اینکه منتقد فعالیتهای اقتصادی دولت هستم، اظهارداشت: صحبتهایی را که لازم بوده است در این چند ساله بیان کردیم و در نامه معروف اقتصاددانان نیز اشکالات خود را آوردیم.

وی اظهار داشت: من هیچگاه در روزنامه ها و سایتها مطلبی نمی نوشتم ولی در این چند سال وظیفه خودم دانستم که وارد بحث شوم.
 
اکبری با اشاره به کاهش سرمایه‏های اجتماعی که جزء سؤالات یکی ازدانشجویان در ابتدای برنامه بود، گفت: در این مورد صحبتهایی را انجام ‏ام اما مربوط به این دولت نبوده و به هرحال در ادامه صحبتهای خود این موضوع را تکمیل خواهم کرد.
 
این استاد دانشگاه با بیان خاطره‏ای و با اشاره به اینکه بحث اقتصاد در بین تمام اقشار جامعه موضوعیت دارد، تصریح کرد: چند هفته پیش در تاکسی نشسته بودم و راننده تاکسی در مورد بنزین صحبت می کرد، حرفهایی را که می زد همانی بود که من در یکی از روزنامه اصفهان نوشته بودم، وقتی از او سؤال کردم که اینها را از کجا می دانی، به همان روزنامه اشاره کرد. از راننده خواستم نام نویسنده آن مطلب را بگوید و گفت یکی از همین‌هایی که چرت و پرت می گوید؛ لذا می خواستم بگویم که بحث اقتصاد برای مردم اهمیت دارد.
 
وی اضافه کرد: در مورد کاهش سرمایه‏های اجتماعی باید پرسید که اصلاً این سرمایه ها چیست و آیا این کاهش در این دولت اتفاق افتاده است و یا سایر دولت‌ها نیز در آن نقش داشته اند. در هر صورت از آنجایی که من خودم در این مورد کار علمی انجام داده‏ام، نقدهایی را وارد می دانم.
 
اکبری با تأکید بر این نکته که هیچگاه نگفتم وضعیت ما دردنیا خراب و بد شده است، افزود: شاید برای روشن شدن این بحث خوب باشد که اشاره‏ای به جلسات اقتصادانان با ریاست محترم جمهور داشته باشم.
 
وی افزود: ابتدا چند تن از اقتصاد دانان نامه‏ای نوشتند که برخورد مطلوبی با آن نشد. 7 ماه بعد نامه دیگری نوشتیم، این نامه پس از آنکه در یک رکودی به سر برد اما به هرحال به آن پاسخ داده شد و دولت از اقتصادانان دعوت کرد تا در جلسه‏ای شرکت کنند.
 
عضو سابق شورای برنامه‏ریزی با گلایه از عنوان دعوت‌نامه گفت: در آن دعوت‌نامه شده نوشته بود: "در نامه ای که منتسب به اقتصاددانان بود"، یعنی دولت ما را به عنوان اقتصاددان قبول ندارد.
 
وی ادامه داد: از لحظه ای که جلسه برگزار شد، معلوم نبود که چه کاری باید انجام دهیم. ولی به دلیل اینکه مجری برنامه اعلام کرده که وقت من تمام است، ادامه صحبتهایم را در بخش دوم سخنرانی بیان می کنم.
 
درادامه این برنامه خلیلیان استاد اقتصاد دانشگاه با تشکر از برگزاری این جلسه و با تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها به سخنرانی پرداخت و گفت: شاید بهتر باشد ابتدا به منابع آماری اشاره ای داشته باشم، بانک مرکزی نشریه ای به نام خلاصه تحولات اقتصادی کشور منتشر می کند که در سایت این بانک نیز وجود دارد و معمولاً 3، 4 سال گذشته را در آرشیو خود دارد. یک‌سری نماگرهای اقتصادی هم وجود دارد که به صورت فصلی منتشر می شوند و اداره‏ای که این نشریات را بیرون می دهد، اداره بررسی سیاستهای اقتصادی است که به دولتها و احزاب چپ و راست کاری ندارد.
 
خلیلیان با بیان اینکه شاخصه هایی که مطرح می شود، در برنامه های توسعه وجود دارد، اظهار داشت: در زمان مهندس موسوی برنامه توسعه‌ای وجود نداشت و دولت سال به سال برنامه ریزی می کرد.
 
