پیرامون ادامه مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۵+۱ و کارشکنی های فرانسه خبرنگار با "سید باقر حسینی" نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفتگو کرده ایم. 

شما آینده مذاکرای هسته ای را چگونه ارزیابی می کنید؟ 

با توجه به موضع گیری که اخیرا "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا در قبال انفجار بیروت داشته اند من امیدوار هستم که آمریکایی ها پیام لازم را درک کرده اند چون جان کری در صحبت های خود این حرکت را نفرت انگیز خواند و آنرا به شدت محکوم کرد کاری که مستقیما از سوی رژیم صهیونیستی و هم پیمانانش انجام شده بود، بنابراین این موضع گیری در حقیقت یک موضع گیری در مقابل رژیم صهیونیستی است. استنباط من این است که آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که ادامه حمایت از تند روی های رژیم صهیونیستی و لابی صهیونیستی که در کنگره هستند به نفع آمریکا و دولت آمریکا نیست و بیشتر از این نمی توانند ادامه دهند به همین دلیل امیدوار هستیم که بتوانند آن نقش لازم را ایفا کنند تا نتیجه مطلوب را در این گفتگو ها بگیریم.

هرچند که رژیم صهیونیستی کماکان به کارشکنی های خودش از طریق فرانسه ادامه می دهد و اگر فرانسه عاقلانه برخورد کند نباید دیگر به این روند کنونی اش ادامه دهد و امیدوار هستیم که این مذاکرات به نتیجه مطلوب دست پیدا کند و اگر هم موفقیتی حاصل نشد حداقلش این است که ما اثبات کردیک که اهل مذاکره و گفتگو هستیم و به دنبال سلاح هسته ای هم نیستیم. همچنین کاملا روشن خواهد شد که رژیم صهیونیستی و هم پیمانانش که در قالب ۵+۱ برنامه ها را ساماندهی می کنند در حقیقت به دنبال دستاویزی برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران هستند و هیچ دلیل موجهی برای اثبات پیگری جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به سلاح اتمی ندارند و فقط این یک ادعا است. 


ایران پیشنهاد خود را ارائه کرده است اما چرا در ۵+۱ یک موضع واحدی پیرامون مذاکرات وجود ندارد؟ 

من تأکید می کنم فشاری که الان لابی صهیونیستی وارد می کند مهمترین عاملی است که باعث شده تا توافق حاصل نشود ما داشتیم به توافق می رسیدیم اما این اتفاق افتاد و صهیونیست ها توانستند فرانسوی ها را در اختیار بگیرند و این کارشکنی را انجام دهند. 

عربستان هم در روند مذاکرات کارشکنی می کند؟ 

در جریان سفارت ایران در بیروت تا اینجا شواهد و قرائن نشان می دهد که عربستان نقش داشته است علتش هم این است که هیچ موضع گیری در قبال این قضیه نکرده است بنابراین این مسئله نشان می دهد که عربستان سعودی قطعا هماهنگ با رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران نقش آفرینی می کند. 

به نتیجه رسیدن مذاکرات و نزدیک شدن ایران به غرب چه زیان هایی برای عربستان و رژیم صهیونیستی دارد که تا این اندازه در روند مذاکرات کارشکنی می کنند؟ 

با این کار جلوی تندروی های عربستان و رژیم صهیونیستی گرفته خواهد شد یعنی اینکه دیگر حربه ای نخواهند داشت و شرایط برای ما مساعد می شود و این مذاکرات به خودی خود حتی اگر دستاوردی هم نداشته باشد ولی اگر توافقی صورت گیرد تأثیرش را بر رژیم صهیونیستی و عربستان و دیگر هم پیمانانش خواهد گذاشت. 

ایران چه پیشنهادی ارائه کرده که غرب خواهان بیشتر از آن است؟ 

در مورد غنی سازی ظریف تأکید کردند که غنی سازی حق ماست و هیچ گاه هم از آن کوتاه نخواهیم آمد و آنچه امروزه آمریکا و هم پیمانانش و که الان باید بگوییم رژیم صهیونیستی و هم پیمانانش مطرح می کنند یک ادعای بی اساس است و تحریم هایی هم که ایجاد شده بدون دلیل انجام شده است. 

با توجه به اینکه در داخل آمریکا فشار هایی بر اوباما است که تحریم ها را کاهش ندهد آیا با ادامه مذاکرات شما پیش بینی می کنید که تحریم ها کاهش یابد؟ 

ما هرچه که جلوتر می رویم به خصوص بعد از نشست نیویورک و سخنرانی که دکتر روحانی داشتند فشار افکار عمومی بر دولتمردان آمریکا بیشتر شده است و مخالفت با تفکر افراطی قبلی دولت آمریکا بیشتر شده است. به نظر من ادامه مذاکرات می تواند همراهی بیشتر افکار عمومی دنیا را به نفع ما و بر علیه تندرو های افراطی و وابسته به رژیم صهیونیستی ایجاد کند. 

پس شما پیش بینی می کنید که احتمال افزایش تحریم ها دیگر وجود ندارد؟ 

دیگر چیزی نمانده که افزایش دهند. یک سری تحریم هایی از قبل داشتیم که سازنده بود و باعث رشد و رونق کشور شد ولی تحریم های اخیر تحریم های بانکی، دارویی و نفتی بود و این هم شاید انگیزه ای شود که دولتمردان ما جدی تر عدم وابستگی به نفت را دنبال کنند. من فکر می کنم بیشتر از این چیزی برای اعمال ندارند و دیگر توانش را هم ندارند که تحریم ها را بیشتر کنند./سیاست ما

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و نزدیک شدن ایران و غرب، جلوی تندروی های عربستان و رژیم صهیونیستی گرفته خواهد شد.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
58%
 
اصلا شرکت نمیکنم
30%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
11%