اگر اين روز‌ها از مترو براي تردد‌هاي روزانه استفاده كرده باشيد، حتماً از رفت و آمد‌ها و سر و صداهاي بي‌مورد و مكرر دستفروشان و متكديان شاكي شده‌ايد. پديده‌اي كه به سرعتي قارچ‌گونه در حال افزايش است و گذشته از مزاحمت‌هاي معمول و متعارف موقعيت كيف‌زني و سرقت را براي سارقان فراهم مي‌نمايد آنگونه كه از ظواهر امر بر مي‌آيد هيچ مسئول و سازماني، از جمله خود سازمان بهره‌برداري مترو، برنامه‌اي براي مقابله با اين معضل ندارند.

 

متكديان مترو معمولاً كهولت سن، بيماري، معلوليت، غريبي، قرض و هزينه عمل را بهانه اخاذي از شهروندان قرار مي‌دهند. بنا بر آمار سال 1388كه آخرين آمار تا به امروز محسوب مي‌شود، متكديان با جمع‌آوري همين سكه‌هاي 100 يا 50 توماني روزانه حداقل 40، 50 هزار تومان دخل دارند كه سر جمع آن در ماه به يك ميليون و 200 تا يك ميليون و 500 هزار تومان مي‌رسد. خيلي از آنها اعتقادات پاك مردم را نشانه مي‌روند و با قسم و آيه و به زبان آوردن نام ائمه و معصومين(‌س) مردم را به استمداد مي‌طلبند.

 

دستفروشان هم دانسته و ندانسته كالا‌هاي قاچاقي مانند تيغ‌هاي اصلاح، لوازم‌التحرير، واكس، آدامس، بادكنك و اجناسي اين دست كه به صورت غيرقانوني از مرزهاي غربي كشور وارد كشور مي‌شوند را با قيمت‌هاي پاييني به مشتريان و مسافران مترو مي‌فروشند. اين در حالي است كه قانون، تكدي‌گري را جرم دانسته و از مجريان قانون خواسته است به شدت با اين پديده زشت اجتماعي برخورد كنند، اما كدام مجري قانون؟ وقتي قاطبه مجريان و متوليان اين امر، در زمان بازخواست، با علم به قصور خود انگشت اتهام را به سوي ساير مراجع و مجريان نشانه مي‌روند.

 

اما با اين همه شكي نيست كه شهرداري، بهزيستي، فرمانداري، نيروي انتظامي و سازمان‌هاي مردم نهاد در جمع‌آوري متكديان مسئوليت دارند و بايد با همكاري هم اين معضل را ريشه‌كن كنند.

 

نشست و چاره‌انديشي شورا با معاونت حمل و نقل شهرداري

 

اقبال شاكري، عضو كميسيون عمران و حمل و نقل شوراي شهر تهران، در گفت‌وگوي اختصاصي با «جوان»، با اشاره به اينكه حل معضلاتي مانند حضور دستفروش‌ها و متكديان در قطارهاي مترو به خود سازمان بهره‌برداري از مترو تهران بر مي‌گردد، مي‌گويد: خود سازمان بهره‌برداري از مترو بايد با چنين پديده‌هاي نا زيبايي كه قطعاً سد راه خدمت‌رساني اين سازمان مي‌شود، برخورد كند. چراكه مجري و بهره‌بردار از مترو، خود اين سازمان است و براي اين كار هم پرسنل مورد نياز را در تركيب و چارت سازماني خود دارد. ضمن آنكه سازمان‌ها و متوليان ديگري كه در يك مسير فعاليت مي‌كنند هم بايد براي ساماندهي به اين معضلات سازمان مترو را ياري دهند.

 

وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا كميسيون عمران و حمل و نقل شوراي چهارم شهر تهران، برنامه مدوني براي مقابله با چنين معضلاتي دارد يا خير، تصريح مي‌كند: اتفاقاً جلسه هفته گذشته كميسيون عمران و حمل و نقل تنها به بحث دستفروشي در مترو اختصاص داشت. در اين جلسه كه با حضور آقاي سيد‌جعفر تشكري، معاونت حمل و نقل و تـرافيك شهرداري تـهران برگزار شد، روي اين موضوع به توافق رسيديم يكي از مباحث مهم و زير بنايي و شاخص‌هاي بهبود خدمات سازمان بهربرداري مترو، مقابله با متكديان و دستفروشان سيار داخل مترو است كه اگر اين مشكل حل شود، بي‌ترديد مشكلات ديگري مانند جيب‌بري و نزاع بين مسافران مترو به حداقل ممكن مي‌رسد. ضمن آنكه چهره زيباتري از شهر براي مهمانان قابل مشاهده خواهد بود.