ولی از زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی یعنی در سال 1369 برنامه اول آغاز شد و برنامه چهارم نیز اولین برنامه ای است که جزء سند چشم انداز می باشد که طی این سند باید در منطقه جایگاه اول را پیدا کنیم.
 
این استاد دانشگاه با مقایسه رشد تولید ناخالص داخلی در دولتهای گذشته و دولت نهم ادامه داد: زمان آقای هاشمی، رشد با نفت 5،9 درصد و بدون نفت 6،1 بوده، در حالی که هدف برنامه، 7،3 درصد بوده است و در کل تحقق برنامه 82 درصد بوده است. در زمان آقای خاتمی نیز رشد با احتساب نفت، 4،5 درصد و بدون نفت، 5 درصد بوده که هدف برنامه 6،2 درصد بوده و این یعنی درصد تحقق برنامه 77 درصد بوده است.
 
وی افزود: اما در زمان آقای احمدی‌نژاد، این رشد با نفت 6،5 درصد و بدون نفت 7،1 درصد بوده، هدف برنامه هم 8 درصد بوده است که یعنی 85 درصد برنامه محقق شده است. البته در دوران آقای موسوی این رشد کمتر از 0،5 درصد بوده است.
 
اکبری در ادامه اظهارات بخش اول خود گفت: همانطور که اشاره شد، نهایتاً خدمت آقای رئیس جمهور رسیدیم که 57 اقتصاددان در آن جلسه حضور داشتند. ابتدا این گله را مطرح کردیم که چرا نامه را با عنوان "منتسب" فرستادید؟ نهایتاً از 4 بعدازظهر تا 11 شب خدمت ایشان بودیم که حدود یک سوم وقت به اقتصادانان رسید و ما بقی آن را دولت به دفاع از عملکرد خود پرداخت.
 
وی تصریح کرد: در آن جلسه آقای احمدی‌نژاد از ما پرسید که به نظر شما با پول نفت چه کنیم؟ که در همان جلسه چند قول دادیم و چند قول گرفتیم. از جمله اینکه خواستیم آمار دقیق منتشر شود و همچنین خواستار تشکیل کمیته هایی بودیم تا بتوانیم نظراتمان را ارائه دهیم و بگوییم که با پول نفت چه باید کرد؟
 
این استاد دانشگاه افزود: به علاوه خواستیم از برنامه چهارم تخلف نشود و مطرح کردیم اگر از جایی از برنامه چهارم اشکالی می بینید، آن را از طریق مجلس اصلاح کنید. ولی تا امروز نه دعوتنامه ای آمد و نه درخواستی شد. ولی به هرترتیب ما چندین یادداشت برای چگونگی هزینه پول نفت برای ایشان ارسال کردیم.
 
اکبری، اقتصاد را علمی با مبانی تئوریک معرفی کرد و با اشاره به اینکه اگر براساس آن مبانی عمل نشود، نباید منتظر نتایج مناسبی بود، گفت: در 3 نامه ای که نوشتیم، چند نکته ذکر شد، اول اینکه به قانون برنامه عمل شود و دوم توسعه به معنای پایدار عنوان شود.
 
وی گفت: اگر این ثبات از بین برود، سؤال این است که آیا دوباره به آن می رسیم یا خیر؟ خود آقای دانش‌جعفری به بنده گفت به ازای هر یک درصد رشد، 0،7 درصد تورم داریم.
 
وی ادامه داد: همان زمان به آقای دانش گفتم که در زمان خاتمی هزار میلیارد در قالب وام‌های 3 میلیونی توزیع شد، اما مشکل حل نشد، چون شغلی ایجاد نکرد. آقای دانش جعفری هم گفت امروز هم این بنگاههای زودبازده رقمی معادل 30 درصد برای ایجاد شغل برایشان پیش بینی شده ولی گویا 15 درصد بیشتر تحقق نخواهد یافت.
 
عضو سابق شورای برنامه ریزی علت کناره گیری خود از این شورا را ادامه اجرای بنگاه‏های زودبازده عنوان کرد و افزود: این بنگاه ها براساس 3 فرض غلط بنیان نهاده شده اند. اول فرصت شغلی با شغل اشتباه گرفته شده است، دوم فکر می کنیم مشکل اشتغال پول است و سوم گمان می کنیم افراد دریافت کننده با این پولها اشتغال ایجاد می کنند.
 
