حضور حامد حدادی در لیگ بسکتبال NBA اتفاق بسیار بزرگی بود که چند سال پیش رخ داد تا یکی از ملی پوشان بسکتبال ایران بتواند بازی در بزرگترین رقابت های باشگاهی دنیا در این رشته را تجربه کند اما پس از حدادی مسیر حضور بسکتبالیست های ایرانی در آمریکا هموارتر شد و در سال 2008 ارسلان کاظمی کاپیتان تیم ملی بسکتبال جوانان که عضو ذوب آهن بود، به تیم رایس در دسته یک کالج های آمریکا (NCAA) پیوست.

 

کاظمی پس از چند سال حضور موفقیت آمیز در این تیم، درسال 2013 به تیم دانشگاه اورگن پیوست و پس از درخشش و رقابت های حذفی NCAA به عضویت تیم واشنگتن ویزارد درآمد اما بدون اینکه در این تیم بازی کند به تیم فیلادلفیا سونی سیکسرز پیوست تا دومین ایرانی تاریخ NBA لقب بگیرد. با این حال حضور کاظمی در این رقابت ها کوتاه مدت بود چرا که پس از مذاکراتی که میان فیلادلفیا و باشگاه پتروشیمی بندر امام صورت گرفت، این آسمان خراش دو متر و سه سانتی متری به ایران بازگشت تا در فصل جدید لیگ برتر بسکتبال باشگاه های کشور، در پتروشیمی به صورت قرضی بازی کند.

 

کاظمی اعلام کرد که هدفش این است که دوباره به لیگ بسکتبال NBA بازگردد.

 

چه شد که تصمیم گرفتی برای بازی به ایران برگردی؟

من یک سال به صورت قرضی و با توافقی که میان باشگاه فیلادلفیا و پتروشیمی صورت گرفته است، به ایران برگشتم تا برای این تیم بازی کنم.

 

یعنی خودت دوست داشتی برگردی؟

بله خودم هم تمایل داشتم که به ایران برگردم اما در این انتقال چندان نقشی نداشتم و بیشتر هماهنگی ها میان دو باشگاه صورت گرفت.

 

از تیم های خارجی دیگر هم پیشنهاد داشتی؟

بله از چند تیم اروپایی و چینی هم پیشنهاد برای بازی کردن داشتم اما دیدم که شرایط پتروشیمی خوب است و تصمیم گرفتم که برای این تیم در فصل جدید بازی کنم.

 

طی شدن مراحل حل مشکل خدمتت هم در این انتقال تاثیرگذار بود؟

بله من می خواستم در ایران باشم تا بتوانم کارهای خدمتم را هم انجام دهم تا در آینده دیگر مشکلی برای همراهی تیم ملی ایران نداشته باشم.

 

من یک سال به صورت قرضی و با توافقی که میان باشگاه فیلادلفیا و پتروشیمی صورت گرفته است، به ایران برگشتم تا برای این تیم بازی کنم

 

درخصوص مبلغ قرارداد تو با پتروشیمی خبرهای حاشیه ای زیادی شنیده می شد. مثل اینکه قرارداد یک میلیارد تومانی با این تیم بسته ای؟

قرارداد من یک موضوع مخفی است و فکر نمی کنم به کسی ارتباط پیدا کند که بخواهم در مورد آن توضیح دهم!

 

فکر می کنی پتروشیمی بتواند در فصل جدید لیگ برتر بسکتبال به قهرمانی دست پیدا کند؟

نمی توانم در این خصوص قولی بدهم چون از لیگ برتر ایران چندان شناختی ندارم و شرایط تیم ها را نمی دانم اما فکر می کنم ما تیم خیلی خوبی داریم و تلاش می کنیم تا بهترین بازی های مان را در این فصل انجام دهیم.

