پیرامون انفجار بیروت و هدف تروریست ها و تکفیری ها از این اقدام با "سید حسین نقوی حسینی" سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفتگو کرده ایم. 

 

نظر شما به عنوان سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره حادثه انفجار بیروت و شهادت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان چیست؟ 

ابتدا شهادت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همکارانش را تسلیت عرض می کنم و به عنوان سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی این حادثه را محکوم می کنم. 

همانطور که مستحضرید تکفیری ها مسئولیت این حادثه را پذیرفته اند و رسما اعلام کرده اند که این عملیات تروریستی را ما انجام داده ایم . امروز گروههای تروریستی کاملا تعریف شده و مشخص هستند همین گروهها متأسفانه مورد حمایت غربی ها هستند و آمریکایی ها، اروپایی ها و رژیم صهیونیستی سلاح و امکانات مالی را در اختیار این گروهها قرار می دهند تا اینگونه عملیات های تروریستی را انجام دهند . 

امروز ملت ایران غربی ها را در بوته آزمایش قرار داده اند تا ببیند ادعای آنها در مبارزه با تروریسم چقدر واقعی است اگر آنها ادعای مبارزه با تروریسم را دارند و ادعایشان درست است حالا باید خودشان را نشان دهند و با این گروههای افراطی و تکفیری برخورد داشته باشند و اجازه ندهند که این افراطی گری ها تقویت شود و مورد حمایت قرار گیرند چون قطعا افراطی گری و تقویت گروههای تکفیری بیشترین لطمه را به خود کشور های غربی می زند چون آنها آسیب پذیر هستند بنابراین انتظار ملت ایران برخورد جامعه جهانی با مسببان این حادثه است. 


 

عربستان سعودی در این حادثه نقش داشته است؟ 

متأسفانه تکفیری ها مورد حمایت برخی کشورهای منطقه هستند و این باعث تأسف است و فکر می کنیم که این گروهها اگر تقویت و حمایت شوند بیشترین خطر را برای خود عربستان دارند اینها اگر جایی پیدا کنند و مرکز و کانونی را بدست بیاورند اولین حملاتی که صورت می دهند قطعا در کشور های نظیر عربستان سعودی، امارات، قطر و این گونه کشورها خواهد بود بنابراین به این کشور ها توصیه می کنیم که چشمان خود را باز کنند و واقعیت ها را ببینند. 


 

تروریست ها از انفجار روز گذشته بیروت چه اهدافی را دنبال می کنند؟ 

اینها سه هدف را در این انفجار دنبال می کنند اول اینکه، می خواهند در درون لبنان بحران ایجاد کنند و این کشور را وارد یک جنگ داخلی کنند. دوم اینکه، می خواهند شکست های خود را در سوریه جبران کنند و نشان دهند که اقتدار دارند و به گروههای مخالف با تروریسم و گروههای مخالف حرکت های تکفیری در لبنان ضربه بزنند. سوم اینکه، تلاش می کنند اهداف حامیان خود را در منطقه دنبال کنند و جمهوری اسلامی ایران را با محدودیت روبرو سازند. 


 

تا چه اندازه هدف انفجار بیروت به مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ بوده است؟ 

یکی از اهداف دیگر این انفجار این بود که روی مذاکرات ایران و ۱+۵ تأثیر بگذارد. 


 

شما گفتید که غربی ها آسیب پذیر ترین کشور ها در مقابل گروههای تکفیری هستند اما ما یک تناقض در رفتار غربی ها با این گروهها بویژه القاعده می بینیم از یک طرف آمریکا از این گروهها در سوریه حمایت می کند و از طرف دیگر با آنها در برخی کشور های منطقه مبارزه می کند؟ 

ما در مبارزه آمریکا و غرب با القاعده تردید داریم چون اسناد و شواهد زیادی داریم که نشان می دهد آمریکایی ها القاعده را حمایت می کنند و به آنها کمک می کنند بنابراین هنوز در مبارزه غرب با القاعده شک و تردید وجود دارد. اما این رفتار آنها نشان دهنده سیاست دوگانه آمریکایی ها است یعنی هرجا که تکفیری ها عامل غربی ها باشد مورد حمایت غربی ها هستند و هرجا که ببینند این گروهها عامل آنها نیستند با آنها مبارزه می کنند این نشان دهنده سیاست دوگانه غرب و آمریکا در مقابله با تروریسم است./ سیاست ما

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
افراطی گری و تقویت گروههای تکفیری بیشترین لطمه را به خود کشورهای غربی می زند چون آنها آسیب پذیر هستند.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
60%
 
اصلا شرکت نمیکنم
26%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
13%