وی یکی از اشکالات این بنگاه ها را افزایش رقم 18هزارمیلیارد تومان در زمان خاتمی به 45هزار میلیارد تومان در زمان احمدی‌نژاد دانست و گفت: با این وضع اگر اشتغالی هم ایجاد شود، پایدار نخواهد بود و برای همین بود که بنده و برخی دوستان حدود 800 صفحه مطلب نوشتیم و یک نسخه به رهبری و سایر مقامات ارائه کردیم.
 
این استاد دانشگاه در پایان دومین بخش از سخنانش افزایش قیمت نفت را یک توطئه خارجی عنوان کرد و گفت: این افزایش قمیت نفت همان قصه خر برفت و خر برفت مولوی بود لذا به رئیس جمهور گفتم اگر براساس آنچه در برنامه آمده عمل کنیم، موفق خواهیم بود.
 
خلیلیان در دومین بخش از سخنانش با تأکید براینکه در زمان خاتمی ما نامه ای نوشتیم، ولی پاسخی نگرفتیم، افزود: در زمان آقای خاتمی 50 استاد اقتصاد دانشگاه در سال 77 نامه ای نوشتیم که چه کارهایی باید انجام شود و درخواست یک وقت ملاقات کردیم، بنابراین، بنده به شما تبریک می گویم که حداقل تلاش شما همراه با یک بحث و ملاقات بود، ولی حتی رئیس دفتر آقای خاتمی هم در آن زمان جواب نامه ما را نداد.
 
وی با بیان اینکه اگر دولت بخواهد تورم را کنترل کند، نرخ رشد پایین می آید و برعکس، اظهارداشت: این کاری بوده است که دولتهای قبل براساس مبانی غلط پایه های آن را بنیان گذاشتند.
 
خلیلیان با تأکید براینکه در زمان خاتمی قرار بود نرخ رشد 5،1 درصد در برنامه دوم و 6 درصد در برنامه سوم باشد، تصریح کرد: قرار براین شد که 56 میلیارد دلار برای این نرخ رشد 6 درصدی در برنامه سوم هزینه شود ولی دیدند با این رقم نمی توانند رشد 6 درصدی را محقق کنند لذا اصلاحیه ای آوردند که مبلغ 77 میلیارد دلار را ثبت کردند ولی بازهم تخلف کرده و در سال 1381 رقمی بالغ بر 121 میلیارد دلار مصرف کرده و تازه رشد 4،8 درصدی به دست آوردند.
 
وی رشد را از ناحیه درآمد و هزینه دارای اهمیت دانست و گفت: برنامه چهارم ضریب جینی را بیان و نسبت دهک‏ها را نیز تعیین کرده است.
 
وی افزود: ضریب جینی چیز جدیدی است که در برنامه چهارم وارد شد و رقمی بین صفر و یک است که هرچه این رقم پایین تر باشد، عملکرد بهتری را نشان می دهد. در دولت نهم این رقم به پایین ترین حد خود یعنی به 0،396 درصد کاهش داشته است.
 
این اقتصاددان به توزیع آمارهای صادرات غیرنفتی بدون احتساب معیانات گازی پرداخت و اظهارداشت: در زمان آقای هاشمی صادرات غیرنفتی از 1،3 درصد به 3،12 درصد رسید. متوسط رشد سالانه هم 10،7 درصد بود. این رقم در سال 83، به 7،5 درصد با متوسط رشد سالیانه 11،6 درصد رسید اما در سال 87 به رقم 17،1 درصد با متوسط رشد سالانه 25 درصد رسید.
 
وی در پایان بخش دوم سخنانش ادامه داد: نسبت صادرات غیرنفتی به واردات، سال 75 رقمی معادل 22 درصد درصد بوده است که در زمان آقای خاتمی به 24 درصد رسیده است. در زمان احمدی‌نژاد این رقم 5/32درصد رسیده است.
 
اکبری در بخش سوم از سخنان خود گفت: قسمتی از صحبتهایم را متوجه آمارهای آقای خلیلیان می کنم و در بخش دیگر اعتقادات خود را ابزار می کنم. من هم در دولت خاتمی و هم در دولت احمدی‌نژاد حضورداشتم و از هر دوی آنها بی مهری دیده ام. می خواهم بگویم که آقای خلیلیان حداقل شما نامه نوشتید ولی فحش نخوردید.
 
وی افزود: هنوز در بنگاه‌های زودبازده اتفاق خاصی نیفتاده و تورم را نیز نمی توان منکر شد و از طرفی بحث هدفمند کردن یارانه نیز وجود دارد. این موضوع برایم آنقدر حساس بود که وقتی نامه 13 نفر به مجلس را امضا کردم، مرتب نگران بودم که آیا این نامه به مجلس رسیده است یا خیر؟ چون اعتقاد دارم هرچند این هدفمند کردن باید انجام گیرد ولی معتقدم در حال حاضر وقتش نیست.
 
این منتقد برنامه های اقتصادی دولت نهم در مورد افزایش قیت بنزین نیز توضیح داد و با بیان اینکه اگر قیمت بنزین 500 تومان شود، به مردم ظلم خواهد شد اظهارداشت: بنده آمار خودروهای همه دنیا را درآوردم. وقتی خودرویی که سوار می شوم، 99 درصد آن درداخل تولید می شود و پول آن از مردم گرفته می شود و در شرایطی که سوخت هم در اختیار دولت است، در این صورت خودرو و بنزین به قیمت متوسط جهانی می خریم.
 
وی تصریح کرد: بنده بر روی خودروی 206 بررسی کردم. این خودرو در ماه 120 لیتر به طور متوسط بنزین مصرف می‏کند. حالا اگر بنزین 100تومانی بدهیم 400 تومان بقیه را قبلاً از روی خودرو خریده ایم. اما اگر بنزین 500 تومان ارائه دهیم مردم هم روی خودرو و هم روی بنزین پول داده‏اند و از این رو هم چوب را خوردند و هم پیاز را.
 
وی به بررسی ضریب جینی نیز پرداخت و گفت: این ضریب درآخرین آمار یعنی سال 86 بدتر شده است. این آماری است که خودم حساب کرده ام. مگر می شود تورم به 26درصد برسد ولی ضریب جینی بهتر شود.
 
اکبری باتوضیح دهک های موجود در جامعه و نسبت آن با ضریب جینی اعلام کرد: جامعه براساس درآمد، 10 دهک دارد. مطالعه ای که انجام داده ایم، نشان می دهد 5 دهک بالای جامعه به مصرف تمایل دارند. یعنی هرچه درآمدشان بالاتر می رود، مصرفشان بیشتر می‏شود. ولی 5 دهک پایین جامعه میل به مصرفشان یک است. همیشه به نوعی بدهکار هستند.
 
وی ادامه داد: وقتی میل به مصرف یک است، هرگاه درآمدی پیدا کنند، مصرف می کنند. چرا که یک نیاز و تقاضا در جامعه وجود دارد که این تقاضا در این 5 دهک پایین جامعه خاموش است ولی وقتی پول به دست بیاورند، احساس نیاز می کنند و به مصرف روی می‏آوردند.
 
اکبری با تأکید بر اینکه 75 درصد از وامهایی که به کشاورزان داده شده است، خرج "اتینا"! شده است اظهارداشت: این افراد چون پول نیازدارند همه را خرج زن و بچه و غیره می کنند.
 
این استاد دانشگاه، تبلیغات صدا و سیما را در جهت مصرف گرایی هرچه بیشتر توصیف و خاطرنشان کرد: کشوری که هنوز مشکل سیب زمینی و پیاز دارد، به سراغ یخچال ساید بای ساید نمی رود، ولی گویا صدا و سیما این را متوجه نمی شود و با تبلیغاتی که انجام می‌دهد، مصرف گرایی را تبلیغ می کند. از این رو وقتی دهک های پایین جامعه پولی را به دست می آوردند، همه را خرج کرده و دیگر پول آب و برق و گاز ندارند.
 
اکبری با توهین به دهک‌های پایین جامعه و بیان اینکه دهک های پایین جامعه عقل درستی ندارند، چون فقط به فکر معاش هستند، گفت: می گوییم صرفه جویی، اما باید پرسید کدام یک از خانه های ما عایق بندی درستی دارند که صرفه جویی کنیم.
 
وی با انتقاد از انحراف در برنامه چهارم توسعه گفت: وقتی بانک جهانی از ما تعریف می کند، خوب است، ولی وقتی تخریب می‌کند، اعتباری ندارد؟ من به آمارهای بانک جهانی استناد می کنم.
 