 

شاكري در ادامه مي‌افزايد: در نشست ما با جناب تشكري، مقرر شد كه سازمان بهره‌برداري از مترو با نيروي انتظامي، بهزيستي و ساير نهاد‌هاي ذيربط همكاري نزديك‌تر و ارتباطي تنگاتنگ صورت بگيرد و در اين راستا تدابيري انديشيده شده كه بايد در كميسيون عمران و حمل و نقل مورد بررسي قرار بگيرد و در صورت حصول به نتيجه، رسانه‌اي شود.

 

اين عضو شورا شهر در پاسخ به سؤال آخر «جوان» كه در خصوص تأمين اعتبار و افزايش شمار قطارها و تعويض واگن‌هاي فرسوده جويا شد، گفت: در برنامه پنج ساله توسعه، بهبود وضعيت مترو مد نظر بوده است كه دست بر قضا اين مورد هم جزو اهم نشست هفته گذشته ما با معاونت حمل و نقل شهرداري بود كه در نهايت اين بحث به جايي رسيد كه بايد با مشاركت مجلس، دولت و بخش خصوصي تأمين مالي صورت بگيرد و براي بسط و گسترش مترو مشاركت شود.

 

 

مانور متكديان و دستفروشان موقعيت سرقت را رقم مي‌زند

يكي از موقعيت‌هايي كه در صورت تردد متكديان و دستفروش‌ها در داخل مترو براي سارقان رقم مي‌خورد، موقعيت سرقت و جيب‌بري و كيف‌زني است كه در اغلب اوقات به نام متكديان و دستفروش‌ها تمام مي‌شود.

 

سرهنگ محسن خانچرلي، رئيس پليس پيشگيري فرماندهي انتظامي تهران بزرگ، در اين رابطه مي‌گويد: رسالت و وظيفه پليس مترو، پيشگيري از وقوع جرم، ارتقاي امنيت عمومي مسافران و اعتماد‌سازي است. اما جاي سؤال است كه چرا پليس به اين مبحث كه به صورت مستقيم به حوزه كاري او مربوط مي‌شود، ورود نمي‌كند؟

 

 

مترو توان مقابله با تكدي‌گري و دستفروشي ندارد!

 

يكي از رؤساي ايستگاه‌هاي جنوب تهران كه مايل نبود نامي از او به ميان آيد، با تأكيد بر اينكه دستفروشي و تكدي‌گري در مترو ممنوع است، اظهار مي‌كند: مهم‌ترين راهكار ريشه‌كني دستفروشي و تكدي‌گري در مترو، خريد نكردن از آنهاست چراكه درآمدزا بودن دستفروشي موجب افزايش روزافزون آنها مي‌شود. وي اضافه مي‌كند: هم اكنون در تمامي ايستگاه‌هاي مترو، پليس مستقر شده است، اما شناسايي اين افراد كه به صورت مسافر عادي وارد خطوط مي‌شوند كار آساني نيست. اينك كه موجوديت اين فروشندگان اجناس مختلف در مترو، به صورتي علني‌تر از گذشته به رسميت شناخته شده و به دليل مشكلات فراوان، شهرداري، انتظامات و پليس مترو به تنهايي قادر به حل اين معضل نيست، بهتر آن است كه مسئولان به تدبيري تازه و عملي بينديشند.

 

به نظر مي‌رسد دولت بايد به اين مقوله ورود كند و هيئتي را براي اين هدف تشكيل دهد تا در اماكني مثل مترو و واگن‌هاي آن شاهد تصاوير و صحنه‌هاي تكدي‌گري و دستفروشي آن هم در سطح وسيع نباشيم. اين عضو خانواده بزرگ قطار شهري از دريافت پيام‌هاي بي‌شمار شهروندان كه از طريق پست الكترونيك به مترو مي‌گويد، ادامه مي‌دهد: مردم وجود دستفروشان را موجب مزاحمت دانسته و خواهان اخراج اين افراد از مترو هستند.