 

*البته پتروشیمی به غیر از تو چند بازیکن خوب دیگر هم مانند مهدی کامرانی را در این فصل به خدمت گرفته است؟

بله همین طور است مهدی کامرانی هم به تیم ما آمده و امیدوارم با حضور او بتوانیم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم. البته متاسفانه بازی اول ما در هفته اول لیگ برتر بسکتبال لغو شد که البته چندان هم بد نشد چرا که چند بازیکن مثل کامرانی تازه به تیم ما آمده اند و ما فرصت بیشتری داریم تا به هماهنگی های لازم دست پیدا کنیم.

 

پس از حضور رئیس جمهور در نشست سازمان ملل در نیویورک، بحث روابط تازه ایران و آمریکا شکل گرفته است و در این میان صحبت از مراودات بیشتر ورزشی نیز میان دو کشور مطرح شده است. به عنوان یک ورزشکار ایرانی که چند سالی را در آمریکا بازی کرده ای، این موضوع را چطور ارزیابی می کنی؟

به نظر من اگر همکاری ورزشی میان ایران و آمریکا به وجود بیاید اتفاق بسیار خوبی رخ داده است، خصوصاً در رشته بسکتبال که آمریکا مهد این رشته در دنیاست و اگر تیم های ملی بسکتبال ایران بتوانند اردوهایی را در این کشور برپا کنند و با تیم های باشگاهی آمریکا، بازی های دوستانه ای را برگزار کنند، این موضوع به رشد بسکتبال ایران بسیار کمک خواهد کرد و باعث می شود که بازیکنان ما تجارب بسیار بیشتری در زمینه بین المللی کسب کنند.

 

در مورد فضای بسکتبال آمریکا و اینکه چقدر شرایط آنها با بسکتبال ایران تفاوت دارد، بیشتر توضیح می دهید؟

بسکتبال ورزش اول آمریکایی ها به شمار می رود و شما هر جایی که در این کشور بروید، می بینید که جوانان مشغول بازی بسکتبال هستند و با علاقه و اشتیاق فراوان این رشته را دنبال می کنند و دانشگاه های معتبری روی بسکتبال سرمایه گذاری کردند و بازیکنان مختلف از کشورهای مختلف جهان را به صورت دانشجو جذب می کنند. بنابراین در آمریکا هیچ مشکلی برای بسکتبال بازی کردن وجود ندارد و همه نوع امکاناتی برای این رشته هست. مثلاً شما مشکل خرید کفش ندارید، مشکل سالن برای بسکتبال بازی کردن ندارید و مشکل مربی هم ندارید اما گاهاً این مشکلات در بسکتبال دیده می شود و شرایط سخت تری برای ما وجود دارد.

 

با توجه به قهرمانی تیم ملی در مسابقات جام ملت های آسیا و به عنوان کسی که در مسابقات جام جهانی 2010 استانبول، در ترکیب تیم ملی بسکتبال حضور داشتی، فکر می کنی تیم ملی در مسابقات جام جهانی 2014 اسپانیا چه نتایجی را کسب کند؟

این بستگی به اردوهای آماده سازی و بازی های تدارکاتی دارد که تیم ملی تا جام جهانی انجام می دهد. اگر ما در شرایط خوبی راهی این رقابت ها شویم می توانیم نتیجه بگیریم چرا که ما در آسیا به قهرمانی رسیده ایم و نشان داده ایم که پتانسیل بسکتبال ایران فراتر از این قاره است و توانایی این را داریم که در مسابقات بزرگتر هم نتایج خوبی بگیریم و بدرخشیم.

 

با مهمد بچیروویچ سرمربی تیم ملی بسکتبال هم در طول مدتی که در ایران حضور داشته ای صحبت کرده ای؟

آقای بچیروویچ پس از این که من به ایران آمدم، می خواست به کشورش برود و فرصت برای صحبت کردن به وجود نیامد و قرار شد تا در آینده با هم نشستی داشته باشیم./تبیان

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
ملی‌پوش بسکتبال ایران گفت: آمریکا مهد بسکتبال دنیاست و اگر تیم‌های ملی ما بتوانند در این کشور اردو بزنند و بازی کنند، به نفع ما خواهد بود.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
27%
 
متوسط
13%
 
ضعیف
59%