وی تصریح کرد باید پرسید ما چقدر رشد بامزیت صنعتی داشتیم، زعفران، خاویار، نفت و... مزیت نسبی ماست و هیچگاه باعث رشد پایدار نمی شود.
 
اکبری با اشاره به سؤال یکی از دانشجویان که در مورد علت عبور بع سلامت بورس ایران از بحران جهانی اظهارداشت: وقتی در یک جزیره دورافتاده از همه دنیا باشیم، معلوم است سالم می مانیم، نظام بانکی ما به کجای نظام بانکی دنیا وصل است. تازه با این شرایط وقتی آن طرف سرفه می کنند، ما سرما می خوریم.
 
عضو سابق شورای برنامه‏ریزی استان فارس با یادآوری دوران اوایل انقلاب گفت: در آن زمان هنگامی که اقتصادادنان تأکید می کردند خدمات غیرکارشناسی به روستاییان نداریم، خود ما در اردوهای جهادی به روستاها سفر می کردیم و کارهای عمرانی انجام می‏دادیم ولی بعد همین روستاها راه افتاده و به شهر آمدند. البته هدف من ازبیان این گونه مطالب حب و بغض نیست.
 
در ادامه خلیلیان در پاسخ به اکبری که در مورد سفر به اردوهای جهادی گفته بود، اظهارداشت: خوب شد شما اعتراف به نفت کردید و گفتید که آن زمان در حالی که توصیه می شد در این اردوها کار غیرکارشناسی انجام ندهید، اما بازهم آن کار را انجام می دادید. امروز این قضیه برعکس شده و در حالی که شما توصیه می کنید، این کارها انجام نشود ولی همچنان ادامه دارد. البته اینگونه که شما می گویید نیست.
 
وی با تأکید براینکه نتایج تحقیقات شهری با تحقیقات کلان که به وسیله امکانات وسیع انجام می شود، متفاوت است، بیان داشت: گرچه این تحقیقات قابل تغییر است ولی قابل استناد نیست، هرچند خود بنده نیز محقق بودم و هستم.
 
خلیلیان در خصوص نامه برخی اقتصاددانان به رئیس جمهور، نامه آقای اکبری و سایر دوستانش را قیاسی توصیف کرد و گفت: باید اذعان داشت که نامه‏ای که شما به آقای احمدی‌نژاد دادید، سیاسی بوده و از ادبیات خوبی برخوردار نبوده است. این نامه ای که ما به آقای خاتمی دادیم، گذشته از اینکه سیاسی نبود بلکه هیچگاه منتشر نشد. با این حال بنده از تبعات آن نامه بهره مند شدم و از ریاست دانشکده برکنار شدم.
 
استاد دانشگاه تربیت مدرس در مورد خودروها نیز توضیح داد و گفت: این مبحث به این دولت مربوط نمی شود، بلکه از دولتهای قبلی به ارث رسیده است.
 
وی با اشاره به موضوع مسکن نیز اظهارداشت: در این بخش هم 4 دوره پر رونق و رکود داشتیم و باید گفت که علی‌رغم جوسازی‌هایی که صورت می گیرد، قیمت مسکن در زمان آقای خاتمی 100 درصد افزایش یافته است.
 
خلیلیان نقدینگی و تورم را شاخص‌های دارای اهمیت توصیف و تصریح کرد: خوب بود در برنامه اول نقدینگی 8 درصدی و تورم 1/8 درصد داشته باشیم اما آنچه تحقق یافت، نقدینگی 28 درصدی و تورم 23،5 درصدی بود.
 
وی ادامه داد: در برنامه دوم قرار بود نقدینگی 12،5 درصدی و تورم 12،4 درصدی داشته باشیم اما نقدینگی به 26 درصد و تورم به 25 درصد رسید. در برنامه سوم نیز نقدینگی 16،4 درصدی و تورم 13 درصدی مدنظر بود ولی چیزی که تحقق یافت، نقدینگی 29 درصدی و تورم 15،2 درصدی بود.
 
خلیلیان این ارقام را در برنامه چهارم بیان کرد و گفت: در این برنامه نقدینگی 20درصدی و تورم 10،7 مصوب شد که نقدینگی 26درصدی و تورم 16،5 درصدی به وجود آمد. لذا گرچه هیچکدام از دولتها به ارقام مورد نظر نرسیدند اما عملکرد دولت نهم از سایر دولتها بهتر بوده است.
 