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
shabnam  | ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۰ فروردين
1
1
پاسخ
سلام
من دارم راجب " میزان و دلایل رضایت یا نارضایتی مترو سواران از دست فروشان مترو " تحقیق میکنم و راجبش آمار میگیرم
این آمار نیاز به سوالاتی داره
میخوام از شما کمک بگیرم تا بتونم تحقیقی جامع و کامل ارائه بدم
به نظرتون تو پرسشنامه چه سوالاتی باید باشه ؟
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
يكي از مسئولان ايستگاه‌هاي مترو: از حل معضل تكدي‌گري و دستفروشي در واگن‌هاي مترو ناتوانيم
 
بنظر شما شبکه های اجتماعی و مجازی بومی تا چه میزان اعتماد عمومی جامعه را برای عضویت و استفاده جوانان خصوصا به خود جلب کرده است؟
زیاد
23%
 
متوسط
16%
 
کم
59%
 
کاندیداهای ریاست جمهوری اخلاق اسلامی را رعایت کنند|انتقادهای افراد نباید باعث زیر سوال رفتن نظام شود|گفتگو با اقبال شاکری|بخش پایانی
٢٤:٠٨
کاندیداهای ریاست جمهوری اخلاق اسلامی را رعایت کنند|انتقادهای افراد نباید باعث زیر سوال رفتن نظام شود...
بازدید : ٦٧٤
شهرداری تهران مطلق العنان نیست|باید دیوان محاسبات شهری در شورای شهر تاسیس شود|گفتگو با اقبال شاکری|بخش اول
٢٠:٠٦
شهرداری تهران مطلق العنان نیست|باید دیوان محاسبات شهری در شورای شهر تاسیس شود|گفتگو با اقبال شاکری|ب...
بازدید : ٦٥٨
هوای پاک ...|متصدی و شاکری در تیتر امشب
٤٢:١٣
هوای پاک ...|متصدی و شاکری در تیتر امشب
بازدید : ١٠٥٨
چمران: هیچ لابی‌ای برای انتخابات هیأت ‌رئیسه صورت نگرفت/ شاکری: برخی رسانه‌ها شورا را سیاسی می‌کنند | در دیروز، امروز، فردا
٠١:٠٢:٠٢
چمران: هیچ لابی‌ای برای انتخابات هیأت ‌رئیسه صورت نگرفت/ شاکری: برخی رسانه‌ها شورا را سیاسی می‌کنند ...
بازدید : ٢٤٢٩
اقتصاد مقاومتی نظام‌سازی درحوزه اقتصاد است | محمد جواد ایروانی در گفتگوی ویژه خبری
٤٢:٤٣
اقتصاد مقاومتی نظام‌سازی درحوزه اقتصاد است | محمد جواد ایروانی در گفتگوی ویژه خبری
بازدید : ٤٤٠٨
" کربن اکتیو با تولید ایرانی" | گفتگو با آقای رضا اکبری
١٨:١٠
" کربن اکتیو با تولید ایرانی" | گفتگو با آقای رضا اکبری
بازدید : ١٢٥١٣
توافق ژنو قطعنامه های شورای امنیت را تضعیف می کند/ "قابل مذاکره نیست" را کنار گذاشتیم | گفتگو با عراقچی
توافق ژنو قطعنامه های شورای امنیت را تضعیف می کند/ "قابل مذاکره نیست" را کنار گذاشتیم | گفتگو با عرا...
بازدید : ١٩٦٢
رییس‌جمهور با تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت: آمارهایمان واقعی است نه تبلیغی/بودجه 92 باید اصلاح شود
١٤:٠٣
رییس‌جمهور با تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت: آمارهایمان واقعی است نه تبلیغی/بودجه 92 باید اصلاح شود
بازدید : ٣٣٦١
کمال الدین پیرموذن: هشدار در مورد موج جدید سرطانهای ناشی از ریزگردها
کمال الدین پیرموذن: هشدار در مورد موج جدید سرطانهای ناشی از ریزگردها
بازدید : ١٦٤١
فرهنگ را باید به مردم محول کنیم | آقای عارف سومین نفر در دومین مناظره انتخاباتی
١٦:٢٥
فرهنگ را باید به مردم محول کنیم | آقای عارف سومین نفر در دومین مناظره انتخاباتی
بازدید : ٤٠٥٣
نظام سلامت و اولویت های دولت آینده | گفتگوی آقایان محمدنژاد و چیوایی
١٥:٣٠
نظام سلامت و اولویت های دولت آینده | گفتگوی آقایان محمدنژاد و چیوایی
بازدید : ٥٧٣٦
مقوله سینما به عنوان رسانه ای مهم | میزگرد حجت الاسلام نصرالله پژمان فر و جلیل عرفان منش
١٠:٠٠
مقوله سینما به عنوان رسانه ای مهم | میزگرد حجت الاسلام نصرالله پژمان فر و جلیل عرفان منش
بازدید : ٨٩٢٦
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو