دبیر شورای عالی آموزش و پرورش در مصاحبه حاضر هرگونه تبلیغات غیر آموزشی و تربیتی در درون مدرسه را ممنوع اعلام کرد و گفت تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس پا برجاست.


موضوع قانون و قانونگذاری در آموزش و پرورش از مسائل بسیار با اهمیت تلقی می‌شود؛ زیرا تمامی بخش‌های نظام تعلیم و تربیت متأثر از قوانین شورای عالی آموزش و پرورش است.

اهمیت این بخش به نظر از زمان تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در شورای عالی آموزش و پرورش و سپس در شورای عالی انقلاب فرهنگی رنگ و بوی خاصی به خود گرفته است.

تمامی مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش پس از تصویب و با امضای رئیس‌جمهور و وزیر آموزش و پرورش حالت اجرایی پیدا خواهد کرد.

گفت و گوي مهدی نوید ادهم، دبیر شورای عالی آموزش و پرورش در مورد مهمترین اتفاقات در این حوزه به اين شرح است.

*******

-موضوع تصویب نظام رتبه‌بندی معلمان به کجا رسید و آیا مرجع تصویب کننده آن مشخص شده است؟

نوید ادهم: یک بار نظام رتبه‌بندی معلمان مطرح شد و در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت، اما با توجه به تغییر دولت و تغییر وزیر آموزش و پرورش مقرر شد تا این متن بازنگری و مجدداً بررسی شود.


 

-این موضوع به چه معنایی است و دقیقا چه مفهومی دارد؟

نوید ادهم: یعنی اینکه ما باید موضوع و متن را بازنگری کنیم.


 

*سند نظام رتبه‌بندی معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش

-آیا سند نظام رتبه‌بندی معلمان باید در شورای عالی آموزش و پرورش مجدداً بررسی یا بازنگری شود؟

نوید ادهم: تصویب نشده بود؛ یعنی فرآیند کار تصویب نشده بود؛ قرار شد مجدداً بررسی شود و سپس در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد.


 

-پس به طور مشخص قرار است سند نظام رتبه‌بندی معلمان در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود؟

نوید ادهم: بله، طبق توافقی که دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی داشتند این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی خواهد شد.


 

*بخشی از رتبه‌بندی معلمان در مجلس و بخشی در شورای عالی تصویب می‌شود

-آیا در نهایت سند نظام رتبه‌بندی معلمان در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب می‌شود؟

نوید ادهم: یک سمیناری ما در مشهد داشتیم که هم آقای دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم آقای دکتر زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی حضور داشتند و آنجا بحث مطرح شد و مقرر شد که بخشی از کار که تعیین صلاحیت حرفه‌ای معلمان است و جذب معلمان و طرح آن در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد و نظام رتبه‌بندی معلمان در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شود.


 

-یعنی تصویب این سند تقسیم‌بندی و تفکیک شده است؟

نوید ادهم: بله، یک تقسیم کار بین این دو نهاد انجام شد و از نظر ما هر جایی که تصویب شود لازم‌الاجرا و قانونی خواهد بود.


 

-آقای نوید یک برنامه‌ای را چند ماه قبل آماده کرده بودید که پیشنهادات شما درباره تصویب نظام رتبه‌بندی معلمان به مجلس شورای اسلامی و شورای انقلاب فرهنگی بود، آیا آنها همچنان سرجای خودش است و یا اینکه آنها قرار است تغییر کنند؟

نوید ادهم: این بر اساس همان مصوبه است که بین آقایان توافق کردیم.


-درباره تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس صحبت‌های ضد و نقیضی مطرح می‌شود که این موضوع در سال آینده اجرایی نخواهد شد، آیا این موضوع باید در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب قانونی برسد؟

نوید ادهم: بله، به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش نیاز دارد.


 

-یعنی حتماً باید در جلسه شورا مطرح شود و به تصویب برسد؟ یعنی احتمال دارد برای سال آینده تغییراتی در تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس ایجاد شود؟

نوید ادهم: خیر، من پیش‌بینی نمی‌کنم و به روال قبل پا بر جا خواهد بود.


-در حال حاضر چه موضوعاتی در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش بررسی می‌شود؟

نوید ادهم: آخرین مصوبه‌ای که ما داشتیم درباره آیین‌نامه کمیسیون‌های داخلی شورای عالی بوده است و بر اساس مصوبات قبلی ما 5 کمیسیون در سازمان اداری شورای عالی آموزش و پرورش داشتیم و با توجه به تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و پیش‌بینی ماموریت‌ها و مسئولیت‌های جدید برای شورای عالی آموزش و پرورش و با توجه به نیازهای جامعه و تحولات اجتماعی ساختار درونی کمیسیون‌ها تغییر کرد.


 

-یعنی از چند کمیسیون به چند کمیسیون تغییرات انجام شد؟

نوید ادهم: یعنی از 5 کمیسیون به 8 کمیسیون افزایش یافت و سه کمیسیون جدید تأسیس شد.


 

-اسامی کمیسیون‌های جدید چیست؟

نوید ادهم: کمیسیون اقتصاد و منابع فیزیکی آموزش و پرورش که در اینجا بحث‌های اقتصادی آموزش و پرورش و بحث استاندارد فضا و تجهیزات فناوری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دومین کمیسیون به نام مدیریت آموزشی است که فرآیند جذب و نگهداشت و ارتقا و استانداردهای مدیران و معاونان مدارس به عنوان عناصر اصلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و نظام مدیریت آموزش و پرورش مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ کمیسیون سوم با نام کمیسیون راهبری تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

 

 

*تبلیغات غیر آموزشی و تربیتی در درون مدرسه ممنوع است

-در موضوعات اقتصادی آیا امکان تبلیغات در آموزش و پرورش وجود دارد؟ آیا این موضوع نیاز به قانون دارد و یا اینکه تبلیغات توسط بخش خصوصی و دولتی با مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش را داشته باشد؟

نوید ادهم: بله، تبلیغات در مدارس مجاز نیست.


 

-یعنی در هر جایی و به هر شکلی تبلیغات در آموزش و پرورش مجاز نیست؟

نوید ادهم: خیر، در درون مدرسه هیچ‌گونه تبلیغاتی نباید انجام شود؛ تبلیغات غیر آموزشی و تربیتی در درون مدرسه ممنوع است./ سیاست ما

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
اسماعیلیان  | ۱۳۹۲ شنبه ۱۶ آذر
1
0
پاسخ
باسلام لطفا تعطیلی مدارس ابتدایی در روز پنج شنبه پابرجا باشد ما معلمان ابتدایی یک روز در هفته را نیاز داریم از آقای فانی درخواست کنید موافقت کنند و به تصویب برسانند آیا سلامت یک معلم و نیازهای او مهم نیست بیشترین فشار تدریس بر روی معلمان ابتدایی است با تشکر
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
دبیر شورای عالی آموزش و پرورش در مصاحبه حاضر هرگونه تبلیغات غیر آموزشی و تربیتی در درون مدرسه را ممنوع اعلام کرد و گفت تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس پا برجاست.
 
بنظر شما شبکه های اجتماعی و مجازی بومی تا چه میزان اعتماد عمومی جامعه را برای عضویت و استفاده جوانان خصوصا به خود جلب کرده است؟
زیاد
22%
 
متوسط
16%
 
کم
61%