وی به نرخ تورم در 2سال آخر دولت موسوی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه این تورم 27درصدی بوده است، گفت: بیشترین تورم در دولت آقای هاشمی بوده است که رقم دقیق آن 49،5 درصد می باشد. در آن زمان بالاترین نرخ تورم را تجربه کردیم.
 
این استاد دانشگاه به انحلال سازمان مدیریت نیز اشاره کرد و اظهارداشت: در زمان آقای هاشمی، وزارتخانه‌ای منحل شد و سازمان برنامه و بودجه به وجود آمد و در زمان آقای خاتمی ادغامی صورت گرفت و سازمان مدیریت شد. در برنامه چهارم در بند 138 آمده که سازمان مدیریت باید کوچک شود و امروز این امر تحقق یافته است و این سازمان به یک معاونت تبدیل شده است.
 
اکبری در ادامه گفت: من نکته ای را بگویم و آن هم این است که اقتصاد ما متعلق به امروز نیست بلکه مربوط به گذشته است. به من قبل از انقلاب دوبار برنامه اقتصادی داشتیم که اجرا نشد.
 
وی ادامه داد: همین دولت از من خواست بخشی از برنامه پنجم را بنویسم و این کار را انجام دادم، می خواهم بگویم که درست است این اقتصاد به واقع ارث رسیده اما با این ارث چه باید کرد؟
 
اکبری با تأکید بر اینکه به توسعه مبتنی به دانایی نیاز داریم، خاطرنشان کرد: امروز یک خلأعقلانی جدی وجود دارد و همین وزرایی که می روند و می آیند، حکایت از همین امر دارد. نکته دیگر اینکه قرار بود سازمان مدیریت بهینه شود ولی این کار انجام نشد.
 
وی با بیان اینکه به شدت از قانون برنامه چهارم انحراف داشته‏ایم، به طرح سؤالی پرداخت و گفت: چرا وقتی از تولید داخلی حمایت می کنیم، با سیاستهای خود تولیدکنندگان شیر خشک را با واردات این کالا بیچاره کردیم و یا واردات چادر مشکی که نساجی ما را با بحران ایجاد کرده و حدود 10 روز وزیر صنایع و بازرگانی این کار را گردن هم می انداختند.
 
اکبری در خصوص ظرفیت دانشگاه ها نیز توضیح داد و اظهار داشت: قرار بود ظرفیت آموزش عالی از 20 به 30 درصد برسد که این کار در همان دو سال اول دولت انجام شد. لذا چرا ادامه دادند و این رقم را افزایش دادند که از برنامه چهارم انحراف پیدا کنیم.
 
وی اضافه کرد: کلی با دانشگاه آزاد دعوا کردیم، پذیرش اضافی نگیرند ولی با ما لج کردند و امروز نرخ دانشجویان بیکار ما 38 درصد شده است. لذا باید گفت مشکل ما مشکل کمی نیست بلکه عقلانیتی است.
 
اکبری افزود: امروز اگر دانشجویان مثل خیارشور هم کنار همدیگر بایستند، باز جا نمی شوند.
 
خلیلیان در پاسخ به اکبری که دولت را به بحران عقلانیت متهم کرد، گفت: برنامه هایی را که می گویید دارای عقلانیت نیست، قبلی‏ها نوشتند، لذا شاید در مقام صحبت کردن تبحر داشته باشید اما مهم این است که چگونه عمل کنید. از این رو اگر دولتهای قبلی را بررسی کنید، خواهید دید که چقدر در برنامه انحراف داشتند و بعد برای اینکه آن انحرافات را جبران کنند، همه را به گردن این دولت انداختند.
 
وی تأکید کرد: سؤال من این است که در بحث هدفمند کردن یارانه ها آیا تصویب کنندگان اولیه عقلانیت را رعایت کردند و اینکه در سال 83 کارهایشان تحقق نیافت و آمدند و ظرفیت ها را در سال 84 بالا بردند تا جبران گذشته شود، آیا این عقلانیت است؟
 
این استاد دانشگاه به حفظ ارزش پول ملی در برنامه سوم توجه کرد و بیان داشت: آقایان در 2 برنامه عقلانیت به خرج دادند و پول ملی را بی ارزش دکردند وای به حالی که عقلانیت از کارشان حذف شود.
 
وی گفت: باید پرسید که چرا عاقلان در دولت قبلی به یکباره 6 میلیارد دلار وام کوتاه مدت از خارج از کشور گرفتند.
 
وی در پاسخ به اکبری که گفته بود مردم وام‌ها را خرج اتینا می کنند، اظهار داشت: اگر برخی وام بگیرند و خرج اتینا می کنند، دلیلش این است که در گذشته آنقدر مالیات داده اند که امروز فقیر شدند و حالا اگر پول به دست آورند، خرج می کنند. لذا یادمان نرفته که آقایان عقل مدار گفتند مشکلی نیست اگر برخی زیر این چرخهای توسعه له شوند.
 
خلیلیان با تأکید بر اینکه ناراحتی برخی به دلیل کوتاه شدن دستشان از منابع است گفت: باید پرسید عاقلان چگونه ظرفیت دانشگاه را یکباره از 20 به 30 افزایش دادند درصورتی که در برنامه های قبلی این رقم به این صورت افزایش نمی یافت.
 
اکبری از خلیلیان خواست 3 دقیقه باقیمانده بحثش را به وی دهد و پس از آن گفت: آقای دکتر خلیلیان بنده از شما سؤال دارم، در برنامه سوم چه کسی در مقابل افزایش قیمت حامل‌های انرژی ایستاد؟
 
وی ادامه داد: آیا اینکه طرحی در مجلس تصویب شود و به تأیید رئیس تشخیص مصلحت برسد و دولت از آن تمکین نکند، بحران عقلانیت نیست.
 
اکبری در پایان برنامه تصریح کرد: منظورمن از بحران عقلانیت، توهین به شخص و اشخاص نیست بلکه منظورم بحران عقلانیت تئوریک است و در پایان از همه شما عزیزان تشکر می کنم که این وقت را در اختیار بنده قرار دادید.
 
حاشیه های مراسم:
برنامه ساعت 20:30 شب در سالن اجتماعات صنعتی اصفهان آغاز شد.
ابتدا در یک تریبون آزاد دانشجویان به نقطه نظرات خود پرداختند و سؤالاتی نیز از اساتید حاضر در جلسه پرسیدند.
این برنامه در ابتدا تحت تأثیر همایش قبلی که پیش از این برنامه برگزار شده بود که در آن مناظره ای بین محسن آرمین و آقاحسینی برگزار شده بود که در آن درگیریهای لفظی پیش آمده بود.
برخی دانشجویان قصد داشتند با پیش کشیدن بحث جلسه قبل، انتقاداتی را مطرح کنند که اکبری از دانشجویان خواست که بحثهای حاشیه ای کشیده نشود و تنها بحثهای علمی پرداخته شود.
در جریان مناظره اکبری و خلیلیان صحبتهای این دو با تشویق دانشجویان همراه بود. پس از پایان مراسم اکبری و خلیلیان برای صرف شام به محل پایگاه بسیج دانشگاه آمدند.
اکبری پس از چند دقیقه جلسه را ترک کرد ولی خلیلیان تا ساعت یک و نیم شب به سؤالات مخالفان و موافقان پاسخ داد.
 
 
منبع: رجا نیوز
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
ناشناس  | ۱۳۹۱ پنج شنبه ۲۵ آبان
3
2
پاسخ
فکر کنم بعد از گدشت نزدیک به هشت الان جناب دکترصادق خلیلیان متوجه شده باشند که وقتی دکتر اکبری ذولت احمدی نزاد را متهم به بحران عقلانیت کرد یعنی چه؟و الان نگرانی های این اقتصاد دان را دریافته باشند. هر چند حرفهای این اقتصاد دان بسیاریش توسظ رجا نیوز تحریف لفظی و معنایی شده است ولی بازهم از بین حرفهای که دست و پا شکسته گزارش کرده اند می توان حقیقت را درک کرد
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مناظره بین صادق خلیلیان و نعمت الله اکبری با موضوع الزامات دولت دهم در حوزه اقتصاد در دانشگاه صنعتی اصفهان و به همت بسیج دانشجویی این دانشگاه برگزار شد.
 
آیا رئیس جمهور بدون تحول نظام بانکی متوانددر اقتصاد تاثیر گذار باشد؟
بله
13%
 
خیر